W Sosnowcu powstanie drugi Stadion Narodowy? (WIDEO)
Stadion piłkarski, hala sportowa i lodowisko mają powstać w Sosnowcu w ramach Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Konkurs na opracowanie koncepcji tych obiektów rozstrzygnięto we wtorek. Koszt budowy jest szacowany na 150 mln złotych.
Konkurs wygrała firma JSK Architekci z Warszawy, która zaprojektowała m.in. stołeczny Stadion Narodowy.
Szczęsny uczył innych języka chińskiego!
Chyba nie można mieć w CV wpisanej lepszej inwestycji. Wygrała firma mająca ogromne doświadczenie. Mam nadzieję, że za parę lat Sosnowiec będzie się szczycił fantastycznym obiektem – powiedział po ogłoszeniu wyników konkurs prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.
Inwestycja ma być realizowana etapami, jako pierwszy powinien powstać stadion. W tym sezonie piłkarze miejscowego Zagłębia są beniaminkiem pierwszej ligi i rozgrywają „domowe” mecze na Stadionie Ludowym, oddanym do użytku w 1956 roku.
Zdaniem prezydenta projektowanie powinno potrwać około roku.
– Mam nadzieję, że zaraz potem przystąpimy do fazy inwestycji. Jej koszt zaplanowaliśmy na 150 mln złotych. Będziemy szukać różnych źródeł finansowania. Sama budowa powinna potrwać ok. 24 miesięcy – stwierdził Chęciński.
Oprócz aren sportowych w parku mają się znaleźć restauracje, sale fitness, muzeum sportu.
To ma być całoroczny obiekt wkomponowany w otoczenie. Chodzi o to, by ludzie nie spędzali tam tylko kilkudziesięciu minut podczas imprezy sportowej, ale też mogli zjeść dobry obiad, czy kolację, skorzystać z siłowni – wyliczał prezydent.
Przedstawiciel zwycięskiej firmy Piotr Bury podkreślił indywidualne podejście architektów do lokalizacji i potrzeb.
– Zupełnie inny charakter ma Stadion Narodowy, zupełnie inny zarówno funkcjonalny, jak i architektoniczny, ma stadion Legii Warszawa, czy Stadion Miejski we Wrocławiu. Tego indywidualnego charakteru szukaliśmy w Sosnowcu. On jest bardzo mocno związany z lokalizacją. Uznaliśmy, że ten szczególny, parkowy charakter jest bardzo istotny. Zaproponowaliśmy architekturę, która nie zdominuje tego miejsca, która wpasuje się w teren. Stąd propozycja trzech rozrzuconych obiektów o miękkich, owalnych formach – powiedział Bury.
Przejdź na Polsatsport.pl
Komentarze