MŚ 2018: Grupa A. Rosja, Urugwaj, Egipt, Arabia Saudyjska
Od środy do rozpoczęcia mundialu na naszej stronie będą pojawiały się opisy poszczególnych grup mistrzostw świata 2018 w Rosji! Zaczynamy od tej, w której znaleźli się gospodarze, Urugwaj, Egipt oraz Arabia Saudyjska. Jak wyglądała ich droga, kto może najbardziej postraszyć, a kto zostanie największym odkryciem?
Czy Rosja nawiąże do Korei Południowej z 2002 roku, która dotarła aż do półfinału, a ostatecznie skończyła na czwartym miejscu? A może pójdzie w ślady Republiki Południowej Afryki, która w 2010 roku zagrała nieźle - ograła m.in. Francję - ale zmagania zakończyła już na rozgrywkach grupowych? Co stanie się z Egiptem bez Mohameda Salaha? Jak poradzi sobie zawsze dobrze przygotowany Urugwaj? Pytań na temat grupy A jest naprawdę sporo... Co słychać u poszczególnych reprezentacji?
ROSJA
Presja na "Sbornej" będzie ogromna, bo przecież losowanie poszło po jej myśli. Tak się przynajmniej wydawało w grudniu zeszłego roku, bo przecież wtedy rywalizacja z Urugwajem, Egiptem czy Arabią Saudyjską miała nie należeć do najtrudniejszych. Trochę się jednak zmieniło, bo od tego czasu Mohamed Salah przechodzi samego siebie, a forma Rosji wcale nie rośnie. Ostatniego zwycięstwa trzeba szukać w 2017 roku! A konkretnie w październiku, kiedy udało się jej pokonać Koreę Południową 4:2. Na Pucharze Konfederacji gospodarze mundialu wygrali też z Nową Zelandią, ale z grupy nie wyszli po porażkach z Portugalią oraz Meksykiem.
Fakt faktem, że od tego czasu Rosja mierzyła się z silnymi rywalami, potrafiła zremisować z m.in. Hiszpanią, ale dostała też lanie od Brazylii czy Francji. Selekcjoner Stanisław Czerczesow od początku swojej przygody z reprezentacją nie miał łatwo, ale od razu postawił na system 1-3-5-2, który nie zawsze się sprawdza. Postawił też na wymianę doświadczonych obrońców w osobach Siergieja Ignaszewicza oraz Wasilija Bieriezuckiego na młodszych - m.in. Fedora Kudriaszowa oraz Viktora Vasina. Zgodnie z planem nie powołał też do kadry Igora Denisova, z którym miał zatargi jeszcze za czasów Dynama Moskwy.
Rosjanie najmocniej postraszą napastnikiem Fedorem Smolovem. Warto przyjrzeć się też braciom Miranchuk, którzy są przyszłością kadry - podobnie jak Aleksandr Gołowin. To być może właśnie od 22-latka będzie zależało najwięcej w ofensywnej grze gospodarzy. Na pewno będą zmotywowani, ale czy sobie poradzą?
Droga na mundial - awans jako gospodarz bez gry w eliminacjach
Gwiazda - Igor Akinfiejew (CSKA Moskwa)
Talent - Aleksandr Gołowin (CSKA Moskwa)
Występy na mundialu - 10 (7 jako ZSRR, 3 jako Rosja)
Największy sukces na mundialu - 4 miejsce w 1966 roku (jako ZSRR)
Selekcjoner - Stanisław Czerczesow.
EGIPT
Od wielu lat to zawsze była zagadka: jak drużyna, która regularnie wygrywa Puchar Narodów Afryki nie potrafi zakwalifikować się na mistrzostwa świata? Kolejne eliminacje mijały, a kibice mogli tylko wspominać 1990 roku, kiedy po raz ostatni ich reprezentacja wystąpiła na mundialu. Zaczęło się co prawda sensacyjnie - albo jak zawsze w ostatnich latach - czyli od porażki z Czadem w drugiej rundzie kwalifikacji strefy CAF, ale w rewanżu wysoka wygrana zapewniła awans do rundy trzeciej, czyli po prostu grupy. W niej Egipt wyprzedził Ugandę, Ghanę oraz Kongo.
Najważniejszą postacią reprezentacji będzie oczywiście Mohamed Salah. Piłkarz Liverpoolu, który od dawna jest już traktowany jako dobre narodowe, walczy z czasem, ale zapewnia, że uraz barku, jakiego nabawił się w finale Ligi Mistrzów, nie powstrzyma go przed występem w najważniejszym turnieju życia. Z nim Egipt może naprawdę solidnie namieszać w grupie A, bo w drużynie jest kilku innych, ciekawych zawodników. I nie chodzi nawet o pomocnika Arsenalu Mohameda Elneny'ego, a na przykład o Mahmouda Hassana znanego także jako... Trezeguet. W ubiegłym sezonie strzelił dla tureckiej Kasimpasy 16 goli, a był tam tylko wypożyczony z Anderlechtu. Mimo młodego wieku uchodzi za jeden z większych autorytetów w kadrze!
Egipt to klasyczne połączenie młodości z rutyną. W składzie znalazł się przecież 45-letni bramkarz Essam El-Hadary, który jeśli zagra, zostanie najstarszym piłkarzem, który wystąpił na mistrzostwach świata!
Podobnie jak Rosja, Egipt po raz ostatni wygrał w październiku zeszłego roku - z Kongo 2:1. Od tego czasu nie udało się pokonać m.in. Grecji czy też Kuwejtu.
Droga na mundial - przejście drugiej rundy kwalifikacji oraz wygranie grupy w trzeciej rundzie przed Ugandą, Ghaną oraz Kongo
Gwiazda - Mohamed Salah (Liverpool)
Talent - Mahmoud Hassan "Trezeguet" (wypożyczony z Anderlechtu do Kasimpasy)
Występy na mundialu - 2 razy
Największy sukces na mundialu - 2 razy odpadł w fazie grupowej (1934 i 1990 rok)
Selekcjoner - Hector Cuper
URUGWAJ
Urugwajczycy przyzwyczaili do tego, że do mistrzostw świata awansują dopiero dzięki barażom. Tym razem było zupełnie inaczej, bo podopieczni Oscara Tabareza z wielkim spokojem przebrnęli przez eliminacje, kończąc je tylko za Brazylią. Kręgosłup drużyny nie zmienia się od lat - ciągle najwięcej będzie zależało od stopera Diego Godina czy też napastników: Edinsona Cavaniego oraz Luisa Suareza. Idzie też nowe, bo takie postaci jak Federico Valverde (wypożyczony z Realu Madryt do Deportivo La Coruna), Nahitan Nandez (Boca Juniors) czy też Rodrigo Bentancur (Juventus) będą chciały odcisnąć piętno na tej drużynie. A młodzi wprost uwielbiają atakować.
Na papierze reprezentacja Urugwaju wygląda więc co najmniej dobrze. I to w każdej formacji. A jak to przekłada się na boisku? Dwa ostatnie mecze towarzyskie zostały przez Urugwaj wygrane i to bez straty bramki (z Czechami 2:0 i Walią 1:0). Takie rezultaty mogą cieszyć Tabareza, bo skład był zbliżony do tego, który prawdopodobnie rozpocznie mecz z Egiptem. Czy "La Celeste" nawiążą do największych sukcesów i powalczą przynajmniej o medal?
Trzeba przyznać, że po raz kolejny tak dużo o Urugwaju się nie mówi. A przecież ta drużyna ma naprawdę sporo argumentów, by solidnie namieszać wśród tych większych faworytów. W grze graczy Tabareza kilka rzeczy od ostatniego turnieju się zmieniło - jak choćby większe posiadanie piłki dzięki dobrej współpracy Matiasa Vecino z Federico Valverde. Dla wielu Urugwaj jest faworytem grupy A i nie jest to chyba nic dziwnego.
Droga na mundial - drugie miejsce w strefie CONMEBOL (za Brazylią)
Gwiazda - Edinson Cavani (PSG)
Talent - Rodrigo Bentancur (Juventus), Federico Valverde (Real Madryt)
Występy na mundialu - 12 razy
Największy sukces na mundialu - mistrzostwo świata (1930 i 1950 rok)
Selekcjoner - Oscar Tabarez
ARABIA SAUDYJSKA
Po raz piąty Arabia Saudyjska zagra na mundialu, ale o wyniku z 1994 roku, kiedy udało się jej wyjść z grupy, chyba nie marzą nawet jej kibice. Nawet taka grupa, która z pozoru nie wydaje się aż tak silną, powinna być za trudna dla podopiecznych Juana Antonio Pizziego. Nie można im jednak odbierać wszystkiego na starcie, bo przecież każdy jest w stanie sprawić niespodziankę.
Arabia Saudyjska awansowała na mundial nie bez problemów. Najpierw wygrała pierwszą fazę grupową, w której za najgroźniejszego rywala miała Zjednoczone Emiraty Arabskie, nie przegrywając żadnego meczu. Później zaczęły się schody, gdyż w drugiej fazie grupowej gracze Pizziego musieli zmierzyć się z takimi drużynami jak Japonia, Australia oraz ponownie ZEA. Po niesamowitej końcówce Saudyjczycy zajęli drugie miejsce (za Japonią), dzięki czemu zagwarantowali sobie bezpośrednią promocję do Rosji.
Najgroźniejszym piłkarzem reprezentacji powinien być pomocnik Nawaf Al-Abed, czyli specjalista od rzutów karnych. W trakcie eliminacji z pięciu goli aż cztery strzelił właśnie z jedenastu metrów, z czego dwa sam wywalczył. Do tego dołożył trzy asysty, więc jeśli kogoś z Arabii Saudyjskiej należy się obawiać, to właśnie jego.
Droga na mundial - zwycięstwo w pierwszej fazie eliminacyjnej oraz drugie miejsce w drugiej fazie eliminacyjnej (za Japonią)
Gwiazda - Nawaf Al Abed (Al-Hilal)
Talent - Fahad Al-Muwallad (Al-Ittihad)
Występy na mundialu - 4 razy
Największy sukces na mundialu - 1/8 finału (1994 rok)
Selekcjoner - Juan Antonio Pizzi
Komentarze