MŚ 2018: Grupa F. Niemcy, Meksyk, Korea Południowa, Szwecja
Grupa F mistrzostw świata uchodzi za bardzo wyrównaną z jednym zdecydowanym faworytem. Obrońcy tytułu Niemcy nie powinni mieć problemów z awansem do 1/8 finału, ale każda z trzech pozostałych drużyn ma apetyt na wyjście z grupy. Zarówno Meksyk, Szwecja jak i Korea Południowa mają realne szanse, aby wraz z mistrzami świata wejść do najlepszej "szesnastki" turnieju. Grupa F jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Jakiego? Ten kwartet reprezentacji najwięcej razy występował na MŚ.
Niemcy
Nasi zachodni sąsiedzi są jedyną europejską drużyną, która w eliminacjach mistrzostw świata wygrała wszystkie mecze. Podopieczni Joachima Loewa w dziesięciu spotkaniach strzelili aż 43 gole. Do spółki z Belgami jest to najlepszy rezultat spośród wszystkich ekip. Byli bezkonkurencyjni natomiast jeśli chodzi o bilans bramkowy, bowiem stracili zaledwie cztery gole przy sześciu straconych Belgów.
Do kadry "Die Mannschaft" nie załapało się kilku znanych zawodników. Na mundial do Rosji nie pojedzie dwójka z Bayeru Leverkusen - Bernd Leno i Jonathan Tah oraz czołowy strzelec Bundesligi Nils Petersen. Przede wszystkim jednak selekcjoner Niemców nie powołał młodej gwiazdy Leroy'a Sane i Mario Goezte. Gracz Manchesteru City był w szerokiej kadrze, ale ostatecznie został skreślony przez Loewa. Z kolei strzelec zwycięskiego gola w finale sprzed czterech lat, po przeciętnym sezonie w Borussii Dortmund nie załapał się nawet do 27-osobowej kadry.
Dobrą informacją dla fanów niemieckiej reprezentacji jest fakt, że Manuel Neuer po ponad ośmiu miesiącach przerwy spowodowanej kontuzją stopy wrócił do kadry. 32-latek wystąpił w wyjazdowym meczu towarzyskim z Austrią (2:1). Przerwa od gry w zespole narodowym kapitana mistrzów globu trwała dokładnie 599 dni.
Droga na mundial - pierwsze miejsce w grupie F
Gwiazda - Thomas Muller
Talent - Timo Werner
Występy na mundialu - 18
Największy sukces na mundialu - mistrzostwo świata (1954, 1974, 1990 i 2014 rok)
Selekcjoner - Joachim Loew
Bramkarze: Manuel Neuer (FC Bayern), Kevin Trapp (PSG), Marc-Andre ter Stegen (FC Barcelona)
Obrońcy: Marvin Plattenhardt (Hertha), Jonas Hector (FC Koeln), Matthias Ginter (Borussia Moenchengladbach), Mats Hummels (FC Bayern), Niklas Suele (FC Bayern), Antonio Ruediger (Chelsea FC), Jerome Boateng (FC Bayern), Joshua Kimmich (FC Bayern)
Pomocnicy: Sami Khedira (FC Juventus), Julian Draxler (PSG), Toni Kroos (Real Madryt), Mesut Oezil (Arsenal), Leon Goretzka (Schalke), Sebastian Rudy (FC Bayern), Julian Brandt (Bayer Leverkusen), Ilkay Guendogan (Manchester City)
Napastnicy: Timo Werner (RB Lipsk), Mario Gomez (VFB Stuttgart), Thomas Mueller (FC Bayern), Marco Reus (Borussia Dortmund)
Meksyk
"El Tri" jadą na swój siedemnasty mundial, na który dostali się bez żadnych kłopotów. Przez eliminacje strefy CONCACAF przeszli jak burza i awansowali z pierwszego miejsca. Meksykanie zgromadzili o pięć punktów więcej niż druga w kwalifikacjach Kostaryka. Drużyna prowadzona przez kolumbijskiego trenera Juana Carlosa Osorio jest specjalistą od wyjścia z grupy. Na ostatnich sześciu mundialach zespół z Ameryki Środkowej za każdym razem wychodził z grupy. Za każdym razem też odpadali w 1/8 finału.
Mimo świetnych eliminacji Meksykanie mają swoje problemy… natury obyczajowej. Tamtejszy magazyn "TV Notas" ujawnił kulisy seksafery, w którą jest zamieszanych ośmiu kadrowiczów. W swoim wolnym czasie, po meczu ze Szkocją (1:0), Guillermo Ochoa, Carlos Salcedo, Marco Fabian, Jesus Gallardo, Hector Herrera, Raul Jimenez, Giovanni dos Santos oraz jego brat Jonathan wybrali się na imprezę. Do wspólnej zabawy zaprosili 30 prostytutek!
W 23-osobowej kadrze nie mogło zabraknąć miejsca dla legendarnego 39-letniego Rafaela Marqueza. Będzie to piąty mundial byłego piłkarza Barcelony. Cztery lata temu, podczas mistrzostw w Brazylii, został pierwszym piłkarzem, który pełnił funkcję kapitana drużyny na czterech imprezach tej rangi.
Droga na mundial - pierwsze miejsce w strefie CONCACAF
Gwiazda - Javier Hernandez
Talent - Hirving Lozano
Występy na mundialu - 16
Największy sukces na mundialu - ćwierćfinał (1970, 1986)
Selekcjoner - Juan Carlos Osorio
Bramkarze: Guillermo Ochoa (Standard Liege), Alfredo Talavera (Toluca), Jesus Corona (Cruz Azul)
Obrońcy: Hector Moreno (Real Sociedad), Carlos Salcedo (Eintracht Frankfurt), Hugo Ayala (Tigres), Diego Reyes (FC Porto), Miguel Layun (Sevilla), Jesus Gallardo (Pumas UNAM), Edson Alvarez (America)
Pomocnicy: Hector Herrera (FC Porto), Rafael Marquez (Atlas), Andres Guardado (Betis Sewilla), Giovani Dos Santos (LA Galaxy), Jonathan Dos Santos (LA Galaxy), Marco Fabian (Eintracht Frankfurt)
Napastnicy: Javier Hernandez (West Ham United), Raul Jimenez (Benfica Lizbona), Oribe Peralta (America), Hirving Lozano (PSV Eindhoven), Carlos Vela (Los Angeles FC), Jesus Manuel Corona (FC Porto), Javier Aquino (Tigres)
Korea Południowa
Koreańczycy z Południa przez eliminacje przebrnęli bardzo pewnie. Zwłaszcza w pierwszej fazie nie mieli sobie równych. Wygrali wszystkie osiem spotkań, w których strzelił 27 goli, nie tracąc przy tym żadnego! W kolejnej decydującej fazie nie było już aż tak dobrze, ale zajęli drugie miejsce za Iranem. O dwa punkty wyprzedzili Syrię, która zagrała w barażach z Australią.
W zespole prowadzonym przez trenera Shina Tae-yonga jest tylko pięciu zawodników grających na co dzień w Europie. Są to Seung-Woo Lee, Ja-Cheol Koo, Sung-Yueng Ki, Hwang Hee-chan oraz największa gwiazda „Tygrysów Azji” Heung-Min Son. Gracz Tottenhamu w ubiegłym sezonie w 53 meczach strzelił 18 goli oraz zanotował 11 asyst i był wiodącą postacią „Kogutów”. Na poziomie reprezentacyjnym jego dorobek również robi wrażenie. Niespełna 26-latek wystąpił w 64 spotkaniach i zdobył w nich 21 bramek. Jednak siłą drużyny, która nieprzerwanie od 1986 roku występuje na mistrzostwach świata jest kolektyw.
Do Koreańczyków należy niechlubny rekord serii meczów bez wygranej na mundialu. W latach 1954 i 1986-1998 rozegrali czternaście spotkań, nie wygrywając żadnego. Fatalną passę przerwali dopiero w meczu z Polską w 2002 roku, wygrywając 2:0. Wówczas do spółki z Japonią pełnili rolę gospodarza.
Droga na mundial - drugie miejsce w strefie AFC (za Iranem)
Gwiazda - Heung-Min Son
Talent - Hwang Hee-chan
Występy na mundialu - 9
Największy sukces na mundialu - czwarte miejsce (2002)
Selekcjoner - Shin Tae-yong
Bramkarze: Kim Seung-gyu (Vissel Kobe, Japonia), Kim Jin-hyeon (Cerezo Osaka, Japonia), Cho Hyun-woo (Daegu FC)
Obrońcy: Kim Young-gwon (Evergrande Kanton, Chiny), Jang Hyun-soo (FC Tokio, Japonia), Jung Seung-hyun (Sagan Tosu, Japonia), Yun Yong-sun (Seongnam FC), Oh Ban-suk (Jeju United), Kim Min-woo (Sangju Sangmu), Park Joo-ho (Ulsan Hyundai), Hong Chul (Sangju Sangmu), Go Yo-han (FC Seul), Lee Yong (Jeonbuk Hyundai Motors)
Pomocnicy: Ki Sung-yueng (Swansea City, Walia), Jung Woo-young (Vissel Kobe, Japonia), Ju Se-jong (Asan Mugunghwa FC), Koo Ja-cheol (FC Augsburg, Niemcy), Lee Jae-sung (Jeonbuk Hyundai Motors), Lee Seung-woo (Hellas Verona, Włochy), Moon Seon-min (Incheon United)
Napastnicy: Kim Shin-wook (Jeonbuk Hyundai Motors), Son Heung-min (Tottenham Hotspur, Anglia), Hwang Hee-chan (FC Red Bull Salzburg, Austria)
Szwecja
Szwedzi w eliminacjach MŚ mieli bardzo wymagającą grupę, bowiem przyszło im walczyć o wyjazd do Rosji z Francją oraz inną europejską potęgą, choć już nieco wyblakłą - Holandią. Ekipa ze Skandynawii uplasowała się za drużyną "Trójkolorowych" z identyczną liczbą punktów jak Holendrzy (19 pkt.). "Pomarańczowi" musieli jednak uznać wyższość "Trzech Koron", bowiem podopieczni Janne Anderssona mieli zdecydowanie lepszy bilans bramkowy. Potrafili pokonać Francuzów (2:1), ale przytrafiła się im również porażka z Bułgarią (2:3). W barażach zespół z północy Europy zmierzył się z reprezentacją Włoch. Po zwycięstwie w pierwszym meczu w Sztokholmie 1:0, w rewanżu na San Siro w Mediolanie padł bezbramkowy remis co dało Szwedom pierwszy od 2006 roku awans na mundial.
"Niebiesko-żółci" na mundial awansowali bez legendarnego Zlatana Ibrahimovicia i na rosyjskich boiskach również będą radzić sobie bez niego. Niespełna 37-letni gwiazdor nie dostał ostatecznie powołania, choć wiele razy dawał do zrozumienia, że jeśli będzie chciał to je dostanie. Ku jego zdziwieniu stało się inaczej. - Nie jest uwzględniony w naszych planach, ponieważ po Euro 2016 sam zrezygnował z występów w drużynie narodowej - przypomniał selekcjoner reprezentacji Szwecji.
Po raz pierwszy w historii w kadrze reprezentacji "Trzech Koron" na wielki turniej nie ma ani jednego zawodnika z ligi krajowej. Za to Andersson zdecydował się powołać dwóch graczy, którzy grają poza Europą. Są to Gustav Svensson grający na co dzień w lidze MLS w klubie Seattle Sounders oraz Marcus Berg, który rok temu zdecydował się na wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na azjatyckich boiskach w zeszłym sezonie w 29 meczach strzelił aż 32 gole!
Droga na mundial - drugie miejsce w grupie A (za Francją) i awans po barażach z Włochami
Gwiazda - Emil Forsberg
Talent - Victor Lindeloef
Występy na mundialu - 11
Największy sukces na mundialu - wicemistrzostwo (1958)
Selekcjoner - Janne Andersson
Bramkarze: Robin Olsen (FC Kopenhaga), Karl Johan Johnsson (Guingamp), Kristoffer Nordfeldt (Swansea City)
Obrońcy: Mikael Lustig (Celtic Glasgow), Victor Lindeloef (Manchester United), Andreas Granqvist (FK Krasnodar), Martin Olsson (Swansea City), Ludwig Augustinsson (Werder Brema), Filip Helander, Emil Krafth (obaj Bologna), Pontus Jansson (Leeds United)
Pomocnicy: Victor Claesson (FK Krasnodar), Jimmy Durmaz (Toulouse), Emil Forsberg (RB Lipsk), Albin Ekdal (Hamburger SV), Sebastian Larsson (Hull City), Gustav Svensson (Seattle Sounders), Oscar Hiljemark (Genoa), Marcus Rohden (Crotone)
Napastnicy: Marcus Berg (Al Ain, ZEA), John Guidetti (Alaves), Isaac Kiese Thelin (Waasland-Beveren), Ola Toivonen (Toulouse)
Przejdź na Polsatsport.pl
Komentarze