MŚ 2018: Grupa G. Belgia, Panama, Tunezja, Anglia
Nie ma chyba drugiej grupy na MŚ 2018, która miałaby tak wyraźnych faworytów do awansu do 1/8 finału. Mówisz grupa G - myślisz przede wszystkim Belgia i Anglia. Grający nastawiony na żelazną defensywę futbol piłkarze Tunezji i Panamy, nie przyjechali jednak do Rosji tylko na wycieczkę i zamierzają utrzeć nosa gwiazdom europejskiego futbolu.
BELGIA:
Trzecia drużyna świata według rankingu FIFA chce znaleźć się na podium także w największej piłkarskiej imprezie globu. Do tej pory Belgowie najlepiej zaprezentowali się na mundialu w 1986 roku w Meksyku zajmując czwarte miejsce, ale chyba nigdy nie mieli w składzie tak wielu znakomitych graczy występujących w najlepszych klubach. Nic dziwnego, że przez eliminacje podopieczni Roberto Martineza przejechali jak walec, który rozjeżdżał kolejnych rywali i jako pierwszy w Europie zapewnił sobie awans na mundial w Rosji.
Belgowie są jedną z niewielu ekip, w przypadku których z 99-procentową pewnością możemy powiedzieć, kto znajdzie się w wyjściowej jedenastce na pierwsze spotkanie mistrzostw. Martinez nie kombinuje i stawia na żelazne ustawienie 1-3-4-2-1, w którym główną rolę odgrywają oczywiście wahadłowi. W meczach kontrolnych w pierwszym składzie na lewym boku zawsze wychodził Yannick Carrasco, natomiast po drugiej stronie ustawiany był Thomas Meunier. Oczywiście mają oni świetnych zmienników, chociażby w postaci Nacera Chadliego. Największymi gwiazdami Czerwonych Diabłów są jednak środkowi pomocnicy. Kevin De Bruyne, u którego boku wyjdzie Axel Witsel, znakomicie "spina" poczynania defensywne i ofensywne, a przed sobą ma kapitana reprezentacji Edena Hazarda. Każdy z tych graczy może w każdym momencie przechylić szalę na korzyść Belgów.
W 70. minucie ostatniego towarzyskiego starcia przed mundialem - z Kostaryką, Hazard musiał jednak opuścić boisko z powodu urazu. Jak zapewnia Martinez, kontuzja okazała się jednak niegroźna i piłkarz Chelsea będzie gotowy na premierowe starcie z Panamą. Niestety nie można tego samego powiedzieć o człowieku ze szkła - Vincencie Kompanym, który doznał już n-tego urazu w swojej długiej karierze, tym razem w sparingu z Portugalią. Kompany jest w 23-osobowej kadrze na mundial, ale na tę chwilę jego występ w pierwszym meczu jest wykluczony. A co do meczów towarzyskich - Belgowie zorganizowali sobie kilka treningów strzeleckich, pokonując między innymi Egipt 3:0 i Kostarykę 4:1. Problemy mieli jedynie z Portugalią (remis 0:0).
Cztery lata temu o Belgach mówiło się jako o czarnym koniu turnieju, bowiem mieli oni w składzie wiele przyszłych gwiazd europejskiego futbolu. Marsz Czerwonych Diabłów zatrzymał się wtedy w ćwierćfinale na Argentynie. Dziś tamci młodzi zawodnicy błyszczą bardzo jasno na firnamencie, będąc w najlepszym wieku do osiągnięcia sukcesu. Czy sprostają wielkim oczekiwaniom, zarówno eksperckim, jak i kibicowskim?
Droga na mundial - pierwsze miejsce w grupie H eliminacji w stefie UEFA
Gwiazda - Eden Hazard (Chelsea), Kevin De Bruyne (Manchester City)
Talent - Michy Batshuayi (Chelsea/BVB)
Występy na mundialu - 13
Największy sukces na mundialu - czwarte miejsce (1986 rok)
Selekcjoner - Roberto Martinez.
Bramkarze: Koen Casteels (Wolfsburg), Thibaut Courtois (Chelsea), Simon Mignolet (Liverpool)
Obrońcy: Toby Alderweireld (Tottenham), Dedryck Boyata (Celtic), Vincent Kompany (Manchester City), Thomas Meunier (Paris Saint-Germain), Thomas Vermaelen (Barcelona), Jan Vertonghen (Tottenham)
Pomocnicy: Nacer Chadli (West Brom), Yannick Carrasco (Dalian Yifang), Kevin De Bruyne (Manchester City), Mousa Dembele (Tottenham), Leander Dendoncker (Anderlecht), Marouane Fellaini (Manchester United), Eden Hazard (Chelsea), Thorgan Hazard (Borussia Moenchengladbach), Youri Tielemans (Monaco), Axel Witsel (Tianjin Quanjian)
Napastnicy: Michy Batshuayi (Chelsea), Adnan Januzaj (Real Sociedad), Romelu Lukaku (Manchester United), Dries Mertens (Napoli).
PANAMA:
Druga, obok Islandii, reprezentacja, która w Rosji debiutuje na mistrzostwach świata. Już cztery lata wcześniej Panamczycy byli blisko awansu na mundial, ale swoją szansę wypuścili z rąk na ostatniej prostej. W kolejnej kampanii to oni zaliczyli jednak najlepszy finisz, przy okazji eliminując z turnieju Wielkiego Brata ze Stanów Zjednoczonych. W decydującym meczu z Kostaryką, bramka dająca Panamie awans padła w 88. minucie, a jej zdobywcą był kapitan Roman Torres. I tak jak w przypadku innych ważnych dla siebie goli, uczcił arcyważne trafienie kolejnym tatuażem.
11 lat temu Torresem interesował się nawet... Manchester United, ale do transferu ostatecznie nie doszło. Obrońca jest jednak niezwykle charyzmatyczną postacią, która od razu przychodzi na myśl, gdy mówimy o reprezentacji Panamy. Architektem historycznego awansu na mundial jest jednak Hernan Dario Gomez - szkoleniowiec, który prowadzi panamską kadrę od 2014 roku. Zaszczepił on w piłkarzach, którzy grają w przeciętnych klubach, gen zwycięstwa, który pozwolił im pokonać mocniejszych przeciwników. W 23-osobowym składzie na mundial jest tylko czterech piłkarzy grających na co dzień w Europie, w tym Eric Davis - obrońca... słowackiego klubu DAC Dunajska Streda.
Panamczycy niby jadą do Rosji po doświadczenie, a tak naprawdę są jedną z najstarszych drużyn na całych mistrzostwach ze średnią wieku 29 lat. Portal Transfermarkt wycenia zaś wszystkich piłkarzy Panamy na łączną kwotę 8,43 miliona euro. To mniej niż w przypadku wielu pojedynczych piłkarzy, którzy w trakcie turnieju zapewne w ogóle nie pojawią się na murawie. Z jakimi nadziejami reprezentanci malutkiego kraju wybierają się więc na turniej? Sparingi nie napawają optymizmem, a jeden z nich - przegrany 0:6 ze Szwajcarią, zmusił Gomeza do zmiany taktyki 1-5-4-1 na 1-4-2-3-1. Po tej roszadzie Panamczycy wygrali skromnie z Trynidadem i Tobago, a także zaliczyli remis z Irlandia Północną oraz porażkę z Norwegią.
W tym miejscu napisalibyśmy chętnie, że Panama jedzie na mundial, by po prostu cieszyć się grą... ale tak nie będzie. Debiutanci postawią raczej na ultradefensywną taktykę z zamiarem zamurowania własnej bramki. A jeżeli coś wpadnie do siatki rywala po stałym fragmencie gry, to możemy być świadkiem sensacji w starciu Panamczyków z którymś z faworytów.
Droga na mundial - Drugie miejsce w grupie wstępnej (za Kostaryką) oraz trzecie miejsce w grupie finałowej (za Meksykiem i Kostaryką) w strefie CONCACAF
Gwiazda - Roman Torres (Seattle Sounders)
Talent - Ismael Diaz (Deportivo La Coruna)
Występy na mundialu - debiut
Największy sukces na mundialu - *
Selekcjoner - Hernan Dario Gomez
Bramkarze: Jose Calderon (Chorrillo FC), Jaime Penedo (Dinamo Bucharest), Alex Rodriguez (San Francisco FC)
Obrońcy: Felipe Baloy (CSD Municipal), Harold Cummings (San Jose Earthquakes), Eric Davis (DAC Dunajska Streda), Fidel Escobar (New York Red Bulls), Adolfo Machado (Houston Dynamo), Michael Murillo (New York Red Bulls), Luis Ovalle (CD Olimpia), Roman Torres (Seattle Sounders)
Pomocnicy: Edgar Barcenas (Cafetaleros de Tapachula), Armando Cooper (Club Universidad de Chile), Anibal Godoy (San Jose Earthquakes), Gabriel Gómez (Bucaramanga), Valentin Pimentel (Plaza Amador), Alberto Quintero (Universitario de Lima), Jose Luis Rodriguez (KAA Gent)
Napastnicy: Abdiel Arroyo (LD Alajuelense), Ismael Diaz (Deportivo La Coruna), Blas Perez (CSD Municipal), Luis Tejada (Sports Boys), Gabriel Torres (CD Huachipato)
TUNEZJA:
Przełom wieków był bardzo owocny dla reprezentacji Tunezji, która od 1998 do 2006 roku grała na trzech mundialach z rzędu. Na kolejny awans na mistrzostwa świata tunezyjscy kibice musieli czekać jednak aż 12 lat. Gdy ich pupile trafili jednak do grupy eliminacyjnej z Gwineą, Demokratyczną Republiką Konga i Libią, Tunezyjczycy mogli jednak zacierać ręce, bowiem nie mieli wśród rywali najlepszych drużyn Czarnego Lądu. Awans rodził się w bólach i został przypieczętowany bezbramkowym remisem w ostatniej kolejce z Libią. W trakcie eliminacji zwolniony z funkcji szkoleniowca został Henryk Kasperczak, a jego miejsce pojawił się Nabil Maaloul, który przewierzył nieco tunezyjską szatnię.
Najlepszym strzelcem Tunezji w eliminacjach był Youssef Msakni, który wiosną 2018 roku doznał kontuzji kolana, wykluczającej jego udział w mistrzostwach. Pod jego nieobecność ciężar strzelania goli spadnie na Wahbiego Kazriego, który miniony sezon spędził na wypożyczeniu z Sunderlandu do Rennes. W całej kampanii zaliczył 11 trafień, ale sezon także kończył z urazem i dopiero na mundial dojdzie do pełni zdrowia. Na lidera odświeżonej reprezentacji kreowany jest jednak 23-letni defensywny pomocnik Ellyes Skhiri, który od początku kariery związany jest z francuskim Montpellier. Jak zwykle w tunezyjskiej kadrze dominują piłkarze występujący we Francji, choć w porównaniu do poprzednich mundiali siódemka takich graczy nie robi piorunującego wrażenia.
Tunezyjczycy grają żelaznym ustawieniem 1-4-2-3-1, ale przeciwko mocniejszym rywalom przechodzą nawet do taktyki z pięcioma obrońcami. W ostatnim teście przed mistrzostwami byli blisko bezbramkowego remisu z Hiszpanią, ale w samej końcówce Iago Aspas przechylił szalę zwycięstwa na korzyść zawodników z Półwyspu Iberyjskiego. Nie jest jednak tak, że Tunezja nie potrafi strzelać goli. W meczach towarzyskich z Portugalią i Turcją, Orły Kartaginy dwukrotnie trafiały do bramki rywala. Jest więc nadzieja, że po trzech mundialach bez zwycięstwa, Tunezyjczycy wreszcie wygrają spotkanie na największej imprezie czterolecia.
Droga na mundial - pokonanie Mauretanii w rundzie wstępnej oraz wygranie grupy finałowej (przed Demokratyczną Republiką Kongo) w strefie CAF
Gwiazda - Wahbi Kazri (Sunderland/Rennes)
Talent - Ellyes Skhiri (Montpellier)
Występy na mundialu - 4
Największy sukces na mundialu - faza grupowa (1978, 1998, 2002, 2006)
Selekcjoner - Nabil Maaloul.
Bramkarze: Farouk Ben Mustapha (Al Shabab), Moez Hassen (Chateauroux), Aymen Mathlouthi (Al Baten)
Obrońcy: Rami Bedoui (Etoile du Sahel), Yohan Benalouane (Leicester), Syam Ben Youssef (Kasimpasa), Dylan Bronn (Gent), Oussama Haddadi (Dijon), Ali Maaloul (Al Ahly), Yassine Meriah (CS Sfaxien), Hamdi Nagguez (Zamalek)
Pomocnicy: Anice Badri (Esperance), Mohamed Amine Ben Amor (Al Ahli Riyad), Ghaylene Chaalali (Esperance), Ahmed Khalil (Club Africain), Saifeddine Khaoui (Troyes), Ferjani Sassi (Al Nasr), Ellyes Skhiri (Montpellier), Naim Sliti (Dijon), Bassem Srarfi (Nice)
Napastnicy: Fakhreddine Ben Youssef (Al Ittifaq), Saber Khalifa (Club Africain), Wahbi Khazri (Rennes).
ANGLIA
Reprezentacja Anglii od lat jest wymieniana w gronie faworytów mundialu, choć dzieje się tak raczej poprzez przywiązanie do historii. Drużyna z takimi tuzami jak Frank Lampard, Steven Gerrard czy David Beckham nie potrafiła odcisnąć piętna na żadnym z wielkich turniejów, więc czy aktualni piłkarze będą w stanie osiągnąć sukces? Presja z pewnością jest spora, ale na pewno mniejsza niż w latach świetności największych gwiazd. Młodzi i odmienieni "Synowie Albionu" mają teoretycznie niezłą grupę do rozpędzenia się i złapania wiatru w żagle przed poważniejszymi testami.
Kadra Angligów dla wielu nie robi większego wrażenia, bo brakuje w niej gwiazd, chociaż nie jest to raczej idealne określenie. Harry Kane może bowiem natchnąć kolegów do świetnej gry, gdyż znajduje się w świetnej formie, a według CIES Football Observatory jest piłkarzem o najwyższej wartości wśród wszystkich obecnych na mundialu (201 milionów euro)! Jeśli więc dojdzie do sytuacji bramkowej, to prawdopodobnie zamieni ją na gola, bo skuteczność jest jego mocną stroną.
Szkielet drużyny tworzą właśnie piłkarze Tottenhamu - prócz Kane'a jeszcze Eric Dier, Dele Alli czy Kieran Trippier. Jednym z odkryć tego turnieju może być właśnie Alli, który ma wyjątkową łatwość w dochodzeniu do sytuacji. Jego problemem często jest zimna krew - nie tylko wtedy, gdy ma przed sobą tylko bramkarza, ale także w sytuacjach stykowych. Gracz "Spurs" zapewnia jednak, że tym razem nie straci panowania nad sobą i nie osłabi drużyny.
Anglicy po raz kolejny nie mieli kłopotów w eliminacjach, pewnie wygrywając grupę przed Słowacją. Nie przegrali żadnego spotkania, ale prawdziwe granie zacznie się dopiero w Rosji. Mecze kontrolne mogą raczej zapisać na plus, bo potrafili pokonać finalistów mundialu: Nigerię czy też Kostarykę oraz nie dali się ograć Brazylii oraz Niemcom. Jak na piłkarzy podziała nieco słabsza grupa i lawina krytyki, która spadła na Raheema Sterlinga jakiś czasu temu (TUTAJ WIĘCEJ)? Czy fani po raz kolejny przeżyją wielkie rozczarowanie?
Droga na mundial - wygrana grupy w strefie europejskiej (przed Słowacją)
Gwiazda - Harry Kane (Tottenham)
Talent - Dele Alli (Tottenham)
Występy na mundialu - 14
Największy sukces na mundialu - mistrzostwo świata w 1966 roku
Selekcjoner - Gareth Southgate
Bramkarze: Jordan Pickford (Everton), Nick Pope (Burnley), Jack Butland (Stoke City)
Obrońcy: Kyle Walker (Manchester City), Kieran Trippier (Tottenham), Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Gary Cahill (Chelsea), Danny Rose (Tottenham), John Stones (Manchester City), Harry Maguire (Leicester City), Phil Jones (Manchester United), Ashley Young (Manchester United)
Pomocnicy: Eric Dier (Tottenham), Fabian Delph (Manchester City), Jordan Henderson (Liverpool), Dele Alli (Tottenham), Ruben Loftus-Cheek (Crystal Palace/Chelsea), Raheem Sterling (Manchester City), Jesse Lingard (Manchester United)
Napastnicy: Harry Kane (Tottenham), Jamie Vardy (Leicester City), Marcus Rashford (Manchester United), Danny Welbeck (Arsenal)
Przejdź na Polsatsport.pl
Komentarze