polsatsport.pl
Wróć do galerii
Przejdź do artykułu

Jak potoczyły się kariery zdobywców piłkarskiej nagrody "Golden Boy"?

Jak potoczyły się kariery zdobywców nagrody "Golden Boy"?
fot. PAP
2003 rok - Rafael van der Vaart jako piłkarz Ajaksu
fot. PAP
2004 rok - Wayne Rooney jako piłkarz Evertonu/Manchesteru United
fot. PAP
2005 rok - Leo Messi jako piłkarz Barcelony
fot. PAP
2006 rok - Cesc Fabregas jako piłkarz Arsenalu
fot. PAP
2007 rok - Sergio Aguero jako piłkarz Atletico Madryt
fot. PAP
2008 rok - Anderson jako piłkarz Manchesteru United
fot. PAP
2009 rok - Alexandre Pato jako piłkarz Milanu
fot. PAP
2010 rok - Mario Balotelli jako piłkarz Interu Mediolan/Manchesteru City
fot. PAP
2011 rok - Mario Gotze jako piłkarz Borussii Dortmund
fot. PAP
2012 rok - Isco jako piłkarz Malagi
fot. PAP
2013 rok - Paul Pogba jako piłkarz Juventusu
fot. PAP
2014 rok - Raheem Sterling jako piłkarz Liverpoolu
fot. PAP
2015 rok - Anthony Martial jako piłkarz Monaco/Manchesteru United
fot. PAP
2016 rok - Renato Sanches jako piłkarz Benfiki/Bayernu Monachium
fot. PAP
2017 rok - Kylian Mbappe jako piłkarz Monaco/PSG
fot. PAP
2018 rok - Matthijs de Ligt jako piłkarz Ajaksu
fot. PAP
2019 rok - Joao Felix jako piłkarz Benfiki/Atletico Madryt
fot. PAP
2020 rok - Erling Haaland jako piłkarz Borussii Dortmund
fot. PAP
2021 rok - Pedri jako piłkarz Barcelony
fot. PAP
2022 rok - Gavi jako piłkarz Barcelony
fot. PAP
Poprzednie
Zdjęcie 1 z 21
Następne
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop

Nagroda "Golden Boy" przyznawana jest dla najlepszego piłkarza do lat 21 grającego na europejskich boiskach. Po raz pierwszy przyznano ją w 2003 roku. Postanowiliśmy sprawdzić, jak potoczyły się kariery kolejnych triumfatorów tej prestiżowej nagrody.

 

Wyróżnienie w ramach "Golden Boy" przyznawane jest w imieniu włoskiej gazety Tuttosport. W głosowaniu biorą udział przedstawiciele największych redakcji na świecie: niemieckiego Bilda, szwajcarskiego Blicka, francuskiego L'Equipe czy brytyjskiego The Times. Dziennikarze głosują na swoich faworytów, a po przeliczeniu głosów poznajemy "Złotego Chłopca" danego roku.

 

Który z młodych piłkarzy potwierdził wielki talent, a kto do dziś wspominany jest jako ten, który "powinien był osiągnąć znacznie więcej"?

Zobacz także
  • Jak potoczyły się kariery zdobywców piłkarskiej nagrody "Golden Boy"?

Jak potoczyły się kariery zdobywców nagrody "Golden Boy"?

2003 rok - Rafael van der Vaart jako piłkarz Ajaksu

Pierwszym "Golden Boyem" w historii był Rafael van der Vaart. Holender sięgnął po tę nagrodę w 2003 roku jako piłkarz Ajaksu, w barwach którego spisywał się znakomicie. Z Amsterdamu trafił do niemieckiego Hamburga, a w 2008 roku podpisał kontrakt z Realem Madryt. Później był Tottenham, powrót do Hamburgera i nieudany epizod w hiszpańskim Betisie. Karierę zakończył w szwedzkim Esbjergu. Choć w reprezentacji Holandii rozegrał ponad 100 meczów, wydaje się, że miał potencjał na znacznie większą karierę na poziomie klubowym.

2004 rok - Wayne Rooney jako piłkarz Evertonu/Manchesteru United

W 2004 roku największym talentem w Europie wybrano Wayne'a Rooneya. Anglik przebojem wdarł się zarówno na boiska Premier League, jak i do reprezentacji Anglii, w barwach której jako nastolatek brylował na Euro 2004. Potem był głośny transfer do Manchesteru United, gdzie z powodzeniem grał przez kolejne lata. Następnie na chwilę wrócił do Evertonu, skąd przeniósł się do MLS. Karierę zakończył w 2021 roku jako grający trener Derby County. Dziś trenuje amerykańskie DC United.

2005 rok - Leo Messi jako piłkarz Barcelony

Kiedy w 2005 roku Leo Messi odbierał nagrodę "Złotego Chłopca", wiadomo było, że posiada ogromny talent. Chyba nikt nie spodziewał się jednak wówczas, że Argentyńczyk w następnych latach będzie grał aż tak genialnie. W barwach Barcelony zdobył wszystko, co było do zdobycia i pobił prawdopodobnie wszystkie rekordy, jakie dało się pobić. W 2021 roku niespodziewanie opuścił stolicę Katalonii ze względu na problemy finansowe klubu i do dziś bryluje w barwach francuskiego PSG. Jako kapitan reprezentacji Argentyny sięgnął po triumf w Copa America oraz mistrzostwach świata w Katarze.

2006 rok - Cesc Fabregas jako piłkarz Arsenalu

Pomocnik w młodziutkim wieku zadebiutował w barwach Arsenalu, gdzie był liderem środka pola przez wiele lat. W 2011 roku wrócił do rodzimej Barcelony, a trzy lata później ponownie trafił do Premier League, podpisując kontrakt z Chelsea. Następnie było francuskie Monaco, a dziś jest... drugoligowe włoskie Como. Jeden z najlepszych pomocników ostatnich lat, który w reprezentacji Hiszpanii rozegrał 110 meczów i sięgnął z drużyną narodową po szereg sukcesów.

2007 rok - Sergio Aguero jako piłkarz Atletico Madryt

Do Europy trafił jako 18-latek, w 2006 roku podpisując kontrakt z Atletico Madryt. Jak się opłacało - spora inwestycja opłaciła się Hiszpanom, gdyż Argentyńczyk strzelił wiele goli, a następnie został sprzedany za 40 milionów euro do Manchesteru City. W barwach "Obywateli" przez lata znakomicie spisywał się na boiskach Premier League, zdobywając dla tego klubu łącznie aż 260 goli. W 2021 roku postanowił wrócić do Hiszpanii i związał się z Barceloną, jednak jego przygoda z tym klubem nie trwała długo - napastnik musiał zakończyć karierę z powodu problemów z sercem.

2008 rok - Anderson jako piłkarz Manchesteru United

Zdecydowanie jedno z największych piłkarskich rozczarowań w tym zestawieniu. Anderson trafił do Mancheteru United w 2007 roku z FC Porto. W barwach "Czerwonych Diabłów", które zapłaciły za niego ponad 30 milionów euro, rozegrał co prawda ponad 180 meczów, jednak z roku na rok spisywał się coraz gorzej. Po wypożyczeniu do włoskiej Fiorentiny wrócił do ojczyzny, a w 2018 roku ponownie zawitał do Europy, zasilając szeregi tureckiej ekipy Adana Demirspor, gdzie grał razem z Jakubem Koseckim. Zakończył karierę w wieku 31 lat.

2009 rok - Alexandre Pato jako piłkarz Milanu

Dla wielu podręcznikowy przykład piłkarza, którego kariera została zniszczona przez kontuzje. Pato kapitalnie spisywał się w barwach Milanu w młodym wieku, jednak w kolejnych latach przez urazy nie błyszczał już tak, jak na włoskich boiskach. Wrócił do ojczyzny, a następnie próbował swoich sił w Chelsea czy Villarrealu, jednak bez powodzenia. Potem były Chiny, a ostatnio USA i tamtejsze Orlando City.

2010 rok - Mario Balotelli jako piłkarz Interu Mediolan/Manchesteru City

Z pewnością jedna z najbarwniejszych postaci w tym zestawieniu. Mario Balotelli w młodym wieku przebił się do składu Interu Mediolan, w barwach którego sięgnął między innymi po triumf w Lidze Mistrzów. Potem był głośny transfer do Manchesteru City i udane występy na boiskach Premier League, a także srebrny medal mistrzostw Europy w 2012 roku. Następnie wrócił do Włoch i zasilił szeregi Milanu, skąd wrócił do Anglii - konkretniej do Liverpoolu. OGC Nice, Olympique Marsylia, Brescia, Monza, Adana Demirspor, Sion - to kolejne kluby Balotellego, w których radził sobie lepiej lub gorzej. Aktualnie strzela w szwajcarskiej ekstraklasie.

2011 rok - Mario Gotze jako piłkarz Borussii Dortmund

W 2011 roku Mario Gotze był pierwszym Niemcem, który sięgnął po tę prestiżową nagrodę. Pomocnik miał za sobą świetne wejście do Borussii Dortmund, gdzie błyszczał w kolejnych meczach. W 2013 roku był bohaterem kontrowersyjnego transferu do Bayernu Monachium, a rok później jego gol zapewnił reprezentacji Niemiec triumf w mistrzostwach świata. Później było już tylko gorzej - nieudany powrót do Borussii, próba odbudowania się na holenderskich boiskach w barwach PSV Eindhoven. Dziś 30-letni piłkarz jest podstawowym zawodnikiem Eintrachtu Frankfurt.

2012 rok - Isco jako piłkarz Malagi

Hiszpan do Malagi trafił rok wcześniej z rezerw Valencii. Świetna gra w nowym klubie sprawiła, że w 2013 roku Real Madryt wyłożył za niego 30 milionów euro. W barwach "Królewskich" rozegrał ponad 350 meczów i sięgnął po szereg sukcesów. W ostatnim czasie grał w Sevilli, jednak bez większego powodzenia. 30-latek niedawno bez powodzenia negocjował transfer do niemieckiego Unionu Berlin. 

2013 rok - Paul Pogba jako piłkarz Juventusu

Pierwszy "Złoty Chłopiec" z Francji. Paul Pogba do Juventusu trafił rok wcześniej na zasadzie wolnego transferu z Manchesteru United, gdzie nigdy nie dostał poważnej szansy w pierwszym zespole. W barwach "Starej Damy" spisywał się na tyle dobrze, że w 2016 roku odszedł za ponad 100 milionów euro do... Manchesteru United. Wydaje się jednak, że nie była to do końca trafiona inwestycja. Zwłaszcza że w 2022 roku Pogba za darmo trafił do... Juventusu. Pierwsze pół roku w nowym-starym klubie - do zapomnienia z powodu kontuzji, przez którą nie zagrał w tym czasie ani minuty.

2014 rok - Raheem Sterling jako piłkarz Liverpoolu

Drugi z Anglików w tym zestawieniu. Sterling w młodym wieku przebił się do składu Liverpoolu i równie szybko stał się bohaterem głośnego transferu, w 2015 roku odchodząc do Manchesteru City. Ligowi rywale "The Reds" zapłacili wówczas za młodego skrzydłowego blisko 65 milinów euro. W kolejnych latach Sterling był podstawowym piłkarzem "Obywateli", strzelając w barwach klubu 131 goli i notując 95 asyst. Od 2022 roku gra w innym angielskim gigancie - Chelsea.

2015 rok - Anthony Martial jako piłkarz Monaco/Manchesteru United

Anthony Martial w 2015 roku trafił z Monaco do Manchesteru United. Anglicy zapłacili za młodego napastnika ponad 60 milionów euro. Wydaje się, że Francuz nie spełnił pokładanych w nim nadziei. W poprzednim sezonie przebywał na wypożyczeniu w hiszpańskiej Sevilli, gdzie strzelił jednego gola. W aktualnym, ponownie broniąc barw Manchesteru, jest regularnie kontuzjowany.

2016 rok - Renato Sanches jako piłkarz Benfiki/Bayernu Monachium

W 2016 roku uznano, że największym talentem w Europie jest Renato Sanches. Młodziutki wówczas Portugalczyk miał za sobą świetny występ podczas Euro, w trakcie którego wraz z kolegami sięgnął po końcowy triumf. Transfer do Bayernu Monachium nie okazał się dla niego odpowiednim wyborem. Pomocnik nie podbił niemieckich boisk i następnie grał na wypożyczeniu w Swansea, a ostatecznie definitywnie odszedł z klubu do francuskiego Lille. Od 2022 roku gra w PSG, jednak regularnie ma problemy ze zdrowiem.

2017 rok - Kylian Mbappe jako piłkarz Monaco/PSG

Kylian Mbappe dziś jest bez wątpienia jednym z najlepszych piłkarzy na świecie. Strzelał w Monaco, strzela w PSG, jest liderem reprezentacji Francji. W barwach drużyny narodowej rozegrał już 66 spotkań, a wraz z kolegami sięgnął po mistrzostwo i wicemistrzostwo świata. Niektórzy zarzucają mu, że gra "tylko" w lidze francuskiej. W jego przypadku transfer do Hiszpanii czy Anglii wydaje się kwestią czasu.

2018 rok - Matthijs de Ligt jako piłkarz Ajaksu

Matthijs de Ligt został "Złotym Chłopcem" w 2018 roku, broniąc barw Ajaksu, którego jest wychowankiem. Następnie za 85 milionów przeniósł się do Juventusu, a po trzech latach latach zmienił włoską Serie A na niemiecką Bundesligę, podpisując kontrakt z Bayernem Monachium. W wieku 23 lat już ma na swoim koncie 40 rozegranych spotkań w reprezentacji Holandii.

2019 rok - Joao Felix jako piłkarz Benfiki/Atletico Madryt

Joao Felix dał się poznać szerszej publiczności jako piłkarz portugalskiej Benfiki. Świetne występy w barwach lizbońskiego klubu sprawiły, że szefowie Atletico Madryt zapłacili za niego bagatela 125 milionów euro. Na hiszpańskich boiskach nie radził sobie jednak tak, jak się tego spodziewano. Dziś jako 23-latek przebywa na wypożyczeniu w Chelsea, gdzie próbuje wrócić na właściwe tory. W debiucie w barwach "The Blues"... zobaczył czerwoną kartkę.

2020 rok - Erling Haaland jako piłkarz Borussii Dortmund

Erling Haaland przebojem wdarł się na europejskie boiska - najpierw błyszczał jako piłkarz Salzburga, potem potwierdził wielki talent w barwach Borussii Dortmund, a dziś strzela jak na zawołanie jako zawodnik Manchesteru City. Wzorowo prowadzona kariera napastnika, który zdobywa dziesiątki bramek w kolejnych rozgrywkach. I wciąż ma dopiero 22 lata.

2021 rok - Pedri jako piłkarz Barcelony

Pedri po nagrodę sięgnął w 2021 roku. Młody pomocnik do Barcelony trafił w 2019 roku z Las Palmas za niespełna 18 milionów euro. Jak się okazało - były to perfekcyjnie wydane pieniądze przez szefów "Dumy Katalonii". Pedri jest kluczowym piłkarzem w drużynie Xaviego i podstawowym reprezentantem Hiszpanii. Jego kariera rozwija się planowo i śmiało można stwierdzić, że nie zmarnował szansy, jaką dostał.

2022 rok - Gavi jako piłkarz Barcelony

Gavi to aktualny zdobywca nagrody "Złoty Chłopiec". Trzeba przyznać, że do piłkarza Barcelony tego typu określenie pasuje jak do mało którego zawodnika. Wciąż zaledwie 18-letni pomocnik "Blaugrany" przebojem wdarł się do składu pierwszej drużyny i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miał oddać miejsce w ekipie prowadzonej przez Xaviego. Wielki talent i niezwykle ważny piłkarz zarówno w szeregach Barcelony, jak i reprezentacji Hiszpanii.

Zobacz inne galerie:

Gwiazdy na Gali tygodnika Piłka Nożna

Gwiazdy na Gali tygodnika Piłka Nożna

Najważniejsze imprezy sportowe w 2025 roku. Kiedy startują Polacy?

Najważniejsze imprezy sportowe w 2025 roku. Kiedy startują Polacy?

Nazwy polskich klubów siatkarskich. Jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Nazwy polskich klubów siatkarskich. Jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Tauron Puchar Polski siatkarek 2025. Turniej finałowy w Elblągu (ZDJĘCIA)

Tauron Puchar Polski siatkarek 2025. Turniej finałowy w Elblągu (ZDJĘCIA)

Wróć do galeriiPoprzednieNastępne
  • Kontakt
  • Regulamin
  • PAP
  • Reklama
  • Ustawienia cookies
  • Polityka prywatności
  • O nas
Polecamy
  • Polsat Box Go
  • Wiadomości
  • Sport
  • Pogoda
  • Eleven Sports
  • Geek Week
  • Plus
  • Polsat Box
  • Sport dla Biznesu
Serwisy interia.pl
  • Interia
  • Poczta
  • Pogoda
  • Na żywo
  • Program TV
  • Horoskop
  • Plotki
  • Wydarzenia
  • Sport
  • Biznes
  • Motoryzacja
  • Zdrowie
  • Seriale
  • Top.pl
  • Rozwiązania zadań z podręczników
  • Muzyka