polsatsport.pl
Wróć do galerii
Przejdź do artykułu

Wyspa gwiazd! Słynni siatkarze pochodzący z Kuby

Słynni siatkarze z Kuby
fot. Cyfrasport/Polsat Sport
Ihosvany Hernandez
fot. Cyfrasport
Michael Sanchez
fot. Cyfrasport
Fernando Hernandez
fot. Cyfrasport
Angel Dennis
fot. Cyfrasport
Henry Bell
fot. Cyfrasport
Oreol Camejo
fot. Cyfrasport
Raydel Hierrezuelo
Osvaldo Hernandez
fot. PAP
Marlon Yant
fot. CEV
Leonel Marshall
fot. Olympedia
Alain Roca
Alfredo Figueredo
fot. Olympedia
Raul Diago
fot. Olympedia
Joel Despaigne
Leonel Marshall Jr
fot. Cyfrasport
Diego Lapera
Miguel Angel Lopez
fot. Cyfrasport
Osmany Juantorena
fot. Cyfrasport
Yoandry Leal
fot. Cyfrasport
Robertlandy Simon
fot. Cyfrasport
Wilfredo Leon
fot. Cyfrasport
Poprzednie
Zdjęcie 2 z 22
Następne
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop

Kuba to kraj, z którego pochodzi wielu znakomitych siatkarzy. Niektórzy z nich, chcąc rozwijać swe umiejętności i dobrze zarabiać, musieli opuścić Gorącą Wyspę i z przyczyn politycznych zrezygnować z gry w reprezentacji. Kilku, jak choćby Wilfredo Leon, zmieniło barwy narodowe. Najsłynniejsi kubańscy siatkarze w załączonej galerii zdjęć.

KUBASIATKARZESIATKÓWKAWILFREDO LEON
Zobacz także
  • Wyspa gwiazd! Słynni siatkarze pochodzący z Kuby

Słynni siatkarze z Kuby

Siatkarskich talentów na Kubie nigdy nie brakowało, zwłaszcza tych grających w ofensywie. Zawodnicy z tego kraju byli i są bardzo skoczni, dynamiczni, atletycznie zbudowani i potrafią efektownie atakować. Stąd ogromna popularność największych gwiazd, choćby w lidze włoskiej. Problemem reprezentacji jest zwykle słaba dyscyplina taktyczna, a także brak światowej klasy rozgrywających, choć tu zdarzały się wyjątki. Najsłynniejsi kubańscy siatkarze na kolejnych zdjęciach⟼

Ihosvany Hernandez

Ihosvany Hernandez – rocznik 1972, środkowy. Największe sukcesy z reprezentacją Kuby to srebrny medal MŚ 1990, brązowy medal MŚ 1998, złoto Pucharu Świata 1989 i złoto Ligi Światowej 1998. W 2001 roku, wraz z kilkoma kolegami uciekł ze zgrupowania kadry w Belgii. Występował w Hiszpanii, Włoszech i Turcji. Był pierwszym Kubańczykiem, który zagrał w PlusLidze – w latach 2007–09 reprezentował barwy Asseco Resovii.

Michael Sanchez

Michael Sanchez – rocznik 1986, atakujący. Odnosił sukcesy w klubach rosyjskich, tureckich i brazylijskich.

Fernando Hernandez

Fernando Hernandez – rocznik 1989, atakujący. Z reprezentacją Kuby wicemistrz świata 2010. Grał m.in. w lidze włoskiej, tureckiej oraz greckiej.

Angel Dennis

Angel Dennis – rocznik 1977, przyjmujący. Z reprezentacją Kuby sięgnął po brązowy medal mistrzostw świata 1998, wygrał Ligę Światową 1998 i zdobył dwa srebrne medale tej imprezy. Znalazł się w grupie "uciekinierów", która w grudniu 2001 roku oddaliła się ze zgrupowania reprezentacji i pozostała w Europie. Przez lata z sukcesami grał w lidze włoskiej.

Henry Bell

Henry Bell – rocznik 1982, przyjmujący. Z reprezentacją wicemistrz świata 2010 i trzykrotny medalista Ligi Światowej. Grał w klubach rosyjskich, w Turcji, a później przez lata w Azji.

Oreol Camejo

Oreol Camejo – rocznik 1986, przyjmujący. Grał w Brazylii, Rosji, Turcji, a sporą część kariery spędził w klubach azjatyckich (Korea, Chiny, Katar, ostatnio Japonia).

Raydel Hierrezuelo

Raydel Hierrezuelo – rocznik 1987, rozgrywający. Wicemistrz świata 2010. Po wyjeździe z Kuby grał w klubach włoskich, tureckich i greckich.

Osvaldo Hernandez

Osvaldo Hernandez – rocznik 1970, atakujący. Z reprezentacją m.in. brązowy medalista MŚ 1998 oraz triumfator Ligi Światowej 1998. Od połowy lat dziewięćdziesiątych grał w Europie, najpierw w greckim Olympiakosie, a później przez lata w lidze włoskiej.

Marlon Yant

Marlon Yant – rocznik 2001, przyjmujący. Przedstawiciel kubańskiego pokolenia siatkarzy, które w 2017 roku wywalczyło wicemistrzostwo świata U21 po porażce w finale z Polską. Pierwszy sezon poza Kubą spędził we Francji, a w latach 2020–24 grał w Cucine Lube Civitanova.

Leonel Marshall

Leonel Marshall – rocznik 1954. Jeden z czołowych zawodników reprezentacji Kuby z lat siedemdziesiątych. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich Montreal 1976 i mistrzostw świata 1978. Po zakończeniu kariery był m.in. prezesem Kubańskiej Federacji Siatkówki. Ojciec znanego siatkarza Leonela Marshalla juniora.

Alain Roca

Alain Roca – rocznik 1976, rozgrywający. Z reprezentacją Kuby wywalczył m.in. brązowy medal MŚ 1998 oraz złoto Ligi Światowej 1998. Grał w klubach z Włoch, Brazylii, Turcji i Rosji.

Alfredo Figueredo

Alfredo Figueredo – rocznik 1952. Z kubańską kadrą wywalczył brązowe medale igrzysk olimpijskich Montreal 1976 i mistrzostw świata 1978.

Raul Diago

Raul Diago – rocznik 1967, rozgrywający. Uznawany za najlepszego kubańskiego siatkarza grającego na rozegraniu. Z kadrą wywalczył złoto Pucharu Świata 1989, srebro mistrzostw świata 1990. Kierował grą kubańskiej kadry w latach dziewięćdziesiątych. Grał na trzech igrzyskach olimpijskich, zdobywał medale Ligi Światowej. W 1998 roku, gdy Kuba wywalczyła brąz MŚ, został uznany najlepszym rozgrywającym turnieju.

Joel Despaigne

Joel Despaigne – rocznik 1966, atakujący. Objawienie mistrzostw świata 1986, na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był wiodącą postacią, a także kapitanem kubańskiej kadry. Wywalczył z nią m.in. srebro MŚ 1990 oraz złoto Pucharu Świata 1989. Został przez FIVB uznany najlepszym zawodnikiem świata w 1989 roku. W Europie grał w Grecji i we Włoszech. Jego karierę zahamowała poważna kontuzja barku. Po zakończeniu kariery w siatkówce halowej, rywalizował w plażowej odmianie tej dyscypliny.

Leonel Marshall Jr

Leonel Marshall Jr – rocznik 1979, przyjmujący. Z reprezentacją Kuby wywalczył srebro Ligi Światowej 1999. W 2001 oddalił się ze zgrupowania kadry w Europie i ostrzymał azyl polityczny. Przez wiele lat z sukcesami grał w Italii, później też m.in. w Turcji. Syn Leonela Marshalla seniora, gwiazdy reprezentacji Kuby z lat siedemdziesiątych.

Diego Lapera

Diego Lapera – rocznik 1950. Z reprezentacją Kuby zdobył m.in. brązowy medal igrzysk olimpijskich Montreal 1976.

Miguel Angel Lopez

Miguel Angel Lopez – rocznik 1997, przyjmujący. Wicemistrz świata U21 z 2017 roku. Przez kilka sezonów związał swą karierę z Ameryką Południową, grając w argentyńskim UPCN Voley Club, a później w Sada Cruzeiro. Z brazylijskim gigantem wywalczył m.in. trzykrotnie klubowe mistrzostwo kontynentu i wygrał Klubowe Mistrzostwa Świata 2021 (został MVP turnieju). Obecnie gra w japońskim Osaka Bluteon.

Osmany Juantorena

Osmany Juantorena – rocznik 1985, przyjmujący. Największym sukcesem z kadrą Kuby był brązowy medal Ligi Światowej 2005. Od 2015 roku grał w reprezentacji Italii – największy sukces to srebrny medal igrzysk olimpijskich Rio 2016. Gwiazda wielkiego Itas Trentino (dwa triumfy w Lidze Mistrzów (2010, 2011) oraz Cucine Lube Civitanova (wygrana Liga Mistrzów 2019). Pięciokrotnie wygrał Klubowe Mistrzostwa Świata.

Yoandry Leal

Yoandry Leal – rocznik 1988, przyjmujący. Z Kubą wicemistrz Świata 2010. Od 2019 roku gra w reprezentacji Brazylii, z którą wygrał Puchar Świata 2019 i Ligę Narodów 2021. Z Sada Cruzeiro po cztery razy triumfował w Klubowych Mistrzostwach Ameryki Południowej, barwach Cucine Lube Civitanova wygrał Ligę Mistrzów 2019. Ma też na koncie cztery triumfy w KMŚ.

Robertlandy Simon

Robertlandy Simon – rocznik 1987, środkowy. Z reprezentacją Kuby m.in. wicemistrz świata 2010. Po opuszczeniu kraju grał w klubach z Włoch, Korei Południowej, Kataru oraz Brazylii. Dwukrotnie zdobywał Klubowe Mistrzostwo Świata (2016, 2019).Triumfator Ligi Mistrzów 2019 z Cucine Lube Civitanova.

Wilfredo Leon

Wilfredo Leon – rocznik 1993, przyjmujący. W reprezentacji Kuby zadebiutował w wieku 14 lat. Zdobył z nią m.in. wicemistrzostwo świata 2010. Od 2019 roku reprezentant Polski, z którą wywalczył m.in. srebrny medal igrzysk olimpijskich Paryż 2024, złoto Ligi Narodów 2023 i mistrzostwo Europy 2023 (MVP turnieju). Czterokrotny triumfator Ligi Mistrzów z Zenitem Kazań (2015, 2016, 2017, 2018). Później grał we włoskiej Perugii, a ostatnio trafił do PlusLigi i wzmocnił Bogdankę LUK Lublin. Jeden z najlepszych siatkarzy świata ostatniej dekady.

Zobacz inne galerie:

Siatkarki i siatkarze, którzy zakończyli karierę w 2025 roku

Siatkarki i siatkarze, którzy zakończyli karierę w 2025 roku

Najlepsi siatkarze PlusLigi 2025. Kto wygrał rankingi?

Najlepsi siatkarze PlusLigi 2025. Kto wygrał rankingi?

Sara Tajner zakończyła karierę! 

Sara Tajner zakończyła karierę! 

PlusLiga 2025: Końcowa klasyfikacja

PlusLiga 2025: Końcowa klasyfikacja

Wróć do galeriiPoprzednieNastępne
  • Kontakt
  • Regulamin
  • PAP
  • Reklama
  • Ustawienia cookies
  • Polityka prywatności
  • O nas
Polecamy
  • Polsat Box Go
  • Wiadomości
  • Sport
  • Pogoda
  • Eleven Sports
  • Geek Week
  • Plus
  • Polsat Box
  • Sport dla Biznesu
Serwisy interia.pl
  • Interia
  • Poczta
  • Pogoda
  • Na żywo
  • Program TV
  • Horoskop
  • Plotki
  • Wydarzenia
  • Sport
  • Biznes
  • Motoryzacja
  • Zdrowie
  • Seriale
  • Top.pl
  • Rozwiązania zadań z podręczników
  • Muzyka