Od Grenoble do Soczi: historia zimowego dopingu

Kończące się w niedzielę igrzyska w Soczi dopisały kolejny rozdział historii o dopingu na zimowych olimpiadach. Do tej pory MKOl oficjalnie poinformował o pięciu przypadkach niedozwolonego wspomagania.
Zakazane substancje wykryto w organizmach niemieckiej biathlonistki Evi Sachenbacher-Stehle, włoskiego bobsleisty Williama Frullaniego, ukraińskiej biegaczki narciarskiej Maryny Łysohor, startującego w tej samej dyscyplinie Austriaka Johannesa Duerra oraz łotewskiego hokeisty Vitalijsa Pavlovsa.
Łączna liczba przypadków dopingu ujawnionych w czasie zimowych igrzysk wzrosła do 19.
O problemie niedozwolonego wspomagania zaczęto mówić w 1952 roku, kiedy podczas olimpiady w Oslo w szatni, z której korzystali łyżwiarze szybcy, znaleziono strzykawki i tajemnicze ampułki.
Pierwsze testy przeprowadzono dopiero w Grenoble w 1968 roku, a pierwszym sportowcem, u którego wykryto zabronione środku był cztery lata później w Sapporo niemiecki hokeista Alois Schloder.
Od 1988 roku i igrzysk w Calgary na liście sportowców, którzy złamali prawo, znajduje się nazwisko hokeisty Jarosława Morawieckiego. Kontrolę przeprowadzono po meczu z Francją (6:2, zweryfikowany na 0:2) i stwierdzono u niego podwyższony poziom testosteronu. Polska ekipa i sam zainteresowany tłumaczyli, że wszystkiemu winien był barszcz z krokietem zjedzony na przyjęciu. Zawodnik został zdyskwalifikowany na 18 miesięcy.
W zestawieniu nie brakuje też znakomitych zawodników, jak rosyjskie biegaczki narciarskie Larysa Łazutina, Olga Daniłowa czy pochodzący z Niemiec reprezentant Hiszpanii Johann Muehlegg. Wszyscy "wpadli" na igrzyskach w Salt Lake City w 2002 roku.
Pierwszą, która musiała zwrócić medal (brązowy za bieg na 5 km), była radziecka biegaczka Galina Kułakowa. Było to w 1976 roku w Innsbrucku.
W tym samym roku na dopingu przyłapano czechosłowackiego hokeistę Frantiszka Pospisila. Obecność w organizmie kodeiny tłumaczył stosowaniem lekarstwa przeciw chrypce. Skończyło się tym, że ukarany został również lekarz reprezentacji.
Osiem lat temu w Turynie jedyny pozytywny test przeprowadzono u rosyjskiej biathlonistki Olgi Pylewej, która po odbyciu kary i wyjściu za mąż wróciła na trasy pod nazwiskiem Miedwiedcewa. W Turynie była druga w biegu na 15 km, ale srebrny medal musiała oddać.
Jeszcze głośniejszym echem odbił się nalot policji na kwatery austriackich biathlonistów i biegaczy narciarskich. Znaleziono substancje i sprzęt wykorzystywany do przetaczania krwi. Żaden z podejrzanych sportowców: Wolfgang Rottmann, Wolfgang Perner, Martin Tauber, Juergen Pinter, Johannes Eder i Roland Diethart nie miał pozytywnego wyniku testu, ale wszyscy zostali wykluczeni z igrzysk, a ich rezultaty anulowano. Niektórzy zaliczają ten przypadek do dopingowych wpadek.
W 2010 roku w Vancouver jedyny pozytywny wynik testu, a przeprowadzono ponad 2000 badań, miała biegaczka narciarska Kornelia Marek, obecnie Kubińska. Test przeprowadzono po biegu sztafetowym 4x5 km, w którym Polki zajęły szóste miejsce. Zawodniczka została zdyskwalifikowana na dwa lata. Bez sukcesów startowała w igrzyskach w Soczi.
Kontrole dopingowe i pozytywne przypadki w zimowych igrzyskach olimpijskich:
1968, Grenoble: 86 kontroli (przypadki pozytywne 0)
1972, Sapporo: 211 (1) - Alois Schloder (RFN/hokej; efedryna)
1976, Innsbruck: 390 (2) - Galina Kułakowa (ZSRR/biegi narciarskie; efedryna), Frantisek Pospisil (Czechosłowacja/hokej; kodeina)
1980, Lake Placid: 440 (0)
1984, Sarajewo: 424 (1) - Bacuch Purewjal (Mongolia/biegi narciarskie; metadon)
1988, Calgary: 492 (1) - Jarosław Morawiecki (Polska/hokej; testosteron)
1992, Albertville: 522 (0)
1994, Lillehammer: 529 (0)
1998, Nagano: 621 (0)
2002, Salt Lake City: 700 (7) - Johann Muehlegg (Hiszpania/biegi narciarskie; darbepoetyna), Larysa Łazutina (Rosja/biegi narciarskie; darbepoetyna), Olga Daniłowa (Rosja/biegi narciarskie; darbepoetyna), Marc Mayer (Austria/biegi narciarskie; transfuzja krwi), Achin Walcher (Austria/biegi narciarskie; transfuzja krwi), Alain Baxter (W. Brytania/narciarstwo alpejskie; metamfetamina), Wasilij Pankow (Białoruś/hokej; nandrolon)
2006, Turyn: 1200 (1) - Olga Pylewa/później Miedwiedcewa (Rosja/biathlon; carphedon)
2010, Vancouver: 2149 (1) - Kornelia Marek, p. Kubińska (Polska/biegi narciarskie, EPO)
2014, Soczi: ok. 2500 (5) - Evi Sachenbacher-Stehle (Niemcy/biathlon, metyloheksamina), William Frullani (Włochy/bobsleje, dimetylopentylamina), Maryna Łysohor (Ukraina/biegi narciarskie, atrimetazydyna), Johannes Duerr (Austria/biegi narciarskie, EPO), Vitalijs Pavlovs (Łotwa/hokej na lodzie, metyloheksamina).
Komentarze