Okrojona reprezentacja Polski na MŚ w łyżwiarstwie figurowym

Zimowe
Okrojona reprezentacja Polski na MŚ w łyżwiarstwie figurowym
fot. PAP
Para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew

Tylko para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew reprezentować będzie polskie łyżwiarstwo figurowe w rozpoczynających się 25 marca w chińskim Szanghaju mistrzostwach świata seniorów.

W pozostałych konkurencjach biało-czerwoni nie spełnili wymogów stawianych przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską (ISU).

Zawodnicy toruńskiego klubu Axel i mistrzowie Polski w lutowych mistrzostwach Europy w Sztokholmie zajęli czternaste miejsce, natomiast w mistrzostwach globu juniorów w Tallinnie przypadła im siódma lokata w stawce 27 startujących. Po programie krótkim plasowali się na dziesiątej pozycji, krótki pojechali bardzo dobrze i awansowali o trzy lokaty.

- Do Chin nie pojechali soliści Patrick Myzyk i Agata Kryger. Pierwszy był w debiutanckim starcie w tegorocznych mistrzostwach Europy dwudziesty, natomiast nieudany występ zanotowała Kryger, której przypadła ostatnia 38. lokata. Oboje wcześniej trapiły kontuzje. Liczę, że w Szanghaju para powinna wystąpić w finale - powiedziała sekretarz generalny i kierownik wyszkolenia w Polskim Związku Łyżwiarstwa Figurowego Ewa Kierzkowska.

Przed rokiem w japońskiej Saitamie Maciej Cieplucha był 22. Identyczna lokata przypadła parze tanecznej - Justyna Plutowska i Peter Gerber.

W MŚ 2014 na podium stanęli łyżwiarze z siedmiu krajów. Pierwsze miejsce w tabeli zajęli gospodarze zdobywając dwa złote i jeden srebrny krążek. Wyprzedzili Włochy 1-0-1, Niemcy 1-0-0, Rosję 0-2-0, Kanadę 0-1-1 oraz Francję i Hiszpanię, które wywalczyły po jednym brązowym medalu.

Mistrzostwa świata w konkurencji solistów odbywają się od 1896 roku. Pierwszym medalistą został wtedy w St.Petersburgu w Parku Jusupowskim Niemiec Gilbert Fuchs wyprzedzając Austriaka Gustava Huegela i Rosjanina Georga Sandersa.

Kobiety pierwsze medale rozdzieliły w szwajcarskim kurorcie Davos dziesięć lat później. Triumfowała Brytyjka Madge Syers przed Austriaczką Jenny Herz i Węgierką Lily Kronberger.

Rywalizacja w parach sportowych pojawiła się w programie mistrzostw globu w St.Petersburgu w 1908 roku. Wygrali wtedy Austriacy Anna Huebler i Heinrich Burger przed Brytyjczykami Phyllis Johnson i Jamesem H. Johnsonem oraz Rosjanami Lidią Popową i A. L. Fischerem.

Mistrzostwa świata solistów oraz par sportowych po raz pierwszy rozegrano w jednym mieście, w 1930 roku, kiedy najlepszych zawodników gościł Nowy Jork.

Pierwszymi złotymi medalistami MŚ w parach tanecznych zostali w 1952 roku w Paryżu Brytyjczycy Jean Westwood i Lawrence Demmy dystansując rodaków Joan Dewhirst i Johna Slatera i Amerykanów Carol Ann Peters i Daniela Ryana.

Po dziesięć tytułów mistrza globu zdobył Szwed Ulrich Salchow, Norweżka Sonja Henie i Rosjanka Irina Rodnina. W latach 1969-1972 jeździła z Aleksiejem Ułanowem, natomiast w 1973-1978 z Aleksiejem Zajcewem. Sześć złotych krążków w parach tanecznych przypadło jej rodaczce Ludmile Pachomowej, której partnerem był Aleksander Gorszkow.

Przed rokiem złote medale zdobyli Japończyk Yuzuru Hanyu, jego rodaczka Mao Asada, reprezentanci Niemiec Aliona Savchenko i Robini Szolkowy (sportowe) oraz Włosi Anna Cappelini i Luca Lanotte (taneczne).

Az, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze