Rio 2016: Prądy morskie utrudnią starty?
Klimatolog Polskiej Akademii Nauk doktor Magdalena Kuchcik ostrzega, że uczestnicy nadchodzących igrzysk olimpijskich powinni spodziewać się wyższej temperatury, niż wskazuje na to średnia dla Rio de Janeiro. - Zjawisko El Nino może mieć wpływ na tamtejszą pogodę - oceniła.
Pracowniczka Zakładu Geoekologii i Klimatologii PAN wyjaśniła, że w tym roku skutki tego występującego co kilka lat ciepłego prądu we wschodniej części Pacyfiku obserwowane są w innych częściach globu, w tym na terenie miasta-gospodarza letniej olimpiady.
- Choć na sierpień nie prognozujemy żadnych anomalii, to jednak przez El Nino temperatura w Rio może być nieco wyższa. Zazwyczaj w tym terminie dzienna średnia wynosi 22 stopnie Celsjusza, a dobowy zakres waha się między 17 a 27 stopni - stwierdziła.
Badaczka zaznaczyła, że mimo iż drugie pod względem wielkości miasto Brazylii leży blisko zwrotnika Koziorożca, to ze względu na specyficzne ukształtowanie tamtejszych terenów panuje w nim równikowy klimat.
- Rio zlokalizowane jest w atlantyckiej zatoce Guanabara, a zatem poddane wpływom ciepłego prądu brazylijskiego. Z drugiej strony metropolię ograniczają kilkusetmetrowe wzgórza, za którymi zaczyna się już Wyżyna Brazylijska o znacznie większych klimatycznych kontrastach - wyjaśniła.
Podkreśliła, że w samym Rio według 30-dniowej prognozy sportowcy powinni spodziewać się bezchmurnych poranków i temperatury między 17 a 20 stopni, natomiast popołudniami może pojawiać się zachmurzenie, a temperatura wzrastać będzie nawet do 30 stopni.
- Do tego wilgotność powietrza na poziomie 70-75 procent będzie powodować odczucie parności, a dla nieprzyzwyczajonych do takiego tropikalnego klimatu organizmów może oznaczać to utrudnione parowanie potu, a zatem gorsze chłodzenie ciała - zauważyła.
Kuchcik dodała, że aktualnie w tamtym regionie trwa pora sucha, więc na czas trwania igrzysk nie przewiduje znaczących opadów, a prędkość wiatru zazwyczaj nie powinna przekraczać 4-6 metrów na sekundę, choć na tak zróżnicowanym obszarze bywa ona bardzo różna w zależności od miejsca.
Komentarze