OK! The World Games: Muaythai
Ten sport nazywany jest sztuką ośmiu broni, mimo że ani broni białej, ani palnej się w nim nie używa… W OK! The World Games czas na spotkanie z muaythai, czyli tajskim boksem – dyscypliną narodową Tajlandii, która w swojej ojczyźnie jest jeszcze bardziej popularna niż piłka nożna w Europie i w której pierwsze wielkie sukcesy osiągnęła Joanna Jędrzejczyk!!!
Przechadzając się uliczkami jakiejkolwiek miejscowości w Tajlandii nie sposób nie natrafić na otwarte gymy, w których trenują tamtejsi bokserzy. Ba, na środku co któregoś pubu wystawiony jest ring, w którym każdego wieczoru toczą się walki, którym towarzyszą liczne zakłady żywo reagującej publiczności. Muaythai w ostatnich latach coraz dynamiczniej rozprzestrzenia się także poza swoją ojczyzną, a znakiem coraz większej rozpoznawalności dyscypliny, jest po raz pierwszy w historii przyjęcie jej w poczet oficjalnych sportów The World Games – igrzysk dyscyplin nieolimpijskich.
Podczas The World Games 2017, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu, 4000 sportowców z całego świata powalczy o ponad 200 kompletów medali. Aż 11 z nich będzie można wywalczyć w muaythai – w ośmiu kategoriach wagowych męskich i trzech kobiecych.
Rys historyczny
Na polu walki w dalekiej Azji żołnierze walczyli na słoniach. Legenda głosi, że, gdy spadając ze słoni potracili swoją broń, a słoń królewski został zaatakowany, musieli bronić króla swoim ciałem. W ten sposób ich kończyny stały się naturalną bronią…
Z biegiem czasu techniki kopnięć i uderzeń imitowały walkę konkretną bronią. I tak: ramiona były jak dwa miecze, które nie pozwalały dopuścić przeciwnika do siebie; pięści – niczym groty łuków trafiające prosto do celu; łokcie – jak topory przygniatające przeciwnika, kolana – topory przełamujące obronę, kość piszczelowa - niczym kij blokujący lub uderzający rywala, szybkie stopy – jak włócznie, strzały i noże.
Najstarsze zachowane źródła z 1584 roku stanowią, że książę Naresuen – od dziecka przetrzymywany jako zakładnik na birmańskim dworze, stoczył wielogodzinną zwycięską walkę z następcą tronu Birmy. Pojedynek zakończył się śmiercią Birmańczyka, a Naresuen został wielkim władcą, który trening muaythai uczynił obowiązkiem każdego żołnierza. Złote czasy dla tajskiego boksu przypadły w Tajlandii za panowania „Króla Tygrysa” – Praczao Sua - na początku XVIIIw. Monarcha w przebraniu podróżował po całym kraju i startował w turniejach. Ze wszystkich wychodził zwycięsko. Wprowadził obowiązek treningu muaythai jako elementu szkolenia wojskowego.
Zasady zbliżone do współczesnego muaythai pod wpływem boksu zachodniego stworzono w 1930 roku – miejsce walki ograniczono do ringu i określono ramy czasowe. Zakazano kiedyś bardzo często używanych uderzeń głową i wprowadzono rękawice. Dwie najważniejsze organizacje – IFMA (international Federation of Muaythai Amateur) i WMC (World Muaythai Council) powstały odpowiednio w 1993 i 1995r.
Muaythai w Polsce
Muaythai w Polsce nie ma nawet 18 lat. Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się w 2001 roku i od nich wszystko się zaczęło. Obecnie muaythai jest w naszym kraju jednym z najszybciej rozwijających się sportów, podlegającym pod Polski Związek Muaythai. W każdym większym mieście znajduje się po kilka gymów i mamy już kilka tysięcy regularnie trenujących zawodników – półzawodowo i amatorsko. W ostatnich zawodach z cyklu pucharu Polski udział wzięło 150 zawodników. Polacy są multimedalistami mistrzostw świata i Europy. Wyjazdy Polskiej kadry na najważniejsze imprezy rangi mistrzowskiej są finansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Największe nazwisko?!
Chociażby Joanna Jędrzejczyk, która pierwsze wielkie sukcesy zaczęła osiągać właśnie w muaythai. Dość powiedzieć, że to trzykrotna zawodowa mistrzyni świata, dwukrotna mistrzyni Europy oraz czterokrotna amatorska mistrzyni świata, trzykrotna mistrzyni Europy i pięciokrotna mistrzyni Polski w tajskim boksie właśnie…
Muaythai jest jedną z dyscyplin, która podczas The World Games 2017, może przynieść biało-czerwonym najwięcej medali. Trener reprezentacji Polski – Rafał Simonides zapytany o realne szanse medalowe swoich podopiecznych bez zawahania mówi, że - pięć, a są przecież jeszcze te w założeniach optymistycznych…
Muaythai w pigułce
1. Muaythai, czyli tajski boks to dyscyplina narodowa Tajlandii związana ściśle z jej tradycją, historią i religią.
2. Sztuka walki nazywana tańcem ośmiu broni: dwie pięści, dwa łokcie, dwa kolana i kopnięcia.
3. Sport walki z rodziny stójkowych, w którym często dominująca i dobrze punktowana jest walka w klinczu, gdzie dominują łokcie i kolana.
4. Pojedynek poprzedzony jest przez Wai Khru (Wai – szacunek; Khru – nauczyciel, mentor) – rytualny taniec do tajskiej muzyki będący wyrazem szacunku dla swojego nauczyciela, rodziców, ale także dla rywala.
5. Muaythai w porównaniu do innych sztuk walki wyróżniają: wysokie tempo, duch walki, zasób i wachlarz technik, dozwolony klincz, łokcie i kolana.
6. Walka zawodowa trwa 5 rund po trzy minuty – zawodnicy wyposażeni są w ochraniacze szczęki i krocza oraz rękawice
7. Walka w tajskim boksie amatorskim trwa 3 rundy po 3minuty i poza wyżej wymienionymi zawodnicy mają także ochraniacze łokci, ochraniacze goleni i kask.
8. Pojedynek kończy się decyzją sędziów bądź nokautem.
9. Wartości nadrzędne: przyjaźń, honor, fair play, tradycja, szacunek.
Muaythai na The World Games 2017
1. Podczas The World Games 2017 rywalizacja w muaythai odbędzie się we wrocławskiej Hali Orbita od 28-30 lipca.
2. Przyznanych zostanie 11 kompletów medali – w ośmiu kategoriach wagowych męskich i trzech żeńskich.
3. Na liście startowej każdej z kategorii pojawi się tylko ośmiu zawodników bądź osiem zawodniczek – ścisła światowa czołówka.
4. Reprezentacja Polski liczyć będzie 11 zawodników, trzy zawodniczki. Trener polskiej kadry otwarcie mówi o pięciu realnych szansach medalowych, choć zaznacza, że będzie to trudne zadanie.
Więcej w wideo głównym – fragment magazynu Atleci, z 26 marca 2017 roku.
Przejdź na Polsatsport.pl
Komentarze