Dookoła Szwajcarii: Gilbert wygrał etap, Kueng nowym liderem

Belg Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) wygrał w niedzielę drugi etap kolarskiego wyścigu Dookoła Szwajcarii. Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Szwajcar Stefen Kueng (BMC), który dzień wcześniej był drugi w otwierającej wyścig jeździe na czas.
Gilbert, były mistrz świata, finiszował na czele blisko 60-osobowej grupy, która wspólnie pokonała trasę z czterema premiami górskimi. Drugi na mecie był Nowozelandczyk Patrick Bevin (Cannondale), a trzeci Francuz Anthony Roux (FDJ).
W pierwszej grupie zameldowali się faworyci imprezy, zabrakło natomiast pierwszego lidera, Australijczyka Rohana Dennisa, który uczestniczył w kraksie na 25. kilometrze i nie zdołał już dołączyć do czołówki. Pozwoliło to Kuengowi objąć prowadzenie. Z kolarzy CCC Sprandi Polkowice w czołówce byli Włoch Simone Ponzi i Czech Jan Hirt.
W Szwajcarii stanęli do rywalizacji m.in. lider rankingu World Tour Belg Greg Van Avermaet, zwycięzca Giro d'Italia Holender Tom Dumoulin i ubiegłoroczny triumfator Tour de Suisse Kolumbijczyk Miguel Angel Lopez. Większość faworytów zbliżającego się Tour de France wybrała jednak inną imprezę - zakończone w niedzielę Criterium du Dauphine.
Dziewięcioetapowy wyścig zakończy się 18 czerwca w Schaffhausen jazdą indywidualną na czas.
Wyniki 2. etapu, wokół Cham (172,7 km):
1. Philippe Gilbert (Belgia/Quick-Step Floors) 4:22.36
2. Patrick Bevin (Nowa Zelandia/Cannondale-Drapac)
3. Anthony Roux (Francja/FDJ)
4. Michael Albasini (Szwajcaria/Orica-Scott)
5. Matteo Trentin (Włochy/Quick-Step Floors)
6. Marcus Burghardt (Niemcy/Bora-Hansgrohe)
...
22. Simone Ponzi (Włochy/CCC Sprandi Polkowice) wszyscy ten sam czas
60. Tomasz Marczyński (Polska/Lotto Soudal) strata 3.30
94. Jakub Kaczmarek (CCC Sprandi Polkowice) ten sam czas
108. Maciej Bodnar (Polska/Bora-Hansgrohe) 9.53
127. Leszek Pluciński (Polska/CCC Sprandi Polkowice) ten sam czas
Klasyfikacja generalna:
1. Stefan Kueng (Szwajcaria/BMC) 4:29.08
2. Michael Matthews (Australia/Sunweb) strata 1 s
3. Tom Dumoulin (Holandia/Sunweb) ten sam czas
4. Lars Boom (Holandia/LottoNl-Jumbo) 4
5. Peter Sagan (Słowacja/Bora-Hansgrohe) 8
6. Damiano Caruso (Włochy/BMC) 10
...
55. Jan Hirt (Czechy/CCC Sprandi Polkowice) 46
62. Tomasz Marczyński (Polska/Lotto Soudal) strata 3.48
84. Maciej Bodnar (Polska/Bora-Hansgrohe) 10.02
122. Jakub Kaczmarek (CCC Sprandi Polkowice) 10.39
125. Leszek Pluciński (Polska/CCC Sprandi Polkowice) 10.46
