Rosja straciła dwa medale igrzysk w Soczi w skeletonie

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) poinformował o dyskwalifikacji i dożywotnim wykluczeniu z igrzysk czworga rosyjskich skeletonistów, w tym najlepszego w Soczi Aleksandra Trietiakowa. Brązowy medal w rywalizacji kobiet straciła z kolei Jelena Nikitina.
Pozostała ukarana dwójka to Maria Orłowa i Olga Potylicyna. MKOl wszystkim zarzuca złamanie przepisów dopingowych. Cała czwórka od 30 grudnia 2016 była tymczasowo zawieszona przez Międzynarodową Federacja Bobslei i Skeletonu (IBSF).
Po pozbawieniu złotego medalu Tretiakowa, trofeum z najcenniejszego koloru przypadnie Łotyszowi Martinsowi Dukursowi, srebro Amerykaninowi Matthew Antoine'owi, a brąz starszemu o trzy lata bratu Dukursa - Tomassowi.
Tretiakow w 2013 roku został mistrzem świata, a w kolekcji ma jeszcze kilka medali najważniejszych imprez. W sezonie 2008/09 był najlepszy w Pucharze Świata.
Nikitina to mistrzyni kontynentu z 2013 roku. Na jej dyskwalifikacji zyska czwarta w Soczi Amerykanka Katie Uhlaender, której przypadnie brąz. Potylicyna uplasowała się w ostatnich igrzyskach na piątej pozycji, a Orłowa tuż za nią.
Wcześniej w listopadzie MKOl zdyskwalifikowanych zostało sześcioro biegaczy narciarskich, w efekcie czego gospodarze igrzysk 2014 roku stracili cztery medale: złoty i srebrny w biegu na 50 km, które wywalczyli Aleksander Legkow i Maksim Wylegżanin, srebro za sprint drużynowy, w którym ten drugi startował w parze z Nikitą Kriukowem oraz srebro za sztafetę 4x10 km.
Oprócz Legkowa i Wylegżanina, dożywotni zakaz startu w igrzyskach nałożono na Jewgienija Biełowa, Aleksieja Pietuchowa, Jewgienię Szapowałową i Julię Iwanową, którzy w Soczi nie stanęli na podium.
MKOl, a właściwie Komisja Dyscyplinarna z Denisem Oswaldem na czele, ponownie bada próbki wszystkich rosyjskich olimpijczyków z Soczi. Ma to związek z aferą ujawnioną m.in. przez Grigorija Rodczenkowa, byłego dyrektora moskiewskiego laboratorium antydopingowego. Według jego zeznań, dochodziło tam do manipulacji poprzez tuszowanie pozytywnych wyników i podmienianie próbek.
Decyzja, czy Rosjanie będą mogli wziąć udział w igrzyskach w Pjongczangu (9-25 lutego 2018) ma zapaść 5 grudnia. Z powodu skandalu dopingowego część rosyjskich sportowców nie została już dopuszczona do startu w letniej olimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 roku.
"Sborna" wygrała klasyfikację medalową igrzysk w Soczi z dorobkiem 13 złotych, 11 srebrnych i dziewięciu brązowych. Po ostatnich decyzjach MKOl ta liczba zmniejszyła się o dwa złote, trzy srebrne i brązowy.
