Zakontraktowali piłkarza, bo miał sfałszowaną stronę na Wikipedii

To co wydarzyło się na zapleczu pierwszej klasy rozgrywkowej na Litwie wydaje się wręcz niewytłumaczalne. Klub FK Panevezys zakontraktował piłkarza patrząc jedynie na jego osiągnięcia z... Wikipedii. Co więcej jak się okazało były one sfałszowane.
FK Panevezys to drużyna ze środka tabeli litewskiej I Lygi (druga klasa rozgrywkowa). Zespół bazuje głównie na rodzimych piłkarzach, ale można znaleźć również Japończyka czy też Amerykanina. Klub postanowił zakupić jeszcze jednego obcokrajowca, zaczęto więc poszukiwania. Niestety skauci nie za bardzo się napracowali i zamiast osobiście sprawdzić kandydatów zaczęli przeglądać Internet. Na Wikipedii znaleźli bardzo ciekawego gracza. Barkley Minguel-Panzo to Angolczyk urodzony we Francji.
Karierę zaczynał w amatorskiej drużynie angielskiej Woking FC, potem występował w niższych ligach francuskich i szwedzkich. Jak jednak wiadomo łatwo jest zmanipulować informacją w Internecie. Działaczy litewskiego klubu zapewne zaskoczyło, że piłkarz w latach 2010-2012 występował w Queens Park Rangers.
Co więcej miał niezwykle imponujące statystyki. W 36 meczach strzelił aż 45 goli (QPR w tym okresie występowało w Championship oraz Premier League).
Incredible story in Lithuanian football. 2nd division side Panevėžys have signed Barkley Minguel-Panzo and seemed to believe in his fake story. His Wikipedia page states he scored 45 goals in 36 matches for Queens Park Rangers. He actually never played for them. pic.twitter.com/I1eMPNIeGO
— Justas Kontrimas (@ClaretLTU) 2 lutego 2018
Strona klubu podała również nieprawdziwe informacje co do jego występów w reprezentacji Angoli.
Panevėžys official page also informs that Panzo played for Angola in three African Cup qualifiers though official records doesn't confirm that. Fascinating.
— Justas Kontrimas (@ClaretLTU) 2 lutego 2018
Kolejnym "fakenewsem" było podanie informacji, że jego sponsorem jest szwedzka firma Daniel Wellington znana ze swoich zegarków.
What to add, his Wikipedia page boasts he signed "a sponsorship deal with a Swedish watch company Daniel Wellington" which is also seems to be false
— Justas Kontrimas (@ClaretLTU) 2 lutego 2018
Klub z Litwy nie zastanawiając się zbytnio postanowili zakontraktować Panzo. Po jakimś czasie informacje na Wikipedii zostały zmienione i w CV piłkarza znalazły się m.in Real Madryt oraz New York Knicks (zespół koszykówki z NBA), w którym miał rozegrać 952 spotkania.
Panzo's wiki page has been heavily updated just after my tweets... 😂😂 pic.twitter.com/0ncLJTA0Ry
— Justas Kontrimas (@ClaretLTU) 2 lutego 2018
Sytuacja ta przypomina dwa inne tego typu przypadki. Pierwszym jest chyba najbardziej znany oszust w historii futbolu, Ali Dia. Jego historię przeczytacie TUTAJ.
Drugą tego typu wpadką jest sprawa Sorina Oproiescu, który kilka lat temu podesłał wideo ze swoimi technicznymi zdolnościami do Wisły Kraków. Klub zaprosił Rumuna na testy nie zauważając, że film był spreparowany.
Przejdź na Polsatsport.pl