Testy antydopingowe w Pjongczangu

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski poinformował, że w zbliżającej się rywalizacji o medale w południowokoreąńskim Pjongczangu wykonanych zostanie 600 testów antydopingowych. W rozpoczynającej się 9 marca imprezie Polskę reprezentować będzie ośmioro zawodników.
Wszystkie próby wykonane podczas igrzysk paraolimpijskich w kanadyjskim Vancouver w 2010 roku przyniosły wynik negatywny.
- Dzięki nowej technice będziemy mogli rozpoznać w organizmach sportowców niewykrywalne dotychczas substancje - powiedział przewodniczący IPC Brazylijczyk Andrew Parsons.
Próbki pobrane w Soczi oraz Rio de Janeiro poddane zostaną powtórnej analizie wykorzystującej nową technikę.
Do Pjongczangu udało się ośmioro polskich zawodników: w biegach narciarskich i biathlonie - Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa), Piotr Garbowski (Przemyski Klub Podkarpacie), Kamil Rosiek (ZSON Start Nowy Sącz) oraz Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa), w narciarstwie alpejskim - Maciej Krężel (WSSiRN Start Katowice) i Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała), w biegach narciarskich - Łukasz Kubica (Start Bielsko-Biała), a w parasnowboardzie - Wojciech Taraba (Beskidzkie Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji Start Bielsko-Biała). Towarzyszyć im będzie troje przewodników.
Rywalizacja w Korei Południowej zakończy się 18 marca. Organizatorzy przygotowali 80 kompletów medali w sześciu dyscyplinach. Powalczy o nie 570 zawodników z 49 krajów.
Dorobek reprezentacji Polski w zimowych igrzyskach sportowców niepełnosprawnych to 44 medale: 11 złotych, sześć srebrnych i 27 brązowych. Cztery lata temu w Soczi nikomu z liczącej dziewięć osób ekipy nie udało się stanąć na podium.
