PlusLiga: Kto zagra o medale, a kto spadnie z ekstraklasy?
Faza zasadnicza rozgrywek PlusLigi wielkimi krokami zbliża się do końca. Siatkarze mają do rozegrania pięć ostatnich kolejek, po których poznamy odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Kto będzie walczył o medale mistrzostw Polski? Kto pożegna się z ekstraklasą? Sprawdź, co czeka nas w ostatniej części sezonu zasadniczego PlusLigi.
Do rozegrania pozostało pięć kolejek gier i jeden zaległy mecz, czyli łącznie 41 spotkań. Dla dwóch drużyn będą to ostatnie mecze w PlusLidze – ekipy zamykające tabelę pożegnają się z ekstraklasą. Kluby z czołówki tabeli walczą o czołową szóstkę, która zapewni awans do play-off i grę o medale. Dwie najlepsze drużyny automatycznie znajdą się w półfinale.
Kto dołączy do ZAKSY?
Zdecydowanym liderem tabeli jest ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Mistrzowie Polski już właściwie zapewnili sobie miejsce w czołowej dwójce i bezpośredni awans do półfinału. Od zajmujących trzecie i czwarte miejsce ekip z Gdańska i Warszawy dzieli kędzierzynian 15 punktów, co (biorąc nawet pod uwagę zaległy mecz ONICO) jest stratą nie do roztrwonienia.
Zwłaszcza, że ZAKSĘ czekają m.in. starcia z ekipami z dołu tabeli: Espadonem, Dafi Społem oraz BBTS. Inna sprawa, czy mając zapewnione miejsce w czołowej dwójce, a w perspektywie również walkę o Final Four Ligi Mistrzów, trener Andrea Gardini nie dokona kilku roszad w składzie, dając pograć graczom rezerwowym.
Za plecami ZAKSY toczy się rywalizacja o drugie miejsce. Szansę mają właściwie trzy drużyny: PGE Skra Bełchatów (55 punktów), Trefl Gdańsk oraz ONICO Warszawa (po 51 punktów). Ekipy z Bełchatowa i Warszawy mają do rozegrania zaległy mecz 24. kolejki (28 marca).
PGE Skra ma cztery punkty przewagi nad dwójką przeciwników, ma też teoretycznie łatwiejszych rywali w końcówce: MKS Będzin, Espadon, Dafi Społem, BBTS oraz – już w ostatniej kolejce – ZAKSĘ. Rozpędzony po triumfie w Pucharze Polski Trefl wygrał osiem ostatnich meczów. W końcówce sezonu zmierzy się jeszcze z: Cuprum, BBTS, Cerrad Czarnymi, ZAKSĄ oraz Łuczniczką. Siatkarze ONICO natomiast przeżywali ostatnio ciężki okres: bezbarwny występ podczas Final Four Pucharu Polski, kontuzje kilku czołowych zawodników, niespodziewana porażka z BBTS... Wydaje się, że w stołecznej ekipie powoli wszystko wraca do normy. W końcówce sezonu podopiecznych Stephane Antigi czekają starcia z kilkoma wymagającymi przeciwnikami: Jastrzębskim Węglem, Resovią, PGE Skrą Indykpolem AZS, Cuprum oraz Czarnymi. O powrót na pozycję wicelidera będzie więc niezwykle trudno.
Można przypuszczać, że jedynie kataklizm może pozbawić tę aktualnie czołową czwórkę tabeli miejsca w play-offach. Trefl i ONICO mają osiem punktów przewagi nad zajmującym 7. pozycję Indykpolem AZS.
Kłopoty Asseco Resovii
Kto ma największe szanse, by uzupełnić dwa miejsca w czołowej szóstce? Wydaje się, że będą o nie rywalizowały trzy drużyny: Asseco Resovia, Jastrzębski Węgiel (po 45 punktów) oraz Indykpol AZS Olsztyn (43 oczka).
Wielką niewiadomą może być postawa ekipy z Podkarpacia. Kontuzje, najpierw Bartłomieja Lemańskiego, następnie Marcina Możdżonka, zupełnie zdezorganizowały środek w ekipie Andrzeja Kowala, a sprowadzony na zasadzie transferu medycznego Barthelemy Chinenyeze jeszcze nie zdołał wkomponować się w drużynę. Do tego doszło kilka bardzo bolesnych porażek: 0:3 z Treflem, 1:3 z Indykpolem AZS, 0:3 z Cerrad Czarnymi oraz klęska 0:3 z Biełogorie Biełgorod w Pucharze CEV. Czy Rzeszowianie pozbierają się na ostatniej prostej fazy zasadniczej? Rywali, poza ONICO, nie mają w końcówce przesadnie trudnych.
Na krawędzi strefy play-off znajduje się obecnie Jastrzębski Węgiel. Nowy trener Ferdinando De Giorgi ma tu o wiele trudniejsze zadanie, niż w poprzednich sezonach w Kędzierzynie-Koźlu. Drużyna gra bardzo chimerycznie, prezentuje się dużo słabiej, niż ubiegłorocznych, zwieńczonych zdobyciem brązowego medalu, rozgrywkach. Wypadnięcie z czołowej szóstki będzie z pewnością uznane za klęskę. Podobnie będzie również w przypadku ekipy z Olsztyna, której zmorą są w obecnym sezonie mecze wyjazdowe: z trzynastu spotkań rozegranych w obcych halach, aż dziewięć zakończyło się porażką siatkarzy Roberto Santilliego. Jakimś pocieszeniem może być fakt, że w pięciu ostatnich kolejkach, trzykrotnie zagrają w hali Urania.
Cała wymieniona wyżej trójka ma w końcówce sezonu rywali o podobnym poziomie. Co ciekawe, wszystkie te ekipy zagrają z ONICO, GKS oraz MKS.
Strefa spokoju?
Kolejne zespoły w stawce to Cuprum Lubin (38 punktów) oraz Cerrad Czarni Radom (36 punktów). Nie grozi im już raczej ani awans do szóstki, ani spadek poniżej 12. pozycji.
Ekipa z Lubina szansę włączenia się do tej rywalizacji zaprzepaściła chyba ostatecznie w gładko przegranym (1:3) meczu we własnej hali z Indykpolem AZS. Radomianie pewnie pokonali ostatnio Asseco Resovię, ale przy stracie dziewięciu oczek do szóstej drużyny w tabeli, na zryw jest już chyba trochę za późno.
W nieco innej sytuacji jest ekipa GKS Katowice. Podopieczni Piotra Gruszki zajmują 10. lokatę z dorobkiem 34. punktów, mają sześć punktów przewagi nad 13. drużyną w tabeli, jednak w tym sezonie przytrafiła się im kłopotliwa seria przegranych gier, a w ostatnich kolejkach zmierzą się z czterema wyżej notowanymi drużynami oraz z zawsze groźną na własnym parkiecie Aluron Virtu Wartą.
Kto uniknie walki o baraże?
Drużyny, które walczą o opuszczenie strefy zagrożonej grą w barażach (13–14 miejsce) to: Espadon Szczecin (29 punktów), MKS Będzin i Aluron Virtu Warta Zawiercie (po 28). Jak widać różnice są tu niewielkie, a każdy punkt wywalczony w ostatnich grach może być na wagę złota.
Espadon gra ostatnio fatalnie: z dziesięciu rozegranych w tym roku meczów, przegrał dziewięć! Szczecinianie ograli jedynie ostatni w tabeli Dafi Społem (3:0), a w poprzedniej serii przegrali we własnej hali z przedostatnim BBTS 2:3. W kolejnych meczach może nie być wesoło, bo najpierw w Kędzierzynie-Koźlu czeka na nich ZAKSA, a następnie do Szczecina zawita PGE Skra.
Rywale podopiecznych Michała Gogola radzą sobie ostatnio lepiej. Ekipa z Będzina zanotowała trzy ważne zwycięstwa nad drużynami z dolnej części tabeli, ogrywając właśnie Espadon (3:1) oraz Dafi Społem (3:0) i BBTS (3:1). Warta pokonała Łuczniczkę (3:0), zdołała też urwać po punkcie kilku ekipom z czołówki (Indykpol AZS, Cuprum, ONICO).
Ekipa z Zawiercia ma w końcówce teoretycznie łatwiejszych rywali, niż Espadon i MKS. Istotne dla układu tej części tabeli mogą być również bezpośrednie starcia pomiędzy tymi zespołami: MKS Będzin – Aluron Virtu Warta oraz Aluron Virtu Warta – Espadon.
Pożegnanie z PlusLigą
Ostatnia trójka w tabeli – Łuczniczka Bydgoszcz (19 punktów), BBTS Bielsko-Biała (16) oraz Dafi Społem Kielce (14) – walczy już tylko o uniknięcie miejsc 15–16, które oznaczają automatyczny spadek z PlusLIgi. Sytuacja ekipy z Bydgoszczy, która w lutym ograła BBTS 3:2, jeszcze niedawno nie wydawała się aż tak fatalna. Tymczasem BBTS, po zwycięstwie 3:2 w Szczecinie, ma Łuczniczkę już na wyciągnięcie meczu, a na podopiecznych Jakuba Bednaruka czekają wymagający i głodni punktów rywale: Asseco Resovia, Indykpol AZS, Cuprum, Cerrad Czarni i Trefl.
Niezwykle istotna dla układu tej części stawki będzie konfrontacja, do której dojdzie już w najbliższej 26. kolejce w Bielsku-Białej, gdzie BBTS podejmie Dafi Społem. Jeśli gospodarze wywalczą komplet punktów, mogą dogonić w tabeli ekipę z Bydgoszczy. Dla ekipy z Kielc jest to mecz ostatniej szansy: porażka będzie praktycznie oznaczała pożegnanie się tej drużyny z PlusLigą.
Przypomnijmy kilka najważniejszych zasad obecnego sezonu PlusLigi.
gra o medale:
● w grze o tytuł mistrza Polski pozostaną kluby, które w fazie zasadniczej zajmą w tabeli miejsca 1–6;
● drużyny, które w fazie zasadniczej zajęły miejsca 1–2 automatycznie zagrają w półfinale play-off;
● ekipy z miejsc 3–6 zagrają o półfinał (stworzą dwie pary 3–6, 4–5).
● w półfinałach dojdzie do spotkań: 1 – zwycięzca pary 4–5, 2 – zwycięzca pary 3–6). Zwycięzcy zagrają o mistrzostwo Polski, pokonani – o 3. miejsce.
● rywalizacja w play-offach będzie się toczyć do dwóch wygranych meczów.
gra o utrzymanie:
● drużyny, które w fazie zasadniczej zajmą miejsca 15–16 w tabeli zostaną zdegradowane z PlusLigi;
● ekipy z miejsc 13–14 będą rywalizować (do dwóch zwycięstw) o uniknięcie barażu; pokonany zmierzy się z czołową drużyną 1. ligi o miejsce w PlusLidze w sezonie 2018/19.
Ostatnie kolejki mogą przynieść zaciętą walkę, a o lokacie w tabeli może przesądzać już nie tylko liczba wywalczonych punktów. Co kolejno zadecyduje o wyższym miejscu w tabeli?
1. liczba zdobytych punktów;
2. liczba wygranych meczów;
3. lepszy (wyższy) stosunek setów zdobytych do straconych;
4. lepszy (wyższy) stosunek małych punktów zdobytych do małych punktów straconych;
5. wyniki bezpośrednich spotkań.
Terminarz ostatnich kolejek fazy zasadniczej PlusLigi 2017/18:
26. kolejka:
2018-03-16: Trefl Gdańsk – Cuprum Lubin
2018-03-17: Asseco Resovia – Łuczniczka Bydgoszcz
2018-03-17: Jastrzębski Węgiel – ONICO Warszawa
2018-03-17: PGE Skra Bełchatów – MKS Będzin
2018-03-17: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Espadon Szczecin
2018-03-17: BBTS Bielsko-Biała – Dafi Społem Kielce
2018-03-18: Indykpol AZS Olsztyn – Czarni Radom
2018-03-19: Aluron Virtu Warta Zawiercie – GKS Katowice
27. kolejka:
2018-03-23: Czarni Radom – Cuprum Lubin
2018-03-24: Łuczniczka Bydgoszcz – Indykpol AZS Olsztyn
2018-03-24: Dafi Społem Kielce – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
2018-03-24: Espadon Szczecin – PGE Skra Bełchatów
2018-03-24: BBTS Bielsko-Biała – Trefl Gdańsk
2018-03-25: GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel
2018-03-25: MKS Będzin – Aluron Virtu Warta Zawiercie
2018-03-25: ONICO Warszawa – Asseco Resovia
24. kolejka – zaległy mecz:
2018-03-28: ONICO Warszawa – PGE Skra Bełchatów
28. kolejka:
2018-03-29: Cuprum Lubin – Łuczniczka Bydgoszcz
2018-03-29: Trefl Gdańsk – Czarni Radom
2018-03-30: Aluron Virtu Warta Zawiercie – Espadon Szczecin
2018-03-30: PGE Skra Bełchatów – Dafi Społem Kielce
2018-03-30: Jastrzębski Węgiel – MKS Będzin
2018-03-30: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – BBTS Bielsko-Biała
2018-03-30: Indykpol AZS Olsztyn – ONICO Warszawa
2018-03-30: Asseco Resovia – GKS Katowice
29. kolejka:
2018-04-07: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk
2018-04-07: BBTS Bielsko-Biała – PGE Skra Bełchatów
2018-04-07: Espadon Szczecin – Jastrzębski Węgiel
2018-04-07: MKS Będzin – Asseco Resovia
2018-04-07: GKS Katowice – Indykpol AZS Olsztyn
2018-04-07: ONICO Warszawa – Cuprum Lubin
2018-04-07: Łuczniczka Bydgoszcz – Czarni Radom
2018-04-07: Dafi Społem Kielce – Aluron Virtu Warta Zawiercie
30. kolejka:
2018-04-13: Czarni Radom – ONICO Warszawa
2018-04-14: Aluron Virtu Warta Zawiercie – BBTS Bielsko-Biała
2018-04-14: Trefl Gdańsk – Łuczniczka Bydgoszcz
2018-04-14: Cuprum Lubin – GKS Katowice
2018-04-14: Indykpol AZS Olsztyn – MKS Będzin
2018-04-14: Asseco Resovia – Espadon Szczecin
2018-04-14: Jastrzębski Węgiel – Dafi Społem Kielce
2018-04-14: PGE Skra Bełchatów – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
Tabela po 25 kolejkach prezentuje się następująco:
1. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 65 (22–3) – półfinał.
2. PGE Skra Bełchatów* 55 (19–5) – półfinał.
3. Trefl Gdańsk 51 (19–6) – play-off.
4. ONICO Warszawa* 51 (18–6) – play-off.
5. Asseco Resovia 45 (15–10) – play-off.
6. Jastrzębski Węgiel 45 (14–11) – play-off.
7. Indykpol AZS Olsztyn 43 (14–11)
8. Cuprum Lubin 38 (13–12)
9. Cerrad Czarni Radom 36 (12–13)
10. GKS Katowice 34 (12–13)
11. Espadon Szczecin 29 (8–17)
12. MKS Będzin 28 (10–15)
13. Aluron Virtu Warta Zawiercie 28 (8–17) – gra o uniknięcie baraży.
14. Łuczniczka Bydgoszcz 19 (6–19) – gra o uniknięcie baraży.
15. BBTS Bielsko-Biała 16 (5–20) – spadek.
16. Dafi Społem Kielce 14 (4–21) – spadek.
*jeden zaległy mecz.
Transmisje meczów PlusLigi na sportowych antenach Polsatu.
Przejdź na Polsatsport.pl
Komentarze