MŚ 2018: Mundialowe naj, naj, naj, czyli ciekawostki mistrzostw w Rosji

Piłka nożna
MŚ 2018: Mundialowe naj, naj, naj, czyli ciekawostki mistrzostw w Rosji
fot. Polsat Sport

Mundial nabiera coraz szybszego tempa. Na murawie dzieje się naprawdę wiele, a to dopiero przedsmak wielkich emocji. Impreza tego kalibru to nie tylko wydarzenia boiskowe, ale także różnego rodzaju smaczki i ciekawostki. Najwyżsi i najniżsi, najciężsi i najlżejsi, ale także najstarsi i najmłodsi, gdzie niczym ojciec i syn różnica wieku wynosi 26 lat. Oto lista interesujących faktów mistrzostw świata w Rosji.

Najlżejszy zawodnik

 

Trzech zawodników – Marokańczyk, Mbark Boussoufa; Japończyk, Takashi Inui; Meksykanin, Javier Aquino ważą zaledwie 59 kilogramów co czyni ich najlżejszymi zawodnikami tegorocznego mundialu. Każdy z nich mierzy od 1,66 cm. do 1,69 cm. wzrostu.

 

Najcięższy zawodnik

 

Roman Torres to kapitan reprezentacji Panamy i autor bramki na wagę kwalifikacji tego kraju do mistrzostw świata. Bohater narodowy imponuje nie tylko siłą mentalną, ale także fizyczną, ważąc 99 kilogramów.

 

Najniższy zawodnik

 

O których piłkarzach można powiedzieć, że są najbardziej filigranowi na tych mistrzostwach? To Xherdan Shaqiri z reprezentacji Szwajcarii oraz Saudyjczyk, Yahia Aslshehri. Obaj mierzą zaledwie 165 cm wzrostu.

 

Najwyższy zawodnik

 

Żaden z uczestników rosyjskiego mundialu nie jest dwumetrowcem. Ci najwyżsi to Lover Kalinic z Chorwacji oraz Duńczyk,  Jannik Vestergaard. Obaj mają na liczniku 199 cm wzrostu.

 

Najmłodszy zawodnik/ trener

 

Być może ten piłkarz okaże się rewelacją tegorocznych mistrzostw świata i zostanie zauważony przez największe kluby w Europie. Mowa o Australijczyku, Danielu Arzanim, który na świat przyszedł 4 stycznia 1999 roku, a więc ma zaledwie 19 lat.

Wśród szkoleniowców tym najmłodszym jest 42-letni Aliou Cisse, który opiekuje się Senegalem.

 

Najstarszy zawodnik

 

Różnica pomiędzy najstarszym i najmłodszym piłkarzem mundialu w Rosji wynosi 26 lat, ponieważ 9486 dni przed Arzanim urodził się Essam El Hadary (zdj.). Bramkarz reprezentacji Egiptu ma 45 lat i jeżeli zagra chociaż minutę, wówczas zostanie najstarszym uczestnikiem mistrzostw świata w historii. Grupowi rywale Polaków mają zbliżoną do nich średnią wieku i oscylującą w graniach 28 lat. Anglicy, Francuzi i Nigeryjczycy są przeciętnie o dwa lata młodsi, a najstarsi w zestawieniu gracze z Meksyku i Kostaryki zbliżają się do 30. Spośród faworytów najbardziej doświadczeni są Argentyńczycy, przeciętnie mają ponad 29 lat. Ogółem średnia wieku wszystkich 736 piłkarzy powołanych na MŚ wynosi niemal 28 lat i jest najwyższa w historii mundialu.

 

W przypadku selekcjonerów nestorem jest 71-letni Oscar Tabarez, który pracuje w reprezentacji Urugwaju.

 

 

 Mundialowe świeczki urodzinowe

 

W trakcie trwających mistrzostw aż 65 zawodników będzie w tym czasie obchodzić urodziny. Wśród nich znajduje się m.in. Leo Messi, który 24 czerwca skończy 31 lat. Dwóch piłkarzy będzie świętować dzień swoich narodzin 15 lipca, a więc wtedy kiedy odbędzie się finał mundialu. Mowa o Japończyku, Yoshinori Muto oraz Brazylijczyku, Danilo. Ten pierwszy prawdopodobnie będzie już wtedy na wakacjach, natomiast w przypadku reprezentanta Canarinhos ów dzień może być podwójnie wyjątkowy.

 

Dominacja Premier League

 

Prestiż i siła angielskiej Premier League ma odbicie nie tylko w składzie reprezentacji "Trzech Lwów". W tamtejszej ekstraklasie gra bowiem aż 124 graczy występujących na MŚ, z czego w samym Manchesterze City aż 16, najwięcej spośród wszystkich klubów. 81 piłkarzy broni na co dzień barw zespołów hiszpańskiej Primera Division, z czego 15 Realu Madryt i 14 Barcelony, a 67 walczy o punkty w Bundeslidze, w tym 11 w barwach Bayernu Monachium. We włoskiej Serie A , mimo że "Azzurri" nie zakwalifikowali się do MŚ, występuje aż 58 uczestników mundialu. W sumie zawodnicy grają w aż 55 różnych krajach. Najwięcej, blisko trzy czwarte piłkarzy, występuje jednak w Europie. Najmniej, niecałe trzy procent, w klubach afrykańskich.

 

Piłkarze z doświadczeniem mundialowym

 

Mundial w sportowym CV ma już wpisany 200 z 736 zawodników powołanych turniej w Rosji. W tej grupie 176 pojawiło się na boisku, 15 wywalczyło tytuł (6 Hiszpanów i 9 Niemców), a 53 zdobyło bramkę. Najwięcej trafień - 10 - ma na koncie Thomas Mueller z reprezentacji Niemiec. Cztery bramki mniej zdobył Kolumbijczyk James Rodriguez.

 

Najwięcej występów w MŚ ma Meksykanin Rafael Marquez, który jako jedyny zagrał w czterech ostatnich edycjach imprezy, oraz Argentyńczyk Javier Mascherano - po 16 meczów. Jedno spotkanie mniej rozegrała inna gwiazda "Albiceleste" Lionel Messi. Tuż za nim plasuje się Mesut Oezil z reprezentacji Niemiec. 39-letni Marquez ma szanse dołączyć do Niemca Lothara Matthaeusa oraz swojego rodaka Antonio Carbajala, którzy pojawili się na boisku na pięciu mundialach. Meksykanin jest ponadto jedynym piłkarzem w historii, który wystąpił na czterech MŚ jako kapitan reprezentacji.

 

Najdłuższa, 12-letnią przerwę w udziale w najważniejszej piłkarskiej imprezie mają Randall Azofeifa i... Łukasz Fabiański. Polski bramkarz, w przeciwieństwie do Kostarykańczyka, w turnieju w Niemczech 2006 roku nie rozegrał jednak ani minuty.

 

Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy cię nie zdradzi

 

Oprócz Anglii na zawodnikach z krajowych klubów opierają się również inne zespoły, w tym faworyci. W 23-osobowej kadrze Hiszpanii jest aż 17 zawodników z La Liga, a w zespole Niemiec 15 przedstawicieli Bundesligi. Liczne grono lokalnych graczy mają reprezentacje Rosji - 21 i Arabii Saudyjskiej - 20. W kadrach Belgii, Nigerii, Islandii i Szwajcarii jest natomiast tylko po jednym zawodniku z rodzimej ligi. Szwecja i Senegal to jedyne reprezentacje, których żaden z zawodników  Ogółem w klubach ze swoich krajów występuje niecałe 30 procent zawodników.

 

Miasto z największą liczbą zawodników

 

Takim mianem może poszczycić się Panama w której urodziło się 18 zawodników reprezentujących kraj Panamę. Jednego przedstawiciela mniej ma Lima (Peru). Rejkiawik (Islandia) posiada 13 piłkarzy, Montevideo (Urugwaj) wysłało 10 zawodników na mundial, natomiast San Jose (Kostaryka), Kair (Egipt), Sydney (Australia) 9 uczestników. Z Lagos (Nigeria) wywodzi się ośmiu reprezentantów.

 

Pokaż mi kraj paszport, a powiem ci w jakiej grasz drużynie

 

Ostatnia ciekawostka dotyczy narodowości poszczególnych piłkarzy na mistrzostwach świata w Rosji. Aż 50 zawodników wywodzi się z Francji i rzecz jasna reprezentuje nie tylko Trójkolorowych, ale także inne nacje. Na drugim miejscu pod tym względem znajduje się Brazylia z 28 piłkarzami. W Kurytybie urodził się grający dla Polski Thiago Cionek. W sumie 83 graczy na mundialu reprezentuje inny kraj niż ten w którym się urodzili. Rekordzistą pod tym względem jest Maroko w barwach której aż 17 powołanych przyszło na świat poza tym państwem.

 

 

KN, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie