Lotto Ekstraklasa: Śląsk Wrocław chce się budować

Piłka nożna
Lotto Ekstraklasa: Śląsk Wrocław chce się budować
fot. PAP

Dwa boiska pełnowymiarowe, plus duża płyta sztuczna pod balonem i do tego dwie hale z mniejszymi placami do trenowania – tak za dwa lata ma wyglądać baza treningowa piłkarskiego Śląska Wrocław. Koszt to około 15 mln złotych.

O postawieniu na szkolenie w Śląsku mówi się już od kilku lat i chociaż w ostatnim czasie wiele się zmieniło na lepsze, to włodarze klubu doskonale zdają sobie sprawę, że potencjał nie jest do końca wykorzystany. Problemem jest skromna baza treningowa.

„Dzisiaj Oporowska i sprawy infrastruktury to jest „wąskie gardło” w naszym systemie szkolenia. Kiedy przychodziłem do Śląska kilka miesięcy temu, zapowiadałem, że przedstawię do końca roku koncepcję przebudowy Oporowskiej. I dzisiaj to robimy. Rozbudowa jest konieczna, aby przez Akademię Piłkarską przechodziło jeszcze więcej dzieci i młodzieży, która w przyszłości może zasilić skład pierwszej drużyny i być źródłem ewentualnych zysków dla klubu” – powiedział prezes Śląska Marcin Przychodny.

W tej chwili na Oporowskiej, gdzie znajduje się siedziba klubu i baza treningowa, są dwa boiska trawiaste, w tym jedno pełnowymiarowe. I to jest praktycznie cała baza treningowa Śląska. Po przebudowie mają być dwa pełnowymiarowe trawiaste place do gry, plus jedno ze sztuczną murawą pod balonem, który na okres letni byłby demontowany i dodatkowe dwie hale z mniejszymi boiskami. To by wymagało wyburzenia trybuny odkrytej stadionu, gdzie do 2012 roku Śląsk rozgrywał swoje mecze.

„Odbyliśmy wiele spotkań i konsultacji z trenerami i różnego rodzaju ekspertami, zanim stworzyliśmy nasz projekt. Chcielibyśmy, aby spełniał oczekiwania i dawał komfort pracy nie tylko z pierwszą drużyną, ale przede wszystkim z młodzieżą. Bez spełnienia odpowiednich warunków, nie ma co liczyć, że Akademia Piłkarska będzie dostarczała wychowanków do pierwszej drużyny” – komentował prezes wrocławskiego klubu.

Koszt całej inwestycji to około 15 milionów złotych. Klub takich pieniędzy nie ma, ale prowadzi rozmowy z władzami miasta oraz liczy na pozyskanie dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

„Nie chcę tego stawiać w kategoriach, czy jest duża czy mała szansa na pozyskanie tych pieniędzy. Trzeba podkreślić, że te pieniądze nie pójdą na piłkarzy, ale na dzieci i młodzież. To one będą przede wszystkim korzystać z tych hal i boisk. Ministerstwo na podstawie umowy z Ekstraklasą dopłaca do rozbudowy infrastruktury służącej do aktywizacji dzieci i młodzieży poprzez sport, w tym zwłaszcza do budowy całorocznych hal piłkarskich” – zauważył Przychodny.

W Śląsku liczą, że prace nad przebudową Oporowskiej mogłyby ruszyć w 2019 roku, a w 2020 przynajmniej znaczna część byłaby już dostępna do użytkowania.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie