Ceferin ponownie prezydentem UEFA
Aleksander Ceferin został wybrany na prezydenta Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) na kolejne cztery lata. Słoweniec pełni tę funkcję od września 2016 roku, kiedy zastąpił Francuza Michela Platiniego. Jest siódmym w historii prezydentem, a dziewiątym, wliczając także tymczasowych szefów organizacji. W czwartek wybrano też siedmiu członków Komitetu Wykonawczego UEFA.
Podczas kongresu UEFA w Rzymie Ceferin był jedynym kandydatem na to stanowisko. 51-letni działacz, z wykształcenia prawnik, to siódmy szef UEFA w historii tej organizacji, nie licząc prezydentów tymczasowych. Otrzymał jednogłośne poparcie od przedstawicieli 55 federacji członkowskich UEFA.
W głosowaniu na kongresie w Atenach w 2016 roku pokonał Holendra Michaela van Praaga (42:13). Wprawdzie kadencja Platiniego upływała w 2019 roku, ale Francuz podał się do dymisji w związku z dyskwalifikacją, nałożoną przez Komisję Etyczną FIFA.
- Dziękuję za to, że raz jeszcze mi zaufaliście. To dla mnie zaszczyt, jestem wzruszony - powiedział delegatom Ceferin.
W głosowaniu na kongresie w Atenach w 2016 roku pokonał Holendra Michaela van Praaga (42:13). Wprawdzie kadencja Platiniego upływała w 2019 roku, ale Francuz podał się do dymisji w związku z dyskwalifikacją, nałożoną przez Komisję Etyczną FIFA.
W Rzymie w przemówieniu przed wyborem Ceferin zapewnił m.in., że nie pozwoli na powołanie Superligi, czyli rozgrywek dla najlepszych klubów na Starym Kontynencie zamiast Ligi Mistrzów.
- Tuż przed moim wyborem w 2016 roku wyglądało na to, że europejskie kluby chcą od nas uciec. Ale rozmawialiśmy ze sobą, wysłuchaliśmy się nawzajem, porozumieliśmy się i znów jesteśmy zjednoczeni. Nie będzie Superligi, dopóki ja jestem prezydentem UEFA, a Andrea Agnelli - przewodniczącym Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA). To nie jest obietnica, to jest fakt - podkreślił Ceferin.
Jak tłumaczył, wprowadzenie Superligi byłoby niekorzystne nawet dla zespołów, które weszłyby w jej skład.
- Kluby straciłyby status "wielkich" w sercach kibiców. Jedyne, co wciąż byłoby "wielkie", to ich historia, nic innego - dodał.
Słoweniec zapewnił również, że nie zamierza ślepo popierać pomysłów Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). UEFA sprzeciwia się m.in. stworzeniu Globalnej Ligi Narodów oraz rozszerzeniu klubowych mistrzostw świata do 24 zespołów.
- Gdy mówimy FIFA, że nie zgadzamy się z tymi propozycjami, okazujemy szacunek jej i całemu futbolowi - grze, którą kochamy i którą musimy chronić. Mamy nadzieję, że FIFA również nas szanuje i wysłucha naszej opinii - powiedział szef UEFA.
Na widowni obecny był prezydent światowych władz piłki nożnej Gianni Infantino. Szwajcar zabrał głos na otwarcie kongresu i zaapelował o ścisłą współpracę FIFA i UEFA.
- Futbol to gra globalna i zasługuje na globalny rozwój. W tym celu musimy działać razem, rozmawiać i dyskutować. Wtedy wszyscy znajdziemy się na właściwej drodze. Europejskie ligi i kluby są coraz lepsze. Naszym obowiązkiem teraz jest przeniesienie tej tendencji z UEFA do FIFA, aby na tym sukcesie mógł skorzystać cały piłkarski świat - zaznaczył.
Infantino od dłuższego czasu promuje Globalną Ligę Narodów i nowy format klubowych mistrzostw świata. Inwestorzy zamierzają przeznaczyć na te rozgrywki łącznie ok. 25 miliardów dolarów. UEFA na razie nie popiera tych inicjatyw.
W Rzymie wyłoniono także siedmiu członków Komitetu Wykonawczego UEFA, których kadencja potrwa do 2023 roku. Pełnić ją będą: Węgier Sandor Csanyi, Albańczyk Armand Duka, Portugalczyk Fernando Gomes, Duńczyk Jesper Moeller Christensen, Ukrainiec Andrij Pawełko, Hiszpan Luis Rubiales oraz Chorwat Davor Suker. Jednocześnie Csanyi został mianowany wiceprezydentem FIFA.
W kwietniu 2017 roku członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA został m.in. prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek - jako drugi Polak w historii, po Leszku Rylskim. Jego kadencja potrwa do 2021 roku.
Do obowiązków Komitetu Wykonawczego należy np. wybór organizatorów najważniejszych imprez, w tym mistrzostw Europy, finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej, ale także m.in. rozdział środków pomocowych.
W latach 1954-1962 pierwszy funkcję prezydenta Europejskiej Unii Piłkarskiej sprawował Duńczyk Ebbe Schwartz, a później przez ponad 10 lat UEFA dowodził Gustav Wiederkehr. Szwajcar zmarł przed końcem kadencji, a w wyborach uzupełniających jego obowiązki przejął na kilka miesięcy Węgier Sandor Barcs.
W trakcie kadencji zmarł również Włoch Artemio Franchi, prezydent w latach 1973-83. Do 1984 roku tymczasowo zastąpił go Francuz Jacques Georges, który niespełna rok później wygrał kolejne wybory.
Platini ustąpił ze stanowiska 9 maja 2016 roku w związku z czteroletnią dyskwalifikacją. Została ona nałożona na działacza przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA) za nieprawidłowości finansowe. Tymczasowo zastąpił go Hiszpan Angel Maria Villar.
Dotychczasowi prezydenci UEFA:
22.06.1954 - 17.04.1962 Ebbe Schwartz (Dania)
17.04.1962 - 7.07.1972 Gustav Wiederkehr (Szwajcaria)
7.07.1972 - 15.03.1973 Sandor Barcs (Węgry; tymczasowy prezydent)
15.03.1973 - 12.08.1983 Artemio Franchi (Włochy)
12.08.1983 - 19.04.1990 Jacques Georges (Francja; tymczasowy w latach 1983-84)
19.04.1990 - 26.01.2007 Lennart Johansson (Szwecja)
26.01.2007 - 9.05.2016 Michel Platini (Francja)
9.05.2016 - 14.09.2016 Angel Maria Villar (Hiszpania, tymczasowy prezydent)
14.09.2016 - Aleksander Ceferin (Słowenia)
Komentarze