Liga Mistrzów: UEFA stanęła w obronie Marciniaka!

Piłka nożna

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) wydała komunikat, w którym wyjaśniła decyzje sędziów z rewanżowych meczów 1/8 finału Ligi Mistrzów. Do kontrowersji doszło w czterech sytuacjach, w tym dwóch ze spotkania FC Porto - AS Roma, gdzie asystentami wideo byli Polacy.

W Portugalii gospodarze wygrali 3:1 po dogrywce z Romą. W pierwszym meczu to rzymianie triumfowali 2:1. O awansie Porto zdecydował gol zdobyty z karnego w końcówce (w 117. minucie), przyznany także po analizie wideo. Asystentami VAR byli w środę Szymon Marciniak i Paweł Gil.

 

- Asystent VAR, po sprawdzeniu linii spalonego - potwierdzając, że napastnik był na prawidłowej pozycji - zapytał sędziego głównego, czy zauważył, że jeden z zawodników AS Roma przytrzymywał rywala w polu karnym. Arbiter poinformował, że nie spostrzegł tego incydentu i poprosił o przygotowanie powtórek, aby mógł sam zobaczyć tę sytuację na ekranie. Analiza przekonała sędziego, że należy podyktować rzut karny" - napisano w uzasadnieniu UEFA.

 

Chwilę później grę znów wstrzymano, aby sprawdzić, czy nie było faulu w polu karnym po drugiej stronie boiska, ale i w tej sytuacji zespół sędziowski orzekł na korzyść gospodarzy.

 

- Sędzia główny był blisko akcji, widział ten incydent i orzekł, że faulu nie było. Mimo wszystko postanowił opóźnić wznowienie gry i dać więcej czasu asystentom VAR, aby obejrzeli sytuację z różnych kamer. Dokonano analizy i nie znaleziono przekonujących dowodów. Arbiter główny został poinformowany przez asystentów VAR, że nie został popełniony oczywisty i istotny błąd i nie ma przesłanek do interwencji VAR ani konieczności obejrzenia powtórek przez samego sędziego głównego - wyjaśniono.

 

Kolejna kontrowersja dotyczyła zagrania ręką w polu karnym Paris Saint-Germain przez obrońcę mistrza Francji Presnela Kimpembe w końcówce spotkania z Manchesterem United. "Czerwone Diabły" wykorzystały "jedenastkę", ustalając wynik na 3:1, dający im awans do ćwierćfinału.

 

- Ponieważ arbiter główny nie widział tego zdarzenia dokładnie, po rekomendacji VAR obejrzał powtórki na ekranie. Sędzia potwierdził, że dystans, jaki pokonała piłka, nie był krótki i nie należy twierdzić, że uderzenie w rękę było niespodziewane. Ramię obrońcy nie było ułożone blisko ciała, co powiększyło jego powierzchnię i w ten sposób zatrzymał on piłkę zmierzającą w kierunku bramki. Dlatego podyktowano rzut karny - napisano.

 

Wspomniano także o incydencie ze spotkania Real Madryt - Ajax Amsterdam (1:4), po którym broniący trofeum "Królewscy" zostali wyeliminowani z Champions League. Kontrowersje pojawiły się przy golu gości na 3:0. Akcja rozpoczęła się od linii bocznej, kiedy - zdaniem wielu - piłka wyszła całym obwodem poza boisko i sędziowie powinni przyznać aut dla Realu. Gra była jednak kontynuowana, a kilka sekund później bramkę zdobył Serb Dusan Tadic.

 

- Nie było przekonujących dowodów, że piłka w całości wyszła poza boisko, po dokładnej analizie VAR wszystkich dostępnych materiałów wideo i obrazów. Asystent (tzw. sędzia liniowy - PAP), który był idealnie ustawiony, uznał, że piłka nie przekroczyła w całości linii bocznej. Nie była wymagana analiza wideo przez sędziego głównego, dlatego słusznie uznano bramkę - tłumaczono.

 

Do ćwierćfinału Champions League, obok Manchesteru United, Porto i Ajaxu, awansował także w tym tygodniu Tottenham Hotspur. Pozostałe spotkania 1/8 finału odbędą się we wtorek i w środę.

 

WYNIKI I TERMINARZ LIGI MISTRZÓW

 

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2018/2019 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym PolsaciePlusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie