PKO Ekstraklasa: Inauguracja sezonu innego niż poprzednie

Piłka nożna
PKO Ekstraklasa: Inauguracja sezonu innego niż poprzednie
fot. Cyfrasport

Piątkowe mecze Arki Gdynia z Jagiellonią Białystok i solidnego beniaminka ŁKS Łódź z Lechią Gdańsk zainaugurują sezon piłkarskiej ekstraklasy, różniący się od poprzednich. Ze spadającymi trzema drużynami, nową nazwą, większymi pieniędzmi i obowiązkiem gry młodzieżowca.

Począwszy od edycji 2019/20 z najwyższej klasy spadną bezpośrednio trzy drużyny, a nie dwie, jak w ostatnich latach. Wprowadzono również obowiązek wystawienia w trakcie całego meczu co najmniej jednego młodzieżowca, posiadającego obywatelstwo polskie lub szkolonego w klubie zrzeszonym w PZPN co najmniej trzy lata. Ten przepis jest już znany w rozgrywkach na szczeblu centralnym Pucharu Polski, a także w niższych ligach.

 

Partnerem tytularnym Ekstraklasy SA został PKO Bank Polski. Umowa obowiązywać będzie przez dwa lata, a zatem w sezonach 2019/20 i 2020/21 rozgrywki będą nosić nazwę PKO Ekstraklasa.

 

Ligowa spółka szacuje, że w dwóch najbliższych sezonach przekaże klubom ekstraklasy najwyższe w historii środki. Stanie się to możliwe m.in. dzięki temu, że w najbliższych dwóch sezonach wpływy osiągane z tytułu praw mediowych mają wzrosnąć o 60 procent w stosunku do średniej rocznej wartości obowiązującego dotychczas kontraktu. W efekcie do klubów ma trafić co najmniej 225 mln zł w każdym sezonie.

 

Zmiany dotyczą również harmonogramu poszczególnych kolejek, m.in. znacznie zmniejszy się liczba poniedziałkowych meczów (nie będzie ich zimą).

 

Tytułu broni Piast Gliwice, ale faworytem tradycyjnie jest wzmocniona latem Legia Warszawa. Od sezonu 2012/13 drużyna z Łazienkowskiej pięciokrotnie zdobyła mistrzostwo (2013-14, 2016-18), a dwa razy - wicemistrzostwo kraju (2015, 2019). Gliwiczanie w poprzednim sezonie bardzo zaimponowali, ale w tym przegrali już mecz o Superpuchar z Lechią Gdańsk 1:3 i odpadli, mimo dobrej gry, w 1. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów (1:1 i 1:2 z BATE Borysów).

 

Silna powinna być wzmocniona latem Lechia - trzecia w poprzednim sezonie i najlepsza w rozgrywkach o Puchar Polski.

 

O niespodziankę mogą pokusić się beniaminkowie - Raków Częstochowa (jesienią będzie grać w Bełchatowie) i świetnie spisujący się w sparingach ŁKS. W obu zespołach duże pochwały za swoją pracę zbierają trenerzy - Marek Papszun (Raków) i Kazimierz Moskal.

 

W pierwszej kolejce najciekawiej zapowiada się sobotnie starcie Piasta z Lechem. Taka konfrontacja kończyła poprzedni sezon - wówczas gliwiczanie wygrali 1:0 i sięgnęli po tytuł. Wicemistrz Legia podejmie w niedzielę Pogoń Szczecin. Inauguracja nastąpi w piątek o godz. 18 w Gdyni, gdzie Arka zmierzy się z Jagiellonią. Wieczorem tego dnia (20.30) ŁKS podejmie Lechię.

 

Do końca roku odbędzie się 20 kolejek, ostatnia jest zaplanowana na 21 grudnia. Wciąż obowiązuje system 37 kolejek bez podziału punktów po fazie zasadniczej. Po 30 kolejkach (11 kwietnia) drużyny utworzą dwie ośmiozespołowe grupy: mistrzowską i spadkową, a następnie rozegrają jeszcze po siedem meczów. Piłkarze zakończą rozgrywki 22-23 maja.

 

Program 1. kolejki:
  
  19 lipca, piątek
  Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok (18.00; sędzia Bartosz Frankowski, Toruń) 
  ŁKS Łódź - Lechia Gdańsk            (20.30; Paweł Gil, Lublin)
  
  20 lipca, sobota
  Raków Częstochowa - Korona Kielce   (15.00, w Bełchatowie; Piotr Lasyk, Bytom)
  Wisła Kraków - Śląsk Wrocław        (17.30; Daniel Stefański, Bydgoszcz)
  Piast Gliwice - Lech Poznań         (20.00; Tomasz Kwiatkowski, Warszawa)
  
  21 lipca, niedziela
  KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia      (15.00; Mariusz Złotek, Gorzyce)
  Legia Warszawa - Pogoń Szczecin     (17.30; Jarosław Przybył, Kluczbork)
  
  22 lipca, 
  poniedziałek
  Wisła Płock - Górnik Zabrze         (18.00; Paweł Raczkowski, Warszawa)
A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie