Tokio 2020: Klepacka i Myszka liderami eliminacji w żeglarskiej klasie RS:X
Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) są po dwóch regatach liderami olimpijskich kwalifikacji w żeglarskiej klasie RS:X. Ostatnią eliminacją dla deskarzy będą zaplanowane pod koniec lutego w Auckland w Nowej Zelandii mistrzostwa świata.
Olimpijską "przepustkę" dla kraju w windsurfingowej klasie RS:X Polacy uzyskali w ubiegłym roku w mistrzostwach świata w duńskim Aarhus, natomiast o indywidualne prawo startu w 2020 roku w Tokio mają rywalizować podczas trzech imprez.
Dwie już się zakończyły – były to rozegrane w kwietniu na Majorce mistrzostwa Europy oraz mistrzostwa świata w Torbole, gdzie medale zostały rozdane w sobotę.
Po dwóch eliminacjach liderami są Klepacka i Myszka. Reprezentantka stołecznej Legii ma w dorobku 22 punkty – dziewięć za siódme miejsce podczas czempionatu Starego Kontynentu oraz 13 za ósmą lokatę na włoskim jeziorze Garda.
Z kolei deskarz AZS AWFiS Gdańsk zgromadził 25 „oczek” – 9 pkt. w mistrzostwach Europy oraz 16 za piątą pozycję w mistrzostwach świata.
Punkty na koncie mają także: Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – 13 (12 w ME+1 w MŚ), Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą) – 7 (0+7), Paweł Tarnowski – 4 (4+0) oraz Karolina Lipińska (oboje SKŻ Ergo Hestia) – 2 (2+0).
Ostatnią eliminacją dla polskich deskarzy będą zaplanowano pod koniec lutego w Auckland mistrzostwa świata, ale właściwą decyzję kto pojedzie do stolicy Japonii, podejmie Polski Związek Żeglarski.
Zgodnie z uchwałą zarządu PZŻ z października 2017 roku, „Zdobyte punkty nie stanowią zakończenia eliminacji. Finalnej rekomendacji reprezentanta Polski w żeglarstwie w każdej z konkurencji na igrzyska w Tokio 2020 dokona Zespół Decyzyjny”.
Ten organ ma zostać powołany do 29 lutego, a swoje rekomendacje zarządowi PZŻ powinien przedstawić najpóźniej do 30 czerwca. Dla każdej z konkurencji składać się będzie z pięciu osób: trenera głównego klasy, przedstawiciela Zespołu Wsparcia Sportowego, przedstawiciela Zespołu Wsparcia Medycznego, prezesa oraz wiceprezesa ds. sportu PZŻ.
Zespół Decyzyjny ma brać pod uwagę nie tylko wyniki kwalifikacji, ale także m.in. postawę w innych krajowych i zagranicznych regatach, aktualny stan zdrowia zawodnika i inne uwarunkowania mające wpływ na dyspozycję startową, umiejętność współdziałania w zespole oraz ocenę psychologiczną, czyli umiejętności skutecznego działania pod presją.
Polacy mają olimpijską kwalifikację w czterech z 10 konkurencji – windsurfingowej RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet oraz Laser Radial.
Przejdź na Polsatsport.pl
Komentarze