Niech się mury pną do góry, czyli ośrodek Akademii Legii na półmetku

Piłka nożna

20 kwietnia na plac budowy wjechał ciężki sprzęt. Wtedy to rozpoczęła się budowa jednego z najnowocześniejszych ośrodków szkoleniowych w Europie. Po pół roku w stanie surowym zamkniętym stoi hotel i bursa. Na kilku z sześciu boisk posiano trawę, niektóre z nich mają gotowe oświetlenie.

Książenice nieopodal Grodziska Mazowieckiego. Najlepiej dojechać tam od strony Nadarzyna, to niespełna dwa kilometry od trasy Warszawa – Katowice. Do położonego wśród lasów ośrodka prowadzą drogi ze świeżo wylanym asfaltem. Inwestycja jest bowiem prowadzona na kilku poziomach równolegle. Przed kontenerami przy al. Olszowej 6, które służą za biura, stoi kilkanaście samochodów. Na placu budowy pracuje od 100 do 150 osób w zależności od rodzaju prac. Gospodarz obiektu co chwila otwiera bramę, wjeżdżają nią kolejne ciężarówki.

 

Patrząc na zaawansowanie prac, trudno uwierzyć, że od momentu, kiedy na plac budowy wjechał ciężki sprzęt, minęło nieco ponad pół roku. Finisz prac przewidziano na czerwiec 2020 r., nie ma możliwości opóźnienia, ponieważ od początku kolejnego roku szkolnego do Książenic przeprowadzą się wszystkie drużyny od kategorii U15 wzwyż.

 

- Dobrze współpracuje z generalnym wykonawcą, a także podmiotami wspomagającymi. To efekt dobrego, kilkuletniego planowania. Nie będą porównywał się z innymi akademiami z Zachodu, ale zwykle przebieg realizacji takiej inwestycji od projektu począwszy wynosi pięć lat i także my zmieścimy się w tym czasie – mówi Tomasz Zahorski, członek zarządu Legii, odpowiadający za inwestycję w Książenicach.

 

Zawodnicy pierwszego zespołu, którzy także będą trenować w Legia Training Center, będą mieli do dyspozycji 24 pokoje, 30 kolejnych zostanie przekazane bursie. Zmieści się w niej w sumie około 90 podopiecznych. Budynki połączone w jedną bryłę są już zaprojektowane w detalach. Koło zaaranżowanych na placu budowy biur postawiono zresztą budynek, w którym można zobaczyć, jaki będzie wystrój pokoi. Pierwszy zespół dostanie do dyspozycji pomieszczenia ze stonowaną, odpowiadającą hotelowym standardom kolorystyką, w pokojach dla młodszych podopiecznych akademii przeważają klubowe barwy.

 

Największe wrażenie robią na razie boiska, część z nich ma już posianą trawę, zainstalowany system nawadniania, wokół działa już sztuczne oświetlenie. Obecnie najwięcej budowlańców prowadzi roboty przy ciągach komunikacyjnych i parkingach. Inwestycja w Książenicach to także kooperacja z miejscową gminą, która rozciąga się na kilka obszarów, m.in. edukacyjny. Młodsi zawodnicy mają uczęszczać do pobliskiej, kameralnej szkoły.

 

- W Polsce łączenie sportu na wysokim poziomie i edukacja nie jest łatwa do pogodzenia. W przeciwieństwie do innych krajów zachodnich, gdzie program nauczania nie jest aż tak szeroki – mówi Przemysław Zych, koordynator Akademii Legii.

 

Legia Training Center i jego projekt powstawał w oparciu o wizytację ludzi z Akademii Legii w około 30 tego typu ośrodkach w Europie. W swojej strukturze najbliżej mu do wzorców niemieckich, w jakimś stopniu także holenderskich. Inwestycja warta jest około 80 mln zł, 11 mln przekazało na ten cel ministerstwo sportu, 1,2 mln dofinansowuje ministerstwo rozwoju.

 

W załączonym materiale wywiady audio z Tomaszem Zahorskim - członkiem zarządu Legii odpowiedzialny za budowę, oraz Przemysławem Zychem - koordynatorem akademii zilustrowane zdjęciami z budowy ośrodka. 

Przemysław Iwańczyk, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie