Sportowcy wrócą do COS w Spale i Wałczu 9 maja

Inne
Sportowcy wrócą do COS w Spale i Wałczu 9 maja
fot. Materiały prasowe
Obiekty Centralnego Ośrodka Sportu w Spale i Wałczu przyjmą sportowców już 9 maja.

Obiekty Centralnego Ośrodka Sportu w Spale i Wałczu przyjmą sportowców już 9 maja. Od piątku trwa izolacja zawodników, którzy jako pierwsi wrócą do profesjonalnych przygotowań do igrzysk olimpijskich Tokio 2021.

Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk poinformowała w sobotę, że w Wałczu trenowali będą wodniacy m.in. kajakarze i wioślarze, gdyż jest to ośrodek specjalistyczny, dedykowany tym dyscyplinom. Ośrodek w Spale przyjmie głównie lekkoatletów.

 

Szefowa resortu sportu dodała, że jest w stałym kontakcie z władzami Centralnego Ośrodka Sportu w zakresie odpowiedniego zabezpieczenia ośrodków, w których trenowali  będą przyszli olimpijczycy. Wyraziła przekonanie, że polscy sportowcy przywiozą z igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021 roku worek medali.

 

Podziękowała sportowcom i trenerom za dotychczasową dyscyplinę w czasie epidemii.

 

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że rząd otwiera  COS-y w Spale i Wałczu „w ścisłym reżimie sanitarnym, tak, żeby naszych 250 sportowców mogło tam zacząć przygotowania do olimpiad”.

 

Zobacz także: COS w Spale i Wałczu jako pierwsze przyjmą sportowców

 

Jak informowaliśmy, wcześniej ustalenia odnośnie do ponownego otwarcia ośrodków COS zapadły podczas wideokonferencji z udziałem przedstawicieli m.in. Centralnego Ośrodka Sportu, Ministerstwa Sportu, Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej oraz władz niektórych związków sportowych. Przypomnijmy, że wszystkie ośrodki COS, w związku z zagrożeniem pandemią koronawirusa, od 14 marca są zamknięte.

 

– Po ośrodkach w Spale i Wałczu, w następnej kolejności otwarte mają być ośrodki COS w Cetniewie i Zakopanem – mówi Mateusz Grzybowski, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu. W sobotę minister sportu podkreśliła, że do tej listy dołączy w drugim etapie także ośrodek w Szczyrku. 

 

Proces zabezpieczenia i kontroli pod względem medycznym opracował i będzie koordynował Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej w ścisłej współpracy z Ministerstwem Sportu. Treningi odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym, a przed przyjazdem do Centralnego Ośrodka Sportu zawodnicy będą musieli odbyć obowiązkową czternastodniową izolację domową. Poszczególne grupy treningowe zobowiązane będą do niekontaktowania się z pozostałymi osobami, a treningi będą mogły odbywać się w grupach najwyżej pięcioosobowych. Wszyscy uczestnicy zgrupowań będą mieli zakaz bezpośredniego kontaktu z osobami spoza ośrodka, a także, co oczywiste, nie będą mogli go opuścić.

 

– Naszym zadaniem będzie stworzenie procedur i działania w celu zminimalizowania kontaktu pracowników ośrodków z przebywającymi w nim osobami. Dodatkowy reżim sanitarny będzie dotyczył między innymi przygotowywania i wydawania posiłków – dodaje Grzybowski. Zostaną wprowadzone procedury dotyczące sprzątania i dezynfekcji pokoi, części wspólnych budynków oraz przejść do obiektów sportowych, a dezynfekcja pomieszczeń treningowych będzie odbywać się po każdej sesji treningowej.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

KN, Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie