FITEQ: Zrzeszamy 50 federacji, teqball to najlepiej rokujący sport na świecie
Międzynarodowa Federacja Teqball (FITEQ) zrzesza i asystuje związkom krajowym na całym świecie. Kolejnymi członkami organizacji zostały niedawno: Indonezja, Kirgistan, Liberia i Eswatini. Dołączenie tych krajów sprawiło, że młoda formacja posiada w swoich strukturach już pięćdziesiąt państw.
FITEQ powstał w 2017 roku i od razu ruszył na podbój światowego rynku sportu ze swoim rewolucyjnym produktem oraz nową dyscypliną sportu – teqballem. Jak przekonują sami twórcy innowacyjnego wynalazku, teqball nie jest konkurencją dla piłki nożnej, ale jej uzupełnieniem. Doskonale pomaga rozwijać pewność siebie, co jest niezwykle ważną cechą każdego piłkarza. Ma pozytywny wpływ na czas reakcji przy podejmowaniu decyzji na boisku. Świetnie sprawdza się w realiach nowoczesnego futbolu. Podstawową misją teqballa jest wspieranie i rozwijanie piłki nożnej. Na tym jednak nie koniec. Światowe władze zakładają, że do końca tego roku osiągną pułap 75 krajów.
- Jesteśmy bardzo dumni z tego, że w zaledwie trzy lata tak wiele państw z sześciu kontynentów dołączyło do FITEQ. To pokazuje, jak wspaniałym sportem jest teqball oraz ile radości i inspiracji potrafi dostarczyć nasz sprzęt, który jest bardzo pożądanym produktem zarówno na poziomie amatorskim, jak i w profesjonalnych klubach sportowych. Kluczem do osiągnięcia spektakularnego wyniku jest zaangażowanie i praca lokalnych związków bez których nigdy nie udałoby nam się zaistnieć w tak dużej skali. Chcemy jak najmocniej wspierać naszych partnerów z innych krajów i w kolejnych latach przewidujemy szereg pakietów, które pomogą im funkcjonować jeszcze sprawniej, dla dobra rozwoju dyscypliny – powiedział Prezes FITEQ Gabor Borsanyi.
FITEQ passes milestone of 50+ National Federations! 👇
— TEQBALL (@Teqball) April 23, 2020
•https://t.co/xtelROIwBe
•#Teqball #FITEQ #WorldIsCurved pic.twitter.com/ucdswiYTQL
Teqball to sport z olimpijskimi aspiracjami. W 2018 roku Olimpijska Rada Azji (OCA) włączyła grę na zakrzywionym stole do swoich oficjalnych sportów olimpijskich. Niecały rok później Najwyższa Afrykańska Rada Sportowa (ANOCA) także uznała teqball jako sport równoważny z innymi dyscyplinami. W styczniu bieżącego roku, FITEQ uzyskał status sportu obserwowanego przez Globalne Stowarzyszenie Międzynarodowych Federacji Sportowych (GAISF), a w marcu oficjalnie przystąpił do Organizacji Federacji Sportowych Oceanii.
Polska to jeden z najdłużej działających i najbardziej utytułowanych państw na teqballowej mapie świata. W dorobku Biało-Czerwonych są medale mistrzostw świata i różnych elitarnych turniejów z których duża część odbyła się w Polsce. Prezesem Polskiego Związku Teqball (PZTEQ) jest Michał Listkiewicz.
Przejdź na Polsatsport.pl