Giganci: dogrywka. Wielki finał! Antiga czy Heynen?
Czas na wielki finał kolejnej internetowej zabawy z cyklu "Giganci siatkówki". Tym razem prosiliśmy o głosowanie na najlepsze drużyny z naszego kraju w XXI wieku. Do wielkiego finału, co nie powinno zaskakiwać, awansowały dwie reprezentacje, które na ostatnich mundialach zdobywały mistrzostwo świata. Która jednak bardziej przypadła do gustu internautom?
Z każdym kolejnym etapem wybór nie należy do najłatwiejszych, a co dopiero, kiedy mówimy o wielkim finale, w którym spotykają się dwie kadry ze złotem mistrzostw świata. Drużyna Antigi w półfinale naszej zabawy bez żadnych problemów pokonała Skrę Bełchatów dowodzoną przez Jacka Nawrockiego w latach 2009-2012, natomiast Biało-Czerwoni Vitala Heynena uporali się z reprezentacją wicemistrzów świata, Raula Lozano z 2006 roku.
Drużyna Antigi
Po odejściu Anastasiego trwały przygotowania do mundialu, który miał się odbyć w Polsce. Rozważano wiele kandydatur, ale ostatecznie postawiono na wciąż aktywnego siatkarza, Stephane'a Antigę. Francuz miał za zadanie zebrać dwa pokolenia zawodników z poprzednich udanych turniejów, stąd w jego ekipie na mistrzostwa świata znaleźli się: Nowakowski, Winiarski, Zagumny, Wlazły, Kubiak, Ignaczak, Zatorski i Możdżonek, ale także nowe twarze: Dawid Konarski, Karol Kłos, Andrzej Wrona, Fabian Drzyzga, Mateusz Mika i Rafał Buszek.
Tak zmontowana drużyna przegrała tylko jeden mecz, z Amerykanami, a w finale rozbiła ówczesnych mistrzów świata, Brazylijczyków. Polacy po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, a w kraju zapanowała siatkarska euforia.
W kolejnym sezonie drużyna zajęła czwarte miejsce w Lidze Światowej oraz odpadła w ćwierćfinale mistrzostw Europy. Celem były jednak igrzyska, na których Polacy znowu zatrzymali się na ćwierćfinale. I to był koniec ery Antigi.
Drużyna Heynena
Ostatnia nasza ekipa to wciąż aktualni mistrzowie świata i kandydaci do olimpijskiego medalu. Tym razem do igrzysk przygotowują się pod okiem Vitala Heynena, który odziedziczył drużynę po Antidze i epizodzie Ferdinando De Giorgiego.
Już w pierwszym roku Belg postawił na kilku nowych siatkarzy i do utytułowanych Nowakowskiego, Konarskiego, Kurka, Drzyzgi, Kubiaka i Zatorskiego powołał Artura Szalpuka, Damiana Schulza, Damiana Wojtaszka, Grzegorza Łomacza, Aleksandra Śliwkę, Jakuba Kochanowskiego, Bartosza Kwolka oraz Mateusza Bieńka i pojechał z nimi na mundial do Bułgarii. W Sofii, a następnie po przenosinach w Turynie, Polacy ponownie okazali się najlepsi na świecie i wywalczyli drugie z rzędu mistrzostwo świata.
W kolejnym sezonie biało-czerwoni dołożyli do tego brąz mistrzostw Europy i drugie miejsce w Pucharze Świata, a w międzyczasie zajęli trzecie miejsce w Lidze Narodów. Teraz przed nimi igrzyska w Tokio, ale już w 2021 roku.
Para finałowa:
Drużyna Antigi - Drużyna Heynena
Przejdź na Polsatsport.pl