Ryzyko kontuzji w Premier League wzrośnie! Który zespół jest najbardziej narażony?
Piłkarze Premier League niebawem powrócą na murawę. Badania przeprowadzone przez platformę Zone7 wykazują, że mogą być o 25 procent bardziej podatni na kontuzje. Jest to związane z bardzo intensywnym harmonogramem rozgrywek. Najbardziej narażeni będą podopieczni Pepa Guardioli.
Kibice z niecierpliwością wyczekują powrotu Premier League, który ma nastąpić już 20 czerwca. Badania przeprowadzone przez platformę sztucznej inteligencji Zone7, która współpracuje aż z 35 profesjonalnymi zespołami na całym świecie, wykazały jednak, że ponowne wyjście na murawę po tak długiej przerwie, może być niebezpieczne dla zdrowia zawodników. Wykazano, że rozegranie ośmiu meczów w ciągu 30 dni większa ryzyko kontuzji aż o 25 procent w porównaniu z rozegraniem czterech lub pięciu spotkań w tym samym czasie!
Największe ryzyko będzie spoczywać na barkach piłkarzy Manchesteru City, którzy zgodnie z harmonogramem mają rozegrać 13 meczów w 49 dni. Przed przerwaniem rozgrywek ekipa Pepa Guardioli miała bowiem o jeden mecz mniej, niż pozostałe drużyny Premier League. "The Citizens" nadal pozostają w grze o trofeum Ligi Mistrzów. W przypadku wznowienia europejskich pucharów intensywny już rozkład gier może poszerzyć się o kolejne mecze.
Kryzys w klubie Premier League. Będą zmiany?
Wydaje się, że osiem meczów w ciągu 30 dni jest normalnym zjawiskiem dla profesjonalnego piłkarza. Okazuje się jednak, że zaledwie 4 procent spośród zawodników jest poddawanych takim obciążeniom.
Niepokój o zdrowie piłkarzy wydaje się być uzasadniony chociażby przez pryzmat Bundesligi. Oficjalnie otrzymała ona zezwolenie na wznowienie gry 7 maja, czyli zaledwie dziewięć dni przed rozpoczęciem pierwszego spotkania. W sześciu meczach kontuzji doznało aż ośmiu graczy, co jest wynikiem znacznie powyżej normy.
Kolejne przypadki koronawirusa w Premier League
- Możliwe, że gracze stracili nawet 15% sprawności, którą muszą teraz odzyskać w bardzo krótkim czasie - powiedziała Flaminia Ronca, fizjolog Instytutu Sportu, Ćwiczeń i Zdrowia należącego do Uniwersytetu Londyńskiego, która współpracuje z zawodnikami Premier League. Zajmuje się ona oceną zagrożeń dla zdrowia, które mogą wystąpić po powrocie na boisko.
Zone7 zgromadziła ponad pięć milionów godzin wyników z różnych dyscyplin sportowych, w tym z 35 profesjonalnych drużyn piłkarskich. Dane te są wykorzystywane do oceny prawdopodobieństwa odniesienia kontuzji przez zawodnika w ciągu następnych siedmiu dni. Opracowywane są na podstawie obciążeń treningowych i meczowych, historii kontuzji zawodnika, testów sprawnościowych, a nawet wzorców snu.
Przejdź na Polsatsport.pl