Radość w Częstochowie. Raków z licencją na grę w PKO Ekstraklasie w kolejnym sezonie
Polski Związek Piłki Nożnej wydał komunikat dotyczący rozpatrzenia wniosków klubów PKO Ekstraklasy oraz Fortuna 1 Ligi o przyznanie licencji na udział w najwyższej klasie rozgrywkowej w sezonie 2020/2021. Wśród klubów, które otrzymały "zielone światło" na grę jest m.in. Raków Częstochowa.
To bardzo dobra wiadomość dla kibiców spod Jasnej Góry. W Częstochowie bowiem wciąż nie wybudowano nowego stadionu, który mógłby spełniać warunki do rozgrywania spotkań na najwyższym szczeblu. Przyznanie licencji czerwono-niebieskim to spora ulga dla samych zainteresowanych, którzy sportowo spisują się bez zarzutów, będąc beniaminkiem w PKO Ekstraklasie i wciąż walcząc o miejsce w czołowej ósemce na koniec tego sezonu.
Wobec braku możliwości gry na stadionie przy ul. Limanowskiego, podopieczni Marka Papszuna rywalizują w tym sezonie w Bełchatowie na obiekcie pierwszoligowego GKS-u. PZPN postanowił przyznać licencję Rakowowi do uczestnictwa w rozgrywkach PKO Ekstraklasy poza Częstochową z adnotacją o nadzorze infrastrukturalnym oraz, co możemy przeczytać w komunikacie - zobowiązaniu klubu do zapłaty, jako środek nadzoru, kwoty po 30 tysięcy złotych za każdy mecz rozegrany w rundzie wiosennej w roli gospodarza na innym obiekcie niż znajdujący się przy ul. Limanowskiego.
Raków Częstochowa z licencją na grę w @_Ekstraklasa_ w sezonie 2020/2021! https://t.co/HYXnYAIoez
— Raków Częstochowa (@Rakow1921) June 2, 2020
W Częstochowie czekają teraz z niecierpliwością na powstanie nowego stadionu, który pozwoliłby ekipie Rakowa na powrót do swojego miasta.
Zobacz także: Madej: Ekstraklasa jest toporną ligą
Warto zaznaczyć, że wszystkie kluby rywalizujące w tym sezonie w PKO Ekstraklasie otrzymały licencję na rozgrywanie w niej spotkań w kolejnym sezonie.
W przypadku klubów Fortuna 1 Ligi, takową licencję otrzymały - Bruk – Bet Termalica Nieciecza, Zagłębie Sosnowiec, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Miedź Legnica, GKS Tychy oraz Warta Poznań.
Poniżej prezentujemy treść komunikatu PZPN:
29 maja 2020 roku, na posiedzeniu plenarnym Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN rozpatrzyła wnioski:
1. Klubów Ekstraklasy o przyznanie licencji na udział w rozgrywkach Ekstraklasy i rozgrywkach UEFA w sezonie 2020/2021
2. Klubów Fortuna I ligi o przyznanie licencji na udział w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2020/2021.
Komisja podjęła następujące decyzje:
Ad. 1
Arka Gdynia, Cracovia, Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Lech Poznań, Legia Warszawa, Piast Gliwice, Śląsk Wrocław, Wisła Płock, Zagłębie Lubin
– przyznać licencję uprawniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy;
– przyznać licencję uprawniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych UEFA.
Lechia Gdańsk
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy;
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych UEFA;
– zobowiązać Klub do zapłaty kwoty 10.000 zł w związku z niekompletną dokumentacją finansową z zakresu kryterium F.05 (prognoza finansowa);
– zobowiązać Klub do realizacji ugód zawartych z zawodnikami, w terminach wskazanych w przedmiotowych ugodach bez możliwości ich dalszego odraczania.
ŁKS Łódź
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy.
Pogoń Szczecin
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy z nadzorem infrastrukturalnym.
Raków Częstochowa
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy na stadionie w Bełchatowie przy ul. Sportowej 1 z nadzorem infrastrukturalnym;
– zobowiązać Klub do zapłaty, jako środek nadzoru, kwoty po 30.000 PLN za każdy mecz rozegrany w rundzie wiosennej w roli gospodarza na innym obiekcie niż znajdujący się przy ul. Limanowskiego 83 w Częstochowie.
Wisła Kraków
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy;
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Klubowych UEFA;
– zobowiązać Klub do realizacji ugód zawartych z zawodnikami, w terminach wskazanych w przedmiotowych ugodach bez możliwości ich dalszego odraczania.
Ad.2
Bruk – Bet Termalica Nieciecza, Zagłębie Sosnowiec, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Miedź Legnica, GKS Tychy
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy.
Warta Poznań
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim z nadzorem infrastrukturalnym.
GKS 1962 Jastrzębie
– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryterium I.16 Podręcznika (brak podgrzewanej murawy).
FKS Stal Mielec
– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryteriów F.01, F.03 oraz
F.04 Podręcznika.
Klub nie przedstawił zbadanego sprawozdania finansowego wraz z raportem biegłego rewidenta oraz nie przedstawił raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04.
Stomil Olsztyn
– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryteriów F.03 oraz F.04 Podręcznika.
Klub nie przedstawił raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04.
Olimpia Grudziądz
– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryteriów F.02, F.03 oraz F.04 Podręcznika.
Klub nie przedstawił śródrocznego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2019 roku wraz z raportem biegłego rewidenta z przeglądu tego sprawozdania, raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04.
Radomiak Radom
– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryteriów F.01, F.03, F.04, F.05 oraz licznych kryteriów Infrastrukturalnych Podręcznika.
Klub nie przedstawił zbadanego sprawozdania finansowego wraz z raportem biegłego rewidenta, raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04 oraz prognozy finansowej.
W związku z przedłużającym się stanem epidemii wynikającym z rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-C0V2, którego skutków ekonomicznych nie da się dokładnie przewidzieć, wszystkie Kluby biorące udział w procesie licencyjnym na sezon 2020/2021 zostały objęte nadzorem finansowym. Zdaniem Komisji koniecznym jest w najbliższych miesiącach szczegółowa kontrola i analiza sytuacji finansowej Klubów.
Klubom od powyższych decyzji przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych w terminie 5 dni od doręczenia decyzji.
Przejdź na Polsatsport.pl