Bądź AKTYWNY 2020 - ruszyły zajęcia w sekcjach sportowych!
Polski Komitet Paraolimpijski rozpoczął realizację projektu „Bądź AKTYWNY 2020” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zajęcia będą prowadzone w 60 sekcjach sportowych. Skorzysta z nich 600 uczestników z całego kraju.
Projekty, których głównym celem jest promocja i propagowanie sportu wśród osób z niepełnosprawnościami to podstawowe zadania obok organizacji wyjazdu reprezentacji na igrzyska paraolimpijskie, jakie stawia sobie Polski Komitet Paraolimpijski. Rok 2019 był pod tym względem wyjątkowy – PKPar zorganizował Galę Paraolimpijską z okazji 21-lecia istnienia, Galę 1. Plebiscytu PKPar na Sportowca 2019, a przede wszystkim zrealizował 2 projekty współfinansowane ze środków PFRON: „Sport dla wszystkich!” oraz „Bądź AKTYWNY!”. Skorzystało z nich ponad 600 beneficjentów. Tegoroczny projekt rusza w czerwcu w związku z zaistniałą sytuacją pandemii.
Zobacz także: "GROM nie jest dla każdego. Tylko dla zdeterminowanych ludzi"
W ramach projektu „Bądź AKTYWNY 2020” przewidziana jest organizacja 60 sekcji sportowych, w tym 30 sekcji pływackich i 30 sekcji sportowych ukierunkowanych na inne dyscypliny jak boccia, goalball, lekka atletyka, łucznictwo, szermierka na wózkach, tenis stołowy, race running i narciarstwo.
W działaniach rekrutacyjnych skupiamy się głównie na osobach z niepełnosprawnościami narządu ruchu i narządu wzroku, a także z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, gdyż działalność na rzecz osób z tymi grupami schorzeń jest jednym z podstawowych celów naszej organizacji (w związku ze szkoleniem osób mogących później wziąć udział w Igrzyskach Paraolimpijskich) – podkreśla Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Liczymy na to, że do sportu trafią nowi ludzie, bardzo zależy nam na upowszechnianiu przekonania, że sport naprawdę jest dla każdego. Nie każdy zostaje mistrzem paraolimpijskim, ale każdy może być aktywny fizycznie.
Projekt dedykowany jest osobom z niepełnosprawnościami, które poprzez sport chcą zwiększyć swoją aktywność i samodzielność w codziennym życiu lub podnieść poziom sportowy. Zajęcia w sekcjach są wstępem do przygody ze sportem zarówno w aspekcie rekreacyjnym, jak i wyczynowym. W ramach projektu, na podstawie dotychczasowych doświadczeń w tym zakresie, zaplanowano stworzenie 60 sekcji. Wybór miast w których będą odbywać się zajęcia będzie zależał od miejsca zamieszkania zrekrutowanych uczestników.
Zależy nam również, aby dotrzeć do jak największej liczby uczestników z mniejszych miejscowości, gdzie trudniej o tego rodzaju wsparcie. W skład jednej sekcji będzie wchodziło średnio 10 uczestników lub uczestniczek, a zajęcia prowadzić będzie 2 trenerów lub instruktorów – dodaje Prezes Szeliga.
Projekt współfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Od 1 czerwca ruszyły sekcje w miastach (porządek alfabetyczny):
Bieruń - sekcja pływacka
Bydgoszcz - sekcja pływacka
Częstochowa - sekcja pływacka
Częstochowa - sekcja pływacka
Głogów Małopolski - sekcja pływacka
Mikołów - sekcja pływacka
Rzeszów - sekcja pływacka
Częstochowa - sekcja lekkoatletyki
Elbląg - sekcja bocci
Kielce - sekcja łucznictwa
Kielce - sekcja bocci
Kielce - sekcja lekkoatletyki
Kraków - sekcja goalball
Nowy Targ - sekcja lekkoatletyki
Opole - sekcja bocci
Radom - sekcja bocci
Radom - sekcja tenisa stołowego
Rzeszów - sekcja tenisa stołowego
Rzeszów - sekcja narciarstwa
Siedlce - sekcja lekkoatletyki
Szczecin - sekcja tenisa ziemnego
Tarnów - sekcja lekkoatletyki
Tychy - sekcja lekkoatletyki
Wołomin - sekcja szermierki na wózkach