Zanardi nadal w ciężkim stanie, ale stabilnym
Były kierowca Formuły 1 Alex Zanardi, złoty medalista paraolimpijski, jest nadal w ciężkim stanie, ale stabilnym – poinformowali przedstawiciele szpitala we włoskiej Sienie.
Z ciężkimi urazami m.in. głowy po wypadku drogowym, Zanardi trafił do kliniki w piątek. Został potrącony przez ciężarówkę podczas kolarskiego wyścigu zawodników niepełnosprawnych.
Jak przekazano w niedzielę w raporcie medycznym, pacjent wciąż jest intubowany i oddycha za pomocą respiratora.
„Im więcej czasu mija, tym bardziej stan jest stabilny. Daje nam to nadzieję (...). Ale nie można wykluczyć jeszcze możliwości negatywnego rozwoju” – stwierdzili opiekujący się Zanardim lekarze z Santa Maria alle Le Scotte w Sienie.
Do wypadku doszło podczas zawodów „Obiettivo Tricolor”. Impreza, w formie sztafety przemierzającej Włochy z północy na południe, ma za zadanie promocję sportu niepełnosprawnych. 53-letni Zanardi (w 2001 roku uległ wypadkowi na torze samochodowym, w którym stracił obydwie nogi) był jej inicjatorem i jednym z 50 uczestników. Zdaniem świadków, w pewnym momencie, na niebezpiecznym zjeździe, stracił kontrolę nad rowerem, przewrócił się i "rozbił na ciężarówce”. Kierowca tego pojazdu próbował jeszcze skręcić, ale nie zdołał uniknąć wypadku.
W piątek późnym wieczorem przeprowadzono operację neurochirurgiczną i szczękowo-twarzową.
Prowadzone jest dochodzenie, a kierowcę ciężarówki już przesłuchano. Samochód i ręczny rower, a także telefon Zanardiego są przedmiotem badań śledczych.
Pojawił się nowy świadek-rowerzysta, który na łamach „Il Messaggero” przyznał, że tuż przed wypadkiem sportowiec nagrywał telefonem komórkowym. Wyjaśnił, że Zanardi nie spostrzegł, iż znalazł się na przeciwnym pasie jezdni.
W Formule 1 Zanardi startował – z przerwą - w latach 1991-1999, a jego najlepszym miejscem było szóste w Grand Prix Brazylii w 1993 roku.
Po wypadku na torze w Niemczech, w którym stracił nogi, zaczął rywalizować ze sportowcami niepełnosprawnymi. Zdobył w 2012 i 2016 roku cztery złote i dwa srebrne medale igrzysk paraolimpijskich w jeździe na rowerze typu handbike.
„Postawiłem sobie za cel prowadzenie normalnego życia” - powiedział Zanardi po wypadku w 2001 roku. „Dzisiaj mogę chodzić, pływać, jeździć na nartach” - dodał kilka lat później. Brał nawet udział - i co więcej, ustanowił rekord - w słynnych zawodach Ironman, najtrudniejszym triathlonie na świecie.
Przejdź na Polsatsport.pl