Lewandowski spróbuje pobić rekord Polski! Przed nami 2. Memoriał Ireny Szewińskiej
To będzie wielkie święto lekkiej atletyki. 19 sierpnia w Bydgoszczy odbędzie się 2. Memoriał Ireny Szewińskiej, który będzie pierwszą wielką imprezą lekkoatletyczną od wybuchu pandemii koronawirusa. Na starcie staną największe nazwiska polskiej lekkoatletyki, a organizatorzy zaprosili również zawodników zagranicznych.
– Nasza impreza de facto zainauguruje tegoroczny sezon i będzie też jednym z pierwszych dużych mityngów lekkoatletycznych w Europie. Kilka dni wcześniej duże zawody odbędą się w Monako, a później jesteśmy my – mówi Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor Memoriału.
Zawodnicy rywalizować będą w dwunastu konkurencjach. – Będzie cały kwiat polskiej lekkiej atletyki, m.in. tyczkarze Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek, biegacze i biegaczki Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan i pozostałe Aniołki Matusińskiego, Ewa Swoboda, Joanna Jóźwik, Adam Kszczot, czy Marcin Lewandowski. Przyjadą najlepsi płotkarze i płotkarki, do tego choćby Kamila Lićwinko w skoku wzwyż, czy Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk w pchnięciu kulą – wymienia Wolsztyński.
Niezwykły będzie koniec Memoriału, bo wielką niespodziankę dla kibiców szykuje Marcin Lewandowski, brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 1500 metrów, który spróbuje pobić rekord Polski na dystansie… dwóch kilometrów. – Atak na rekord Polski na dwa kilometry to będzie coś wyjątkowego w tych dziwnych czasach. Wynik od wielu lat nie jest poprawiany i wierzę, że tutaj, przed swoimi kibicami, uda mi się to zrobić. To będzie ostatnia konkurencja, będę zamykał cały show i mam nadzieję, że uda mi je rozświetlić nowym rekordem – mówi Lewandowski.
Joanna Jóźwik z najlepszym wynikiem od trzech lat
W każdej konkurencji wystartuje minimum dwóch zawodników zagranicznych. – Na dziś będą to zawodnicy z krajów Unii Europejskiej, ale chcielibyśmy, żeby wystartowali także lekkoatleci z innych krajów. Negocjujemy wciąż z wielkimi nazwiskami, m.in. wicemistrzynią świata w skoku wzwyż Ukrainką Jarosławą Mahuczich. Bardzo chcieliśmy, żeby przyjechał też rekordzista świata w skoku o tyczce Armand Duplantis, ale 16 sierpnia ma mistrzostwa Szwecji, a później Diamentową Ligę w Sztokholmie. Choć lubi u nas startować, bo przecież w Toruniu podczas ORLEN Copernicus Cup w tym roku pobił rekord świata, to jednak musiał odmówić – wyjaśnia Wolsztyński.
Zawodników z trybun wspierać będą kibice. Aktualne wytyczne Ministerstwa Zdrowia pozwalają wpuścić na trybuny stadionu Zawiszy około pięciu tysięcy widzów, a zainteresowanie kibiców jest bardzo duże. Sponsorem generalnym II Memoriału Ireny Szewińskiej został Anwil S.A. – Nasza spółka bardzo aktywnie wspiera wiele inicjatyw związanych m.in. ze sportem. Anwil jest sponsorem generalnym Memoriału. Wierzę, że będziemy świadkami wielkiego widowiska. Za wszystkich sportowców trzymamy kciuki – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Bydgoszczy rzecznik firmy Daria Studzińska.
Zawodnicy, którzy w tym roku mieli rywalizować na najważniejszych imprezach, m.in. igrzyskach olimpijskich, czy mistrzostwach Europy nie mogą już doczekać się startu na stadionie Zawiszy.
– To będzie mój najważniejszy start, bo będę startował przed swoją publicznością. Moim celem będzie zwycięstwo, a czuję, że forma idzie w górę. Chcę się kręcić w okolicach 5,85 m. Liczę na wysokie latanie w Bydgoszczy – mówi Paweł Wojciechowski.
Kubeł zimnej wody! Nieudany start Piotra Liska w Goeteborgu
Rok 2020, mimo pandemii koronawirusa, będzie rokiem wielkich imprez lekkoatletycznych w województwie kujawsko-pomorskim – w lutym w Toruniu odbył się okraszony rekordem świata Duplantisa mityng ORLEN Copernicus Cup, a w sierpniu zawodnicy rywalizować będą w 2. Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy, a dziewięć dni później we Włocławku rozpoczną się 96. PZLA Mistrzostwa Polski.
– Województwo kujawsko-pomorskie na mapie polskiej lekkoatletyki znaczy najwięcej, miasto Bydgoszcz jest jego stolicą, a inne miasta dążą do tego, żeby być na takim poziomie, jak właśnie Bydgoszcz. Przypomnę tylko, że Bydgoszcz zorganizowała najwięcej imprez lekkoatletycznych w Polsce – dodaje Wolsztyński.
– Rok temu zastanawialiśmy się, czy ta impreza zakotwiczy u nas na stałe. Dziś widać, że to właśnie się dzieje. Bardzo cieszymy się z tego i oczywiście wspieramy organizację 2. Memoriału Ireny Szewińskiej sporą kwotą. Dla nas lekkoatletyka jest najważniejszą dziedziną sportu – mówi Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Podczas II Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy promowane będą Halowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się w przyszłym roku w Toruniu. To będzie jedna z największych imprez w historii polskiej lekkoatletyki.