Rabin krytykuje, a władze Oświęcimia... bronią hokeisty
Władze Oświęcimia i szefowie miejscowego klubu hokejowego bronią gracza ekstraklasowej Re-Plast Unii, Eliezera Sherbatova. Zawodnik z Izraela został skrytykowany przez rabina z USA za to, że zdecydował się bronić barw drużyny z tej miejscowości.
"W imieniu mieszkańców Oświęcimia wyrażam stanowcze oburzenie w związku ze słowami rabina Elchanana Poupko, który skrytykował Eliezera Sherbatova, nowego zawodnika drużyny hokejowej za to, że jako reprezentant Izraela będzie grał w mieście, w którym istniał obóz Auschwitz. Ponadto, w swoich skandalicznych wypowiedziach dobitnie oskarżył on mieszkańców miasta Oświęcim o brak niesienia pomocy więźniom i współodpowiedzialność za istnienie obozu, co sprzeczne jest z oczywistymi faktami historycznymi" - można przeczytać w oświadczeniu prezydenta miasta Janusza Chwieruta.
Dodał, że miasto jest też ofiarą tego, co się działo w Auschwitz, gdyż kładzie się to cieniem na współczesne postrzeganie Oświęcimia. "Przypisywanie mu jakiejkolwiek odpowiedzialności za istnienie obozu jest skandaliczną insynuacją" - napisał przypominając, że mieszkańcy Oświęcimia nieśli też pomoc więziom obozu, niejednokrotnie przypłacając to życiem.
Welcome, Eli Sherbatov! We know how sensitive and symbolic it will be for you to play in Oświęcim, the place so important for your fellow countrymen, for us and for the World. Do get in touch. We will do all for you to feel welcome. And so will everyone in Oświęcim and beyond. pic.twitter.com/dZilzaVRHC
— Stowarzyszenie Zawodników Hokeja na Lodzie (@zawodnicyhokej) August 11, 2020
Pismo adresowano do ministerstwa spraw zagranicznych, ambasady i konsulatu USA w Polsce oraz ambasady Izraela w naszym kraju. Z kolei Unia zamieściła na swojej stronie internetowej oświadczenie. „Jesteśmy głęboko zasmuceni i dotknięci medialnymi oskarżeniami wobec izraelskiego zawodnika Eliezera Sherbatova, który niedawno dołączył do naszej drużyny” - można w nim przeczytać.
Przypomniano w nim, że historia Żydów w Oświęcimiu nie zaczęła się w trakcie II wojny światowej. „Przed tragedią Holokaustu i Auschwitz, miasto Oświęcim było przez 400 lat domem dla społeczności żydowskiej. Żydowscy oświęcimianie mieli ogromny udział w rozwoju miasta nazywanego przez siebie +Oszpicin+ (hebr. goście), a w okresie międzywojennym istniała tu także żydowska drużyna piłki nożnej +Kadima+ (hebr. Naprzód). W 1939 r. Żydzi stanowili 60 proc. mieszkańców miasta”.
Oświadczamy, że jesteśmy głęboko zasmuceni i dotknięci medialnymi oskarżeniami wobec izraelskiego zawodnika Eliezera Sherbatova, który niedawno dołączył do naszej drużyny.https://t.co/0km1Lu26kd pic.twitter.com/q8lvXtRPbc
— Re-Plast Unia Oświęcim (@UniaOswiecim) August 11, 2020
„Dzisiejszy Oświęcim – Miasto Pokoju dba o swoje przedwojenne wielokulturowe dziedzictwo. W mieście istnieje Centrum Żydowskie, które odrestaurowało jedyną zachowaną od zniszczenia przedwojenną synagogę Chewra Lomdei Misznajot, prowadzi Muzeum Żydowskie oraz opiekuje się domem ostatniego żydowskiego oświęcimianina Szymona Klugera (1925-2000). Urząd Miasta Oświęcimia regularnie wspiera projekty dotyczące upamiętnienia oświęcimskich Żydów jak m.in. Park Pamięci Wielkiej Synagogi oraz programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych z Polski i zagranicy na temat uniwersalnych mechanizmów, które kiedyś doprowadziły do powstania niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz Birkenau i dziś nadal są obecne w naszych społeczeństwach”.
Dodano, że obecność Sherbatova w Re-Plast Unii jest jednym z dowodów na to, że nie udało się zrealizować idei faszystowskiej wobec Żydów. „Naród żydowski wciąż istnieje, a żydowscy zawodnicy mogą ponownie uczestniczyć w miejscowych rozgrywkach, podobnie jak przedwojenni oświęcimianie z Żydowskiego Klubu Sportowego Kadima Oświęcim”.
ZOBACZ TAKŻE: Criterium du Dauphine: Wout van Aert wygrał pierwszy etap.
11 marca, w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa, władze Polskiej Hokej Ligi w porozumieniu z wszystkimi klubami uczestniczącymi w półfinałach play off podjęły decyzję o zakończeniu rozgrywek w tym sezonie. Postanowiono przyznać miejsca medalowe według punktacji uzyskanej przez kluby w ćwierćfinałach i sezonie zasadniczym.
Unia została wicemistrzem Polski - w tabeli po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek była na drugim miejscu. Awansowała do półfinałów play off (które już się nie odbyły) po wyeliminowaniu drużyny z Gdańska.
Przejdź na Polsatsport.pl