Szef Komitetu Paraolimpijskiego: Nie ma mowy o igrzyskach bez widzów

Inne
Szef Komitetu Paraolimpijskiego: Nie ma mowy o igrzyskach bez widzów
Fot. PAP
Igrzyska paraolimpijskie w Tokio według wstępnych planów mają się odbyć z kibiców

- Obecność widzów na obiektach paraolimpijskich ma fundamentalne znaczenie, jest integralną częścią igrzysk - stanowczo mówi Andrew Parsons, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. IPC, podobnie jak MKOl, nie bierze pod uwagę ewentualnego przeprowadzeniu rywalizacji paraolimpijskiej "za zamkniętymi drzwiami".

- Jeśli uda nam się utrzymać Igrzyska w przyszłorocznym terminie, będą się one odbywać w obecności widzów - powiedział brazylijski szef ruchu paraolimpijskiego.


Rok przed ceremonią otwarcia igrzysk niepełnosprawnych sportowców władze IPC są gotowe do dostosowania imprezy do wymogów czasu. Idąc w ślady MKOl, współpracują z japońskim komitetem organizacyjnym nad usprawnieniem imprezy. Dotyczy to w szczególności scenariusza uroczystości otwarcia i zamknięcia oraz planu zakwaterowania.

 

ZOBACZ TAKŻE: Sztafeta z ogniem olimpijskim wystartuje z Fukushimy


Parsons jest natomiast nieugięty jeśli chodzi o program Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. - Nie zmniejszamy liczby sportowców, nie zmniejszamy liczby dyscyplin i nie zmniejszamy liczby konkurencji - oświadczył.


W Tokio komitet organizacyjny postanowił uczcić dzień 24 sierpnia 2020 roku, na rok przed igrzyskami. Budynek Tokyo Skytree zostanie najpierw oświetlony na niebiesko, a następnie rozbłyśnie trzema kolorami ruchu paraolimpijskiego: czerwonym, niebieskim i zielonym. Widowisko będzie powtarzane każdej nocy pomiędzy 20.00 a północą, aż do 31 sierpnia.

 

ZOBACZ TAKŻE: Japońskie firmy sceptycznie o igrzyskach w 2021 roku


Władze miasta przygotowały także plenerową wystawę prezentująca wszystkie sporty paraolimpijskie.


Wiedza o ruchu paraolimpijskim w naszym kraju jest coraz większa, wzrasta też świadomość, iż niepełnosprawność nie wyklucza ani z aktywności fizycznej, ani ze sportu wyczynowego. Polacy startują w igrzyskach paraolimpijskich od blisko 50 lat, jednak to ostatnia dekada przyniosła znaczące zmiany w postrzeganiu niepełnosprawności w kontekście sportu. Niewątpliwie przełomową decyzją w tym zakresie była pierwsza w historii transmisja igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Podobnie ma być także w przypadku igrzysk paraolimpijskich w Tokio, które miały odbyć się w tym roku, a zostały przełożone na rok 2021. Z tej okazji Polski Komitet Paraolimpijski wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji przygotowali test wiedzy o igrzyskach paraolimpijskich.


Kiedy po raz pierwszy Polacy startowali w igrzyskach paraolimpijskich? W jakiej dyscyplinie Polacy zdobyli najwięcej medali? Gdzie planowane są igrzyska paraolimpijskie w 2024 roku? – to tylko 3 spośród 15 pytań, które wymyślili organizatorzy testu.


Sprawdź swoją wiedzę klikając w link

PI, PAP, materiały prasowe
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie