Tokio 2021: Organizatorzy igrzysk chcą obniżyć koszty
Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Tokio, które zostały przełożone o rok z powodu pandemii koronawirusa, stanęli przed koniecznością obniżenia kosztów największej sportowej imprezy globu. Cięcia mają dotyczyć m.in. wydatków osobowych i infrastruktury.
Nowe koszty związane ze zmianą terminu olimpijskiej rywalizacji generują bowiem: rezerwacje miejsc, transport, logistyka, a także przedłożona o rok praca członków komitetu organizacyjnego.
Zgodnie z prowizorycznym planem rozważa się redukcję liczby osób nadzorujących organizację igrzysk. Poinformował o tym na konferencji prasowej dyrektor generalny komitetu organizacyjnego Toshiro Muto. Oszczędności mają dotyczyć również obiektów treningowych, wioski olimpijskiej czy międzynarodowego centrum prasowego, jak również imprez przedolimpijskich.
ZOBACZ TAKŻE: Igrzyska mogą się odbyć bez szczepionki na COVID-19
W związku z tym w następnym tygodniu odbędzie się spotkanie przedstawicieli komitetu organizacyjnego Tokio 2021 z władzami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Nie podano wysokości redukcji kosztów. Władze Japonii nie informują też o całkowitych wydatkach związanych z igrzyskami i ich przełożeniem.
Siedem lat temu, gdy Kraj Kwitnącej Wiśni otrzymał organizację podawano, że olimpiada będzie kosztować 7,3 mld dol. W 2019 r. oficjalne koszty szacowano na 12,6 mld dol., ale według różnych ośrodków badań mają być one znacznie wyższe. Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie wyliczyli, że wydatki na IO w Tokio sięgnęły 15,84 mld. dol., przewyższając najdroższe igrzyska w Londynie w 2012 roku (14,95 mld dol.).
Tydzień temu japońska minister ds. olimpijskich Seiko Hashimoto powiedziała, że igrzyska w Tokio muszą się odbyć za wszelką cenę, biorąc pod uwagi wysiłki przygotowujących się sportowców.
Przewodniczący MKOl: Priorytetem bezpieczeństwo igrzysk w Tokio
Kilkadziesiąt godzin po tej deklaracji przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach podkreślił, że priorytetem zarówno dla MKOl, jak i japońskich władz, jest zorganizowanie bezpiecznych igrzysk w 2021 roku. Tym samym dał do zrozumienia, że przełożona o rok rywalizacja ma dojść do skutku, choć do końca będzie jej towarzyszyć niepewność z powodu pandemii.