Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający Kazimierza Górskiego
26 lutego Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający przypadającą 2 marca 100. rocznicę urodzin najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej Kazimierza Górskiego.
- Kazimierz Górski już za życia stał się legendą. Pamięć o nim trwa dzięki rodzinie, dzięki Fundacji Kazimierza Górskiego kierowanej przez Janusza Jesionka. To właśnie on przyczynił się do największych sukcesów polskiego futbolu, medali olimpijskich złotego i srebrnego, a także do zajęcia przez Polaków trzeciego miejsca w mistrzostwach świata w 1974 roku. Dziękuję wszystkim, którzy kultywują pamięć o nim i przyczyniają się do uświetnienia obchodów 100. rocznicy urodzin, nad którymi patronat sprawuje ministerstwo sportu. Jestem przekonana, że pamięć o nim będzie trwała, aby kolejne pokolenia były inspirowane jego działalnością - powiedziała w czasie uroczystości w stołecznym Muzeum Sportu i Turystyki sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anna Krupka.
ZOBACZ TAKŻE: Kolekcjonerski banknot z trenerem Kazimierzem Górskim dostępny od 2 marca
Prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot scharakteryzował działalność Kazimierza Górskiego jako "twórcę złotych sukcesów polskiej piłki nożnej". - Poczta Polska jest wszędzie, gdzie upamiętniani są bohaterowie. Tym razem na znaczku widnieje Kazimierz Górski, który zapisał się na kartach historii futbolu. To uznanie jego zasług jest powszechne w naszym kraju - powiedział Zdzikot.
Dodał, że to kolejny znaczek poświęcony historii polskiej piłki nożnej. W 2018 roku do obiegu wprowadzono znaczek na którym widnieje Robert Lewandowski. W następnym upamiętniono jednego z podopiecznych Górskiego, Kazimierza Deynę oraz wydano znaczki z okazji 100-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej i Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a w 2020 wprowadzono do obiegu znaczki upamiętniające setną rocznicę założenia klubów sportowych Ruch Chorzów i Jagiellonia Białystok.
- Kazimierz Górski to postać pomnikowa. Jest uznawany za pierwszego trenera Rzeczypospolitej. Jego nazwisko znane jest nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. Miał niezwykłą umiejętność docierania do osób, z którymi współpracował. Wszystko co robił służyło promocji piłki nożnej, promocji polskiego sportu. Za to jesteśmy mu nie niezmiernie wdzięczni - powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.
Znaczek o nominale 4 złotych i 70 groszy (format 25,5 x 31,5 mm) przedstawiający jakże charakterystyczną postać słynnego trenera zaprojektował Jarosław Ochendzan. Wykonany jest na papierze fluorescencyjnym techniką rotograwiury. Jego nakład wynosi 1 mln sztuk.
Podczas uroczystości, w której uczestniczył syn słynnego trenera Dariusz, wnuczka Berenika oraz prawnuk Kazimierz, zaprezentowano także Kopertę Pierwszego Dnia Obiegu przedstawiającą szkoleniowca na murawie boiska w czasie treningu z reprezentacją Polski oraz datownik zawierający podpis Kazimierza Górskiego.
Prawnuczek Górskiego Kazimierz, uczeń stołecznej Szkoły Podstawowej nr 157 trenuje… siatkówkę i występuje w drużynie Metro. - Do siatkówki zachęcił mnie nauczyciel wychowania fizycznego, a pozycja libero przypadła mi do gustu - powiedział PAP.
Uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego
W najbliższym tygodniu będą miały miejsce kolejne zdarzenia upamiętniające 100. rocznicę urodzin Kazimierza Górskiego. 2 marca rano w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się msza święta, po niej na grobie szkoleniowca na Cmentarzu Powązkowskim złożone zostaną kwiaty. O godzinie 11.00 na stronie internetowej Muzeum Sportu i Turystyki Kazimierza Górskiego wspominać będą m.in. Andrzej Strejlau, Lesław Ćmikiewicz i Władysław Żmuda, natomiast o 12.30 rozpocznie się wernisaż wystawy „Łączy nas Kazimierz Górski”, która będzie można zwiedzać do Dnia Piłkarza, przypadającego 10 września.
Przejdź na Polsatsport.pl