Kto, gdzie, jak i kiedy? Mistrzostwa Europy siatkarzy w pigułce
Trzy polskie miasta, najlepsze drużyny w Europie a przede wszystkim aktualni mistrzowie świata, którzy na własnym terenie będą chcieli potwierdzić swoją wielkość – tak będą wyglądać CEV Mistrzostwa Europy Mężczyzn 2021, które zaplanowane są w dniach 1-19 września 2021 roku. Z niecierpliwością odliczamy dni.
EuroVolley 2021 Mężczyzn będzie bez wątpienia jednym z największych turniejów sportowych organizowanych w Polsce w bieżącym roku. Choć czempionat Starego Kontynentu zorganizują cztery państwa: Polska, Czechy, Finlandia i Estonia, to właśnie w naszym kraju rozegranych zostanie najwięcej spotkań, w tym najważniejsze starcie imprezy – wielki finał mistrzostw. Łącznie w polskich halach odbędzie się aż 25 meczów EuroVolley’a. Całe siatkarskie święto zaplanowane jest na 1-19 września 2021 roku.
Sprawdzona formuła
Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) odwołała się do formuły mistrzostw Europy znanej nam z 2019 roku. W czempionacie wystartują 24 zespoły, podzielone na cztery grupy (po sześć drużyn w każdej). Do fazy 1/8 turnieju awansują po cztery ekipy. Zwycięzcy spotkań trafią do ćwierćfinałów. Mecze półfinałowe i spotkania o medale zagrane zostaną w dwa ostatnie dni czempionatu. Zwycięzcy i srebrni medaliści wywalczą bezpośredni awans na FIVB Mistrzostwach Świata 2022. W 2019 roku Polska była współorganizatorem CEV Mistrzostw Europy Kobiet, dzięki czemu formuła czempionatu jest organizatorom świetnie znana.
ZOBACZ TAKŻE: Ważne zmiany dotyczące ME siatkarzy 2021! Kiedy losowanie grup?
Za mało złota w historii
Polska będzie organizatorem CEV Mistrzostw Europy siatkarzy po raz trzeci. Pierwszy raz czempionat Starego Kontynentu odbył się w naszym kraju w 2013 roku, kiedy wraz z Danią współorganizowaliśmy tej rangi imprezę. Cztery lata później – w 2017 roku – Polska była samodzielnym organizatorem LOTTO EUROVOLLEY Polska 2017.
Reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy wystartuje po raz 27. Z dziewięciu czempionatów polscy siatkarze wracali z medalami – trzykrotnie zajęli 3.miejsce (1967, 2011, 2019), a pięć razy sięgali po tytuł wicemistrzów Europy (1975, 1977, 1979, 1981, 1983). Tylko raz w historii, w 2009 roku w Izmirze zostali mistrzami Starego Kontynentu. Wierzymy, że na własnym terenie i w szczęśliwym Polakom katowickim Spodku znów wzniosą do góry najwyższe trofeum.
Wielu pewniaków, sporo niewiadomych
Awans na mistrzostwa zagwarantowało już sobie szesnaście drużyn: Polska, Czechy, Finlandia i Estonia (gospodarze czempionatu), Serbia, Słowenia, Francja, Rosja, Włochy, Ukraina, Niemcy, Belgia (osiem najlepszych zespołów ME 2019), Łotwa - zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego grupy D, Turcja – wygrani grupy C, Bułgaria – zwycięzcy grupy B oraz Macedonia Północna – jedna z pięciu najlepszych drużyn z drugich miejsc.
Pozostałe osiem wakatów wyłonią kwalifikacje grup A, E, F i G, które odbędą się w dniach 7-16 maja. Również w maju Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej przeprowadzi losowanie grup ME 2021.
ZOBACZ TAKŻE: Kubiak: Chciałbym zdobyć mistrzostwo Europy, medal igrzysk olimpijskich i odjechać na białym koniu
Wielkie nadzieje związane z kibicami
W związku z pandemią COVID-19 nie ma jeszcze informacji dotyczącej obecności publiczności w trakcie mistrzostw, ale wszyscy kibice wierzą, że obostrzenia jakie będą obowiązywać we wrześniu pozwolą na to, by na trybunach mogli zasiąść fani siatkówki.
Przejdź na Polsatsport.pl2021 będzie rokiem wielkich wydarzeń siatkarskich! 🔥
— POLSKA SIATKÓWKA (@PolskaSiatkowka) March 22, 2021
My już odliczamy dni do startu CEV mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn, które w Polsce gościć będą @krakow_pl, @gdansk i @BiuroPrasoweKce 🙌😊
▶ Więcej szczegółów o CEV EuroVolley 2021: https://t.co/gLv5ide35M pic.twitter.com/CM3PPsWPhb