Liga Europy. Srogie kary dla Slavii i Rangersów
Komisja dyscyplinarna UEFA podjęła decyzję o zawieszeniu obrońcy Slavii Ondřeja Kudeli na dziesięć spotkań rozgrywanych pod jej auspicjami za znieważenie rywala na tle rasowym. Z kolei Kemar Roofe z Rangers otrzymał karę 4 meczów za faul na bramkarzu „Zszywanych” Ondřeju Kolárze. Decyzje dyscyplinarne są pokłosiem meczu rewanżowego 1/8 finału Ligi Europy między Slavią i Rangersami.
Przypomnijmy, że 18 marca na Ibrox w Glasgow Slavia pokonała w rewanżu 1/8 finału Ligi Europy ekipę Rangersów 2:0 i - dzięki remisowi 1:1 u siebie w pierwszym spotkaniu - awansowała do ćwierćfinału.
Mecz dostarczył ogromnych emocji. Podopieczni Stevena Gerrarda kończyli to spotkanie w dziewiątkę. Najpierw w 61. minucie przy wyniku 1:0 dla Slavii (bramka Petera Olayinki) czerwoną kartkę zobaczył Roofe, który na boisku pojawił się zaledwie sześć minut wcześniej. 28-letni Jamajczyk brutalnie sfaulował golkipera Slavii i sędzia Orel Grinfeeld wyrzucił z boiska piłkarza The Gers. Kolář musiał opuścić boisko, jak się później okazało Jamajczyk złamał mu kość zatoki czołowej. Do bramki na ostatnie pół godziny podstawowego czasu gry wejść musiał 18-letni Matyas Vagner, dla którego był to debiut w pierwszej drużynie Slavii.
Ondřej Kolář znokautowany...
W 73 minucie gospodarze grać musieli w podwójnym osłabieniu po tym, gdy drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Leon Balogun. Kilkadziesiąt sekund później fantastycznym strzałem popisał się Nicolae Stanciu, który ustalił wynik meczu. Slavia prowadziła w rewanżu 2:0 i do tego grała z przewagą dwóch zawodników. Od tego momentu Szkoci, nie mogąc pogodzić się z odpadnięciem z Ligi Europy, zaczęli grać bardzo brzydko. W końcówce doszło nawet do ogromnego zamieszania i w rolach głównych wystąpili Kudela oraz Glen Kamara w zespole gospodarzy. Gracz Slavii zakrył usta i coś powiedział w kierunku rywala. Doszło do przepychanek.
Po meczu działo się zdecydowanie więcej. Cieszący się z awansu do ćwierćfinału piłkarze Slavii przez kilkadziesiąt minut nie mogli wejść nie tylko do szatni, ale w ogóle do budynku klubowego. Wyjątkiem był bramkarz Kolář, który w asyście tylko jednego lekarza mógł wejść do szatni i zostać opatrzony.
Starcie Kudeli z Kamarą!
W międzyczasie w tunelu prowadzącym do szatni Kamara rzucił się z pięściami na Kudelę oskarżając go o rasistowskie zachowanie. Czesi natomiast oskarżyli Kamarę i klub. Reprezentanta Finlandii o to, że zaatakował ich gracza w tunelu prowadzącym do szatni po zakończeniu spotkania i uderzał go pięściami w głowę, a Szkotów o to, że nie potrafili zapewnić bezpieczeństwa ekipie z Pragi.
UEFA przeprowadziła śledztwo w sprawie tego zajścia i nie dopatrzyła się żadnego przestępstwa ze strony Czecha. Nie znaleziono żadnego dowodu co do winy Kudeli, natomiast Kamara miał być ukarany za to pobicie w tunelu. Nieoficjalnie taki miał być werdykt, ale władze szkockiego klubu zgłosiły ten temat do władz europejskiej federacji piłkarskiej do ponownego rozpatrzenia.
W zeszłą środę Kudela został tymczasowo zawieszony przez władze UEFA i nie zagrał już w pierwszym meczu na Emirates przeciwko Arsenalowi. Zresztą czeski obrońca i tak nie wystąpiłby w tym spotkaniu, bo z powodu kontuzji nie przyleciał ze Slavią do Londynu. Ten uraz to efekt uderzenia łokciem przez Garetha Bale’a w meczu reprezentacji Walii z Czechami (1:0) i takim nieoficjalnym odwecie Walijczyka za to zachowanie czeskiego piłkarza w konfrontacji z Rangersami.
Rekordowy „trest”!
W środę UEFA postanowiła ukarać obu piłkarzy. Kudela został zawieszony na dziesięć spotkań, więc na pewno nie zobaczymy go w rewanżu z Arsenalem i ewentualnie w obu półfinałowych starciach oraz w finale, który odbędzie się w Gdańsku, o ile Slavia do niego awansuje. W tej sytuacji czeski obrońca najprawdopodobniej nie zagra także w żadnym meczu podczas czerwcowego EURO, gdzie wystąpi reprezentacja Czech.
Glen Kamara także został ukarany - reprezentant Finlandii nie będzie mógł zagrać w najbliższych trzech spotkaniach firmowanych przez UEFA. Zatem prawdopodobnie także i Kamara nie będzie mógł pomóc reprezentacji Finlandii w rozpoczynających się 11 czerwca mistrzostwach Europy.
Do tej środowej decyzji wydanej przez komisję dyscyplinarną odniósł się w oficjalnym komunikacie czeski klub. Prezes Zarządu Slavii, Jaroslav Tvrdík, skomentował: „Ondra został skazany na zawieszenie w 10 meczach UEFA za swój czyn i jako klub szanujemy tę decyzję. Żałuję tego i przepraszam Glena Kamarę za tę sytuację, która w oczywisty sposób spowodowała cierpienie jego i jego kolegów z drużyny. Przepraszam wszystkich związanych zarówno z Rangersami jak i Slavią. Podejmuję kroki, aby taka sytuacja nie powtórzyła się w naszym klubie” - można było przeczytać w oficjalnym komunikacie.
Władze Slavii tonują nastroje...
Prezes Zarządu „Zszywanych” na swoim twitterze napisał, że „naszą najlepszą odpowiedź dajmy jutro na boisku”.
Kibice Slavii zarzucili w mediach społecznościowych swojemu Prezesowi, że ten nie walczył do końca o oczyszczenie Kudeli. Jan Tvrdik napisał, że Slavia nie może się odwołać od tej decyzji, gdyż nie jest stroną w tym postępowaniu i nie podlega karze ze strony UEFA. Dodał również, że mistrzowie Czech grają w rozgrywkach UEFA i ponadto klub z Pragi sprzedaje zawodników do Premier League.
Roofe także ukarany!
To nie koniec kar nałożonych przez komisję dyscyplinarną UEFA. Na klub Rangers FC została nałożona grzywna w wysokości 9 tysięcy euro za niewłaściwe zachowanie zespołu .
Ponadto piłkarz szkockiego klubu Kemar Roofe otrzymał cztery mecze bezwzględnego zawieszenia za faul na bramkarzu Slavii Ondřeju Kolářu. Tuż po meczu zawodnik „The Gers” nazwał tę sytuację „paskudnym wypadkiem”. - Ludzie, którzy mnie znają, wiedzą, że nie jestem takim graczem ani osobą. Nigdy nie gram na boisku po to, żeby doprowadzić do czyjegoś urazu. Chcę tylko dobrze zagrać i pomóc drużynie wygrać - mówił w jednym z podcastów. Po tym meczu czeskiego bramkarza czekała kilkunastodniowa przerwa w treningach i meczach. Ondřej Kolář musiał opuścić dwa mecze ligowe oraz zgrupowanie reprezentacji i trzy mecze eliminacyjne do mundialu w Katarze. Wrócił do bramki, po zaledwie kilku lekkich treningach, na pierwsze starcie z Arsenalem, gdzie bronił w specjalnej masce ochronnej.
Lista najwyższych wykluczeń w piłce nożnej za faule:
1994 - na mistrzostwach świata w Stanach Zjednoczonych reprezentant Włoch Mauro Tassotti na podstawie zapisu wideo otrzymał dodatkową karę ośmiu meczów za złamanie nosa Hiszpanowi Luisowi Enrique.
2001 - W derbach Manchesteru zawodnik United Roy Keane uderzył kolanem Alpha-Inge Haalanda z City i zerwał mu więzadła. Keane został skazany na trzy mecze i grzywnę w wysokości pięciu tysięcy funtów. W autobiografii Keane napisał, że żałuje, iż nie potraktował Haalanda jeszcze mocniej, za co został ukarany przez Football Association grzywną i zakazem gry w pięciu meczach i grzywną w wysokości 150.000 funtów. Haaland niedługo potem zakończył karierę. W sierpniu 2002 roku Keane został zawieszony na trzy mecze i ukarany grzywną za uderzenie łokciem Jasona McAteera. Wywołało to kontrowersje w Anglii, gdyż już przedtem Keane miał w planach poddanie się operacji biodra i okres zawieszenia i tak spędził w szpitalu.
2004 - UEFA ukarała Szkota Alexa Rae’a z Glasgow Rangers zawieszeniem na pięć meczów za kopnięcie leżącego Siergieja Dadu z CSKA Moskwa w meczu eliminacji Ligi Mistrzów.
2006 - w meczu ligowym Manchester City - Portsmouth zawodnik gospodarzy Ben Thatcher powalił łokciem Pedro Mendesa, który przy linii bocznej nie spodziewał się ciosu ze strony rywala. Portugalczyk został zniesiony z założoną na twarz maseczką tlenową. Thatcher nie został ukarany czerwoną kartką. Po szczegółowej analizie tego faulu zawodnik City otrzymał karę ośmiu meczów zawieszenia.
2007 - Gilles Augustin Binya z Benfiki Lizbona został skazany na sześć meczów pauzy za uderzenie Scotta Browna z Celticu w meczu Ligi Mistrzów.
2009 - W meczu ligi belgijskiej Standard Liege - Anderlecht Bruksela zawodnik gospodarzy Axel Witsel brutalnie sfaulował reprezentanta Polski Marcina Wasilewskiego. Belg za to przewinienie został ukarany ośmiomeczowym wykluczeniem. - Nie chciałem tego, faul nie był zamierzony. Obaj ruszyliśmy do piłki i niechcący trafiłem w nogę Wasilewskiego - mówił o tym zdarzeniu Witsel.
2013 - Karę dwunastu meczów zawieszenia otrzymał piłkarz Sparty Praga Leonard Kweuke, który w meczu Pucharu Czech z FK Mlada Boleslav złamał kość piszczelową Radkowi Dosoudilowi.
2019 - UEFA ukarała Chorwata Ante Rebica z Eintrachtu Frankfurt pięciomeczowym wykluczeniem za faul na bramkarzu Strasburga Matza Selsa i znieważenie sędziego Orela Grinfelda w meczu Ligi Europy.
Przejdź na Polsatsport.pl