Liga Europy. Srogie kary dla Slavii i Rangersów

Piłka nożna
Liga Europy. Srogie kary dla Slavii i Rangersów
Fot. PAP
Ondřeja Kudela (z prawej) został zawieszony przez UEFA na dziesięć spotkań rozgrywanych pod jej auspicjami za znieważenie na tle rasowym Glena Kamary (drugi od lewej)

Komisja dyscyplinarna UEFA podjęła decyzję o zawieszeniu obrońcy Slavii Ondřeja Kudeli na dziesięć spotkań rozgrywanych pod jej auspicjami za znieważenie rywala na tle rasowym. Z kolei Kemar Roofe z Rangers otrzymał karę 4 meczów za faul na bramkarzu „Zszywanych” Ondřeju Kolárze. Decyzje dyscyplinarne są pokłosiem meczu rewanżowego 1/8 finału Ligi Europy między Slavią i Rangersami.

Przypomnijmy, że 18 marca na Ibrox w Glasgow Slavia pokonała w rewanżu 1/8 finału Ligi Europy ekipę Rangersów 2:0 i - dzięki remisowi 1:1 u siebie w pierwszym spotkaniu - awansowała do ćwierćfinału.

 

Mecz dostarczył ogromnych emocji. Podopieczni Stevena Gerrarda kończyli to spotkanie w dziewiątkę. Najpierw w 61. minucie przy wyniku 1:0 dla Slavii (bramka Petera Olayinki) czerwoną kartkę zobaczył Roofe, który na boisku pojawił się zaledwie sześć minut wcześniej. 28-letni Jamajczyk brutalnie sfaulował golkipera Slavii i sędzia Orel Grinfeeld wyrzucił z boiska piłkarza The Gers. Kolář musiał opuścić boisko, jak się później okazało Jamajczyk złamał mu kość zatoki czołowej. Do bramki na ostatnie pół godziny podstawowego czasu gry wejść musiał 18-letni Matyas Vagner, dla którego był to debiut w pierwszej drużynie Slavii.

 

Ondřej Kolář znokautowany...

 

W 73 minucie gospodarze grać musieli w podwójnym osłabieniu po tym, gdy drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Leon Balogun. Kilkadziesiąt sekund później fantastycznym strzałem popisał się Nicolae Stanciu, który ustalił wynik meczu. Slavia prowadziła w rewanżu 2:0 i do tego grała z przewagą dwóch zawodników. Od tego momentu Szkoci, nie mogąc pogodzić się z odpadnięciem z Ligi Europy, zaczęli grać bardzo brzydko. W końcówce doszło nawet do ogromnego zamieszania i w rolach głównych wystąpili Kudela oraz Glen Kamara w zespole gospodarzy. Gracz Slavii zakrył usta i coś powiedział w kierunku rywala. Doszło do przepychanek.

 

Po meczu działo się zdecydowanie więcej. Cieszący się z awansu do ćwierćfinału piłkarze Slavii przez kilkadziesiąt minut nie mogli wejść nie tylko do szatni, ale w ogóle do budynku klubowego. Wyjątkiem był bramkarz Kolář, który w asyście tylko jednego lekarza mógł wejść do szatni i zostać opatrzony.

 

Starcie Kudeli z Kamarą!

 

W międzyczasie w tunelu prowadzącym do szatni Kamara rzucił się z pięściami na Kudelę oskarżając go o rasistowskie zachowanie. Czesi natomiast oskarżyli Kamarę i klub. Reprezentanta Finlandii o to, że zaatakował ich gracza w tunelu prowadzącym do szatni po zakończeniu spotkania i uderzał go pięściami w głowę, a Szkotów o to, że nie potrafili zapewnić bezpieczeństwa ekipie z Pragi.

 

UEFA przeprowadziła śledztwo w sprawie tego zajścia i nie dopatrzyła się żadnego przestępstwa ze strony Czecha. Nie znaleziono żadnego dowodu co do winy Kudeli, natomiast Kamara miał być ukarany za to pobicie w tunelu. Nieoficjalnie taki miał być werdykt, ale władze szkockiego klubu zgłosiły ten temat do władz europejskiej federacji piłkarskiej do ponownego rozpatrzenia.

 

W zeszłą środę Kudela został tymczasowo zawieszony przez władze UEFA i nie zagrał już w pierwszym meczu na Emirates przeciwko Arsenalowi. Zresztą czeski obrońca i tak nie wystąpiłby w tym spotkaniu, bo z powodu kontuzji nie przyleciał ze Slavią do Londynu. Ten uraz to efekt uderzenia łokciem przez Garetha Bale’a w meczu reprezentacji Walii z Czechami (1:0) i takim nieoficjalnym odwecie Walijczyka za to zachowanie czeskiego piłkarza w konfrontacji z Rangersami.

 

Rekordowy „trest”!

 

W środę UEFA postanowiła ukarać obu piłkarzy. Kudela został zawieszony na dziesięć spotkań, więc na pewno nie zobaczymy go w rewanżu z Arsenalem i ewentualnie w obu półfinałowych starciach oraz w finale, który odbędzie się w Gdańsku, o ile Slavia do niego awansuje. W tej sytuacji czeski obrońca najprawdopodobniej nie zagra także w żadnym meczu podczas czerwcowego EURO, gdzie wystąpi reprezentacja Czech.

 

Glen Kamara także został ukarany - reprezentant Finlandii nie będzie mógł zagrać w najbliższych trzech spotkaniach firmowanych przez UEFA. Zatem prawdopodobnie także i Kamara nie będzie mógł pomóc reprezentacji Finlandii w rozpoczynających się 11 czerwca mistrzostwach Europy.

 

Do tej środowej decyzji wydanej przez komisję dyscyplinarną odniósł się w oficjalnym komunikacie czeski klub. Prezes Zarządu Slavii, Jaroslav Tvrdík, skomentował: „Ondra został skazany na zawieszenie w 10 meczach UEFA za swój czyn i jako klub szanujemy tę decyzję. Żałuję tego i przepraszam Glena Kamarę za tę sytuację, która w oczywisty sposób spowodowała cierpienie jego i jego kolegów z drużyny. Przepraszam wszystkich związanych zarówno z Rangersami jak i Slavią. Podejmuję kroki, aby taka sytuacja nie powtórzyła się w naszym klubie” - można było przeczytać w oficjalnym komunikacie.

 

Władze Slavii tonują nastroje...

 

Prezes Zarządu „Zszywanych” na swoim twitterze napisał, że „naszą najlepszą odpowiedź dajmy jutro na boisku”.

 

Kibice Slavii zarzucili w mediach społecznościowych swojemu Prezesowi, że ten nie walczył do końca o oczyszczenie Kudeli. Jan Tvrdik napisał, że  Slavia nie może się odwołać od tej decyzji, gdyż nie jest stroną w tym postępowaniu i nie podlega karze ze strony UEFA. Dodał również, że mistrzowie Czech grają w rozgrywkach UEFA i ponadto klub z Pragi sprzedaje zawodników do Premier League.

 

Roofe także ukarany!

 

To nie koniec kar nałożonych przez komisję dyscyplinarną UEFA. Na klub Rangers FC została nałożona grzywna w wysokości 9 tysięcy euro za niewłaściwe zachowanie zespołu .

 

Ponadto piłkarz szkockiego klubu Kemar Roofe otrzymał cztery mecze bezwzględnego zawieszenia za faul na bramkarzu Slavii Ondřeju Kolářu. Tuż po meczu zawodnik „The Gers” nazwał tę sytuację „paskudnym wypadkiem”. - Ludzie, którzy mnie znają, wiedzą, że nie jestem takim graczem ani osobą. Nigdy nie gram na boisku po to, żeby doprowadzić do czyjegoś urazu. Chcę tylko dobrze zagrać i pomóc drużynie wygrać - mówił w jednym z podcastów. Po tym meczu czeskiego bramkarza czekała kilkunastodniowa przerwa w treningach i meczach. Ondřej Kolář musiał opuścić dwa mecze ligowe oraz zgrupowanie reprezentacji i trzy mecze eliminacyjne do mundialu w Katarze. Wrócił do bramki, po zaledwie kilku lekkich treningach, na pierwsze starcie z Arsenalem, gdzie bronił w specjalnej masce ochronnej.

 

Lista najwyższych wykluczeń w piłce nożnej za faule:

 

1994 - na mistrzostwach świata w Stanach Zjednoczonych reprezentant Włoch Mauro Tassotti na podstawie zapisu wideo otrzymał dodatkową karę ośmiu meczów za złamanie nosa Hiszpanowi Luisowi Enrique.

2001 - W derbach Manchesteru zawodnik United Roy Keane uderzył kolanem Alpha-Inge Haalanda z City i zerwał mu więzadła. Keane został skazany na trzy mecze i grzywnę w wysokości pięciu tysięcy funtów. W autobiografii Keane napisał, że żałuje, iż nie potraktował Haalanda jeszcze mocniej, za co został ukarany przez Football Association grzywną i zakazem gry w pięciu meczach i grzywną w wysokości 150.000 funtów. Haaland niedługo potem zakończył karierę. W sierpniu 2002 roku Keane został zawieszony na trzy mecze i ukarany grzywną za uderzenie łokciem Jasona McAteera. Wywołało to kontrowersje w Anglii, gdyż już przedtem Keane miał w planach poddanie się operacji biodra i okres zawieszenia i tak spędził w szpitalu.

2004 - UEFA ukarała Szkota Alexa Rae’a z Glasgow Rangers zawieszeniem na pięć meczów za kopnięcie leżącego Siergieja Dadu z CSKA Moskwa w meczu eliminacji Ligi Mistrzów.

2006 - w meczu ligowym Manchester City - Portsmouth zawodnik gospodarzy Ben Thatcher powalił łokciem Pedro Mendesa, który przy linii bocznej nie spodziewał się ciosu ze strony rywala. Portugalczyk został zniesiony z założoną na twarz maseczką tlenową. Thatcher nie został ukarany czerwoną kartką. Po szczegółowej analizie tego faulu zawodnik City otrzymał karę ośmiu meczów zawieszenia.

2007 - Gilles Augustin Binya z Benfiki Lizbona został skazany na sześć meczów pauzy za uderzenie Scotta Browna z Celticu w meczu Ligi Mistrzów.

2009 - W meczu ligi belgijskiej Standard Liege - Anderlecht Bruksela zawodnik gospodarzy Axel Witsel brutalnie sfaulował reprezentanta Polski Marcina Wasilewskiego. Belg za to przewinienie został ukarany ośmiomeczowym wykluczeniem. - Nie chciałem tego, faul nie był zamierzony. Obaj ruszyliśmy do piłki i niechcący trafiłem w nogę Wasilewskiego - mówił o tym zdarzeniu Witsel.

2013 - Karę dwunastu meczów zawieszenia otrzymał piłkarz Sparty Praga Leonard Kweuke, który w meczu Pucharu Czech z FK Mlada Boleslav złamał kość piszczelową Radkowi Dosoudilowi.

2019 - UEFA ukarała Chorwata Ante Rebica z Eintrachtu Frankfurt pięciomeczowym wykluczeniem za faul na bramkarzu Strasburga Matza Selsa i znieważenie sędziego Orela Grinfelda w meczu Ligi Europy.

 

Grzegorz Michalewski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Gruzja - Grecja. Skrót meczu

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie