PKO BP Ekstraklasa: Legia, Raków, Pogoń i Śląsk w pucharach. Podbeskidzie spadło z ligi
Legia Warszawa, Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i Śląsk Wrocław - te drużyny awansowały do europejskich pucharów dzięki zajęciu czołowych lokat w końcowej tabeli PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2020/2021. Z ligi spadło Podbeskidzie Bielsko-Biała.
Jedynego gola dla Legii w meczu z Podbeskidziem zdobył w obecności 8000 kibiców, którzy po raz pierwszy od października mogli się pojawić na ligowych stadionach, Portugalczyk Rafael Lopes.
Podopieczni trenera Czesława Michniewicza po tym, jak byli już pewni 15. w historii tytułu, grali jakby na zaciągniętym hamulcu. W ostatnich siedmiu spotkaniach ligowych aż czterokrotnie zremisowali i zdobyli w nich ledwie trzy gole. Zaprezentowali jednak rzadko spotykaną skuteczność w defensywie. Bramkarze Artur Boruc, którego w niedzielę w drugiej połowie zastąpił żegnający się z klubem Radosław Cierzniak, oraz Cezary Miszta nie pozwolili się pokonać w żadnych z tych meczów.
Mistrzowski sezon kończymy zwycięstwem! 🏆 #LEGPOD pic.twitter.com/V074UUboNK
— Legia Warszawa 👑 (@LegiaWarszawa) May 16, 2021
Królem strzelców sezonu 2020/21 został z dorobkiem 22 goli czeski napastnik Legii Tomas Pekhart. O siedem trafień wyprzedził Jakuba Świerczoka z Piasta Gliwice.
Zamykający tabelę "Górale", o których spadku zdecydowała głównie słaba pierwsza runda, przed ostatnią kolejką mieli trzy punkty mniej niż przedostatnia Stal. By myśleć o utrzymaniu musieli wygrać w stolicy i liczyć na porażkę mielczan ze Śląskiem.
We Wrocławiu niemal do końcowego gwizdka sędziego zanosiło się, że ten warunek zostanie spełniony. Miejscowi prowadzili po trafieniu Krzysztofa Mączyńskiego w siódmej minuty. Tak było do trzeciej minuty doliczonego czasu gry, gdy wyrównał Maciej Jankowski.
Ten gol przesądził o utrzymaniu Stali, a jednocześnie... skomplikował walkę czwarte miejsce w końcowej tabeli i udział w europejskich pucharach.
MAMY TO🔥🔥🔥🔥 pic.twitter.com/FFwmqPq8n1
— PGE FKS Stal Mielec (@FksStalMielec) May 16, 2021
Będący w tej rywalizacji przed ostatnią serią meczów w najlepszej sytuacji Piast przegrał na własnym stadionie z Wisłą Kraków 2:3, a prowadzenie wrocławian właśnie im dawało czwartą lokatę. Ale remis dał nadzieję Lechii i Warcie.
Po tym, jak poznański beniaminek, świetnie spisujący się w drugiej części sezonu, objął prowadzenie w meczu z Cracovią, już remis w Białymstoku z Jagiellonią dałby - na podstawie tzw. małej tabeli przy równej liczbie punktów - prawo występu w eliminacjach Ligi Konferencji... gdańszczanom. I w doliczonym czasie Portugalczyk Flavio Paixao trafił do siatki miejscowych na 2:2, ale po analizie VAR sędziowie zdecydowali się gola anulować.
Lechia wyrównać nie zdołała, Warta zwyciężyła i jak Śląsk zgromadziła 43 punkty, ale czwarte miejsce, dzięki lepszemu bilansowi bezpośrednich spotkań, przypadło zespołowi trenera Jacka Magiery i to on wystartuje - podobnie jak drugi Raków Częstochowa i trzecia Pogoń Szczecin - w kwalifikacjach nowych rozgrywek UEFA.
📢 TO NIE CZARY! WROCŁAW MA PUCHARY! 🏆#WROCŁAWIANIE - #ToJestTwójKlub 🇮🇹 pic.twitter.com/9aYztnpVnZ
— Śląsk Wrocław (@SlaskWroclawPl) May 16, 2021
W starciu drużyn z ligowego podium Pogoń przegrała z Rakowem 1:3. Częstochowianie zatem z przytupem zakończyli najlepszy w stuletniej historii klubu sezon - poza wicemistrzostwem kraju sięgnęli po Puchar Polski. Piłkarze trenera Marka Papszuna ostatniej porażki doznali 13 lutego, a później nie przegrali 16 kolejnych spotkań w lidze i PP.
Nowy sezon - z udziałem 18 drużyn, a nie jak dotychczas 16 - ruszy 23 lipca. Rozgrywki 1. ligi, z której bezpośrednio awansują dwa zespoły, toczyć się będą do 12 czerwca. Ekipy z miejsc 3-6 w dwustopniowych barażach zagrają o ostatnie wolne miejsce w ekstraklasie.
🆕 Wszystko jasne! Puchary dla @SlaskWroclawPl, @TSP_SA żegna się z #Ekstraklasa 😢 pic.twitter.com/Q39mLcrD0y
— PKO BP Ekstraklasa (@_Ekstraklasa_) May 16, 2021
Lech Poznań - Górnik Zabrze 1:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Dani Ramirez (9), 1:1 Bartosz Nowak (77)
Żółta kartka - Lech Poznań: Dani Ramirez, Tymoteusz Puchacz. Górnik Zabrze: Alasana Manneh.
Sędzia: Artur Aluszyk (Szczecin). Widzów 4 890.
Piast Gliwice - Wisła Kraków 2:3 (1:3)
Bramki: 0:1 Konrad Gruszkowski (11), 1:1 Jakub Świerczok (17), 1:2 Stefan Savic (24), 1:3 Piotr Starzyński (43), 2:3 Tiago Alves (83).
Żółta kartka - Piast Gliwice: Dominik Steczyk. Wisła Kraków: Rafał Boguski, Felicio Brown Forbes, Souleymane Kone.
Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola). Widzów 2 364.
W 28. minucie rzutu karnego dla Piasta nie wykorzystał Jakub Świerczok, bramkarz Wisły Mateusz Lis obronił.
Wisła Płock - KGHM Zagłębie Lubin 4:0 (2:0)
Bramki: 1:0 Patryk Tuszyński (8), 2:0 Rafał Wolski (26), 3:0 Mateusz Szwoch (56), 4:0 Alan Uryga (89).
Żółta kartka - Wisła Płock: Alan Uryga, Jakub Rzeźniczak, Bartosz Zynek. KGHM Zagłębie Lubin: Jakub Żubrowski, Milan Posmyk.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 750.
Śląsk Wrocław - PGE FKS Stal Mielec 1:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Krzysztof Mączyński (7), 1:1 Maciej Jankowski (90+3).
Żółta kartka - PGE FKS Stal Mielec: Mateusz Matras, De Amo Perez, Bożidar Czorbadżijski, Andreja Prokic.
Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów 10 000.
Cracovia - Warta Poznań 0:1 (0:0)
Bramka: 0:1 Makana Baku (82).
Żółta kartka - Cracovia Kraków: Marcin Budziński. Warta Poznań: Michał Jakóbowski, Maik Nawrocki.
Sędzia: Paweł Malec (Łódź). Widzów: 3 670.
Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 2:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Jakov Puljic (9-karny), 1:1 Karol Fila (61), 2:1 Tomas Prikryl (79).
Żółta kartka: Jagiellonia - Bartosz Bida, Jakov Puljic, Przemysław Mystkowski, Maciej Makuszewski, Bartosz Kwiecień. Lechia - Mario Maloca, Joseph Ceesay, Kristers Tobers.
Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 4 572.
Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 1:3 (0:1)
Bramki: 0:1 Zoran Arsenic (30-głową), 0:2 Ivan Lopez Alvarez (67), 1:2 Adam Frączczak (70), 1:3 Jakub Arak (78).
Żółta kartka - Raków Częstochowa: Jarosław Jach, Daniel Szelągowski.
Sędzia: Sebastian Krasny (Kraków). Widzów 2 200.
Więcej informacji wkrótce...
Przejdź na Polsatsport.pl