Teqball oficjalną dyscypliną medalową podczas Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie
Igrzyska Europejskie, to najważniejsze na kontynencie multisportowe wydarzenie dla elitarnych sportowców, które odbywa się co cztery lata. Teqball to szesnasty sport medalowy włączony do programu Igrzysk w Krakowie. Pozostałe dyscypliny to: koszykówka 3 × 3, łucznictwo, badminton, piłka ręczna plażowa, boks, kajakarstwo, kolarstwo, karate, pięciobój nowoczesny, muaythai, padel, strzelectwo, wspinaczka sportowa, taekwondo i triathlon. Kolejne sporty zostaną ogłoszone w nadchodzących tygodniach.
Igrzyska Europejskie, to wielkie wydarzenie sportowe o ogromnym prestiżu, cieszące się dużą popularnością na całym świecie. Każda organizacja marzy żeby dyscyplina, którą reprezentuje znalazła się w programie Igrzysk. Taki przywilej jest zarezerwowany jednak tylko dla wybranych. Pierwotnie teqball miał pojawić się jako sport pokazowy, występując raczej w formie ciekawostki, niż jako pełnoprawny uczestnik. Niedawno jednak Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił uznać teqball za sport medalowy i zaliczyć do grona piętnastu innych dyscyplin, które już taki status posiadają.
To wielkie wydarzenie i odważna decyzja ukazująca tendencje promowania nowych dyscyplin sportu i tempo powstawania kolejnych odmian i gier, które szybko są w stanie zdobyć międzynarodową popularność i zagościć na największych imprezach obok klasycznych i elitarnych sportów olimpijskich.
Jak podkreślają sami twórcy gry na zakrzywionych stołach, teqball to najmłodsza i najszybciej rozwijająca się dyscyplina sportu na świecie, a głównym celem ojców założycieli innowacyjnego sportu jest jego obecność na igrzyskach olimpijskich. Te z kolei wydają się być coraz bliższe. Teqball pozostaje silnie związany z ruchem olimpijskim i został włączony do oficjalnych sportów olimpijskich przez Olimpijską Radę Azji (OCA), a także przez Najwyższą Afrykańską Radę Sportową (ANOCA).
Co więcej, Międzynarodowa Federacja Teqball (FITEQ) nawiązała współpracę z szeregiem organizacji odpowiedzialnych za podejmowanie inicjatyw olimpijskich na świecie takich jak: Olympafrica, Międzynarodowa Federacja Sportu Szkolnego (ISF), Międzynarodowa Agencja Kontroli (ITA), Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), Olympic Channel, Peace and Sport, Międzynarodowa Federacja Sportu dla Wszystkich (TAFISA) oraz Międzynarodowy Komitet Fair Play.
Na całym świecie w szybkich tempie przybywa związków krajowych, których łącznie jest już ponad 100. Według oficjalnego rankingu FITEQ, Polska to w tej chwili drugi najlepiej prosperujący i najszybciej rozwijający się kraj na świecie w kontekście sukcesów sportowych i organizacyjnych. Jedyne państwo z lepszym bilansem to Węgry, gdzie narodził się teqball.
Wracając do tematu krakowskich Igrzysk, teqball pojawi się w pięciu formułach: singiel i debel kobiet, singiel i debel mężczyzn oraz mikst. Maksymalna liczba uczestników wyniesie siedemdziesiąt zawodniczek i zawodników z całego kontynentu.
Przewodniczący Komisji Koordynacyjnej ds. III Igrzysk Europejskich 2023, Hasan Arat pozytywnie wypowiadał się o uczestnictwie teqballu:
„Teqball to sport oparty na umiejętnościach, koncentracji i wytrzymałości. Świetnie wpisuje się w kanon i ideę olimpizmu i gwarantuje rywalizację na najwyższym poziomie z udziałem najlepszej klasy sportowców z poszanowaniem zasad Fair Play. Cieszymy się, że możemy powitać teqball w programie Igrzysk w 2023 roku, a FITEQ w europejskiej rodzinie olimpijskiej. Chcemy dać szansę nowym sportom do współzawodnictwa i napisania własnej historii w świecie olimpijskim” – powiedział wiceprezes Tureckiego Komitetu Olimpijskiego.