Euro 2020: Wszystkie bramki Polaków w mistrzostwach Europy
Ile bramek zdobył Robert Lewandowski w mistrzostwach Europy? Kto strzelił najwięcej goli dla Polski w finałach Euro? Biało-czerwoni po raz czwarty w historii zagrają w ME. W każdym kolejnym turnieju Polska zdobywała dwa razy więcej bramek, niż w poprzednim: Euro 2008 – 1, Euro 2012 – 2, Euro 2016 – 4... Ile goli reprezentanci Polski strzelą podczas Euro 2020? Czy Lewandowski pobije rekord polskich trafień? Przypominamy wszystkie gole Polaków na Euro.
Robert Lewandowski ma na koncie dwa gole zdobyte w finałach ME. Pierwszy w spotkaniu z Grecją (1:1) – meczu otwarcia Euro 2012 na Stadionie Narodowym, drugi w spotkaniu z Portugalią (1:1) – ćwierćfinale Euro 2016.
Zobacz także: Numery na koszulkach reprezentantów Polski na Euro 2020
Kapitan reprezentacji Polski podczas Euro 2020 będzie miał szansę pobicia rekordu należącego do Jakuba Błaszczykowskiego. Skrzydłowy ma na koncie trzy bramki zdobyte w ME. Lewandowski w meczu ze Słowacją może również zostać samodzielnym rekordzistą pod względem liczby występów w polskich barwach w finałach ME. Rozegrał do tej pory osiem meczów i pierwszą lokatę dzieli z Błaszczykowskim i Łukaszem Piszczkiem.
Roger Guerreiro – pierwszy gol dla Polski w finałach ME
Polacy zadebiutowali w finałach mistrzostw Europy w 2008 roku, gdy turniej rozgrywano na boiskach Austrii i Szwajcarii. W pierwszym meczu nie zdobyli bramki – przegrali z Niemcami 0:2.
Drugi rozegrano na Ernst-Happel-Stadion w Wiedniu 12 czerwca. Historycznego gola dla biało-czerwonych strzelił Roger Guerreiro – Brazylijczyk, który otrzymał polski paszport kilka miesięcy przed finałami Euro. W 30. minucie spotkania dostał piłkę od Marka Saganowskiego i z najbliższej odległości wpakował ją do siatki. Jak pokazały powtórki, był to gol ze spalonego. Polacy prowadzili do przerwy 1:0, ale rywale wyrównali po kontrowersyjnym rzucie karnym, podyktowanym przez Howarda Webba w doliczonym czasie gry.
Trzeci mecz grupowy przeciwko Chorwacji (0:1) nie przyniósł Polakom gola. Na kolejne trafienia trzeba więc było poczekać cztery lata.
Gol Lewandowskiego na otwarcie Euro
Gol Lewandowskiego w 17. minucie meczu z Grecją (1:1) na Stadionie Narodowym w Warszawie otworzył mistrzostwa Europy organizowane w 2012 roku przez Polskę i Ukrainę. W drugim meczu przeciwko Rosji (1:1) drogę do bramki rywali znalazł Błaszczykowski. Niestety, te trafienia nie przyniosły podopiecznym trenera Franciszka Smudy zwycięstw.
W decydującym spotkaniu Polacy ulegli we Wrocławiu Czechom 0:1 i zajęli ostatnie miejsce w grupie.
Lewandowski strzelił w... 100. sekundzie!
Euro 2016 to najlepszy z dotychczasowych turniejów w wykonaniu reprezentacji Polski. W swym pierwszym meczu na turnieju we Francji Polacy wygrali 1:0 z Irlandią Północną po trafieniu Arkadiusza Milika. W drugim bezbramkowo zremisowali z Niemcami. Fazę grupową zwieńczyli zwycięstwem 1:0 w konfrontacji z Ukrainą po bramce Błaszczykowskiego.
W 1/8 finału Polska wyeliminowała Szwajcarię po serii rzutów karnych (5–4). Po 120. minutach gry było 1:1. Swą trzecią bramkę w finałach mistrzostw Europy zdobył Błaszczykowski.
W ćwierćfinale z Portugalią Polacy zaliczyli efektowny początek. Lewandowski strzelił gola już w... 100. sekundzie meczu! To drugi najszybszy gol w historii ME, szybciej trafił tylko Rosjanin Dmitrij Kiriczenko (67. sekunda meczu z Grecją na Euro 2004). Rywale wyrównali jeszcze przed przerwą, wynik nie uległ już zmianie i znów do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były karne. Polacy przegrali je 3–5, a pechowym strzelcem był Błaszczykowski. Portugalczycy awansowali do półfinału, a później triumfowali w całym turnieju po finałowym zwycięstwie 1:0 nad Francją.
11 meczów – 7 bramek
W trzech dotychczasowych występach w finałach mistrzostw Europy reprezentacja Polski rozegrała 11 meczów i zdobyła w nich siedem bramek. W żadnym spotkaniu Polacy nie strzelili więcej niż jednego gola. Średnia 0,63 bramki na mecz.
Na te siedem goli złożyły się trafienia czterech piłkarzy: Rogera Guerreiro, Roberta Lewandowskiego, Jakuba Błaszczykowskiego i Arkadiusza Milika. Z tej czwórki tylko Lewandowski ma szansę powiększenia swego dorobku na Euro 2020. W 26-osobowej kadrze był jeszcze Milik, ale z udziału w turnieju wyeliminowała go kontuzja.
Optymistyczna wiadomość matematyczna jest jest jednak taka, że w każdym kolejnym turnieju Polska zdobywała dwa razy więcej bramek, niż w poprzednim. Euro 2008 – 1, Euro 2012 – 2, Euro 2016 – 4... Czy podczas Euro 2020 będziemy więc podziwiać osiem goli Polaków? To nie byłby zły scenariusz, bo z ogromnym prawdopodobieństwem oznaczałby wyjście z grupy.
Bramki dla Polski w finałach mistrzostw Europy:
numer 1 – Roger Guerreiro (2008, Austria 1:1 – 30. minuta)
numer 2 – Robert Lewandowski (2012, Grecja 1:1 – 17. minuta)
numer 3 – Jakub Błaszczykowski (2012, Rosja 1:1 – 57. minuta)
numer 4 – Arkadiusz Milik (2016, Irlandia Północna 1:0 – 51. minuta)
numer 5 – Jakub Błaszczykowski (2016, Ukraina 1:0 – 54. minuta)
numer 6 – Jakub Błaszczykowski (2016, Szwajcaria 1:1 – 39. minuta)
numer 7 – Robert Lewandowski (2016, Portugalia 1:1 – 2. minuta).
Trafienia w serii rzutów karnych:
Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Kamil Glik, Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak (Szwajcaria 1:1, karne 5–4)
Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Kamil Glik (Portugalia 1:1, karne 3–5).
Najwięcej bramek dla Polski w mistrzostwach Europy:
3 – Jakub Błaszczykowski
2 – Robert Lewandowski
1 – Roger Guerreiro, Arkadiusz Milik.
Najwięcej asyst dla Polski w mistrzostwach Europy:
2 – Jakub Błaszczykowski, Kamil Grosicki.
1 – Arkadiusz Milik, Ludovic Obraniak, Marek Saganowski.
Najwięcej meczów dla Polski w mistrzostwach Europy:
8 – Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek.
6 – Kamil Grosicki, Marcin Wasilewski.
5 – Dariusz Dudka, Kamil Glik, Artur Jędrzejczyk, Tomasz Jodłowiec, Grzegorz Krychowiak, Arkadiusz Milik, Rafał Murawski, Michał Pazdan.
Najwięcej meczów w roli kapitana reprezentacji Polski:
5 – Robert Lewandowski.
3 – Jakub Błaszczykowski
1 – Maciej Żurawski, Jacek Bąk, Michał Żewłakow.
Przejdź na Polsatsport.pl