"Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota". Niezwykłe historie twórców pierwszych sukcesów polskiej siatkówki
Krystyna Jakubowska: Dobrze, że mogłyśmy opowiedzieć swoją historię
Maciej Zdziarski: To piękna opowieść o polskiej siatkówce
Edward Skorek: Każde spotkanie niosło inne emocje. To można poczuć w tej książce
Krystyna Jakubowska przyznała, że ona i jej koleżanki z siatkarskiej reprezentacji Polski czuły się nieco zapomniane. Brązowe medalistki igrzysk w Tokio i Meksyku oraz siatkarscy mistrzowie olimpijscy z Montrealu są bohaterami książki "Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota".
- Czułyśmy się zapomniane. Można było odnieść wrażenie, że już nikt nie pamięta o naszych sukcesach. Trochę czasu minęło. Miło więc, że powstała ta książka - zaznaczyła Jakubowska na konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim.
Była ona kapitanką drużyny, która wywalczyła olimpijski brąz w 1964 roku i cztery lata później. W środowym spotkaniu wziął również udział Edward Skorek, kapitan męskiej reprezentacji, która z kolei w 1976 roku stanęła na najwyższym stopniu podium w igrzyskach.
- Obserwowaliśmy ówczesne osiągnięcia dziewczyn, a nam się wtedy jeszcze nie udawało - przyznał.
Oboje są wśród 20 zawodniczek i zawodników z wspomnianych drużyn narodowych, z którymi rozmowy przeprowadził autor książki Maciej Zdziarski.
- Ta książka jest ukoronowaniem wszystkich wydarzeń z tamtego okresu - stwierdził Skorek.
Zdziarski zwrócił uwagę, że jego celem było pokazanie drogi do sukcesów rozmówców, ale także realiów, w jakich przyszło im żyć.
- To także świadectwo czasów, w których czystość sportowej rywalizacji musiała wielokrotnie ustępować zakulisowej polityce, a talent i poświęcenie zderzały się z siermiężną rzeczywistością życia w PRL - podkreślił.
Książka "Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota" to zbiór wywiadów z twórcami pierwszych sukcesów polskiej siatkówki, liczący niemal 600 stron. 20 wywiadów składa się na niezwykle poruszającą opowieść o ludzkich losach, sportowych sukcesach i towarzyszących ich emocjach. Bohaterowie książki, dziś 70- i 80-latkowie, opowiadają o kulisach swojej kariery, jak również o tym, jak wygląda ich życie na emeryturze. Wywiadom towarzyszy bogata faktografia i teksty omawiające historię piłki siatkowej w Polsce.
Przejdź na Polsatsport.pl