Tokio 2020: Antydoping w dobie pandemii. Rośnie liczba kontroli antydopingowych na świecie!

Inne
Tokio 2020: Antydoping w dobie pandemii. Rośnie liczba kontroli antydopingowych na świecie!
Fot. Informacja Prasowa
Do końca czerwca 2021 roku POLADA przeprowadziła 409 akcji kontrolnych na terenie całego kraju.

Globalna liczba kontroli antydopingowych, pomimo trwającej pandemii, sukcesywnie rośnie, ponieważ działalność coraz większej liczby organizacji antydopingowych (ADO) – Międzynarodowych Federacji Sportowych (IF) i Narodowych Agencji Antydopingowych (NADO) – wraca do normy. Na niespełna trzy tygodnie przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyła się konferencja prasowa, podsumowująca działania w obszarze antydopingu w dobie pandemii z udziałem Witolda Bańki, prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej, Andrzeja Kraśnickiego, prezesa PKOl-u i członka Zarządu WADA i Michała Rynkowskiego, dyrektora POLADA. Wydarzenie zainaugurował prezes Andrzej Kraśnicki.

 

– Za nami niełatwy czas dla wszystkich – także dla sportu, zawodników, polskich i międzynarodowych federacji, narodowych organizacji antydopingowych i komitetów olimpijskich. Wszyscy żyjemy i pracujemy w nadzwyczajnych, niespotykanych dotąd okolicznościach. Przełożenie igrzysk było sytuacją bez precedensu, ale konieczną z punktu widzenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników tego wydarzenia. W ubiegłym roku pandemia była jedną wielką niewiadomą. Dziś wiemy o niej więcej. Z danych WADA wyraźnie widać, że na ostatniej prostej przed Igrzyskami liczba przeprowadzanych kontroli antydopingowych znacząco wzrosła. Po trudnym 2020 roku sytuacja powoli wraca do normy. Wierzę, że w Tokio będziemy świadkami czystej, zdrowej rywalizacji w duchu fair play, która stanowi esencję sportu – podkreśla prezes Kraśnicki.


ZOBACZ TAKŻE: "Liczba pobieranych próbek wynosi blisko 90 procent tego, co przed pandemią"

 

W maju 2021 pobrano ogółem 24 430 próbek, najwięcej od początku pandemii, a więc od marca 2020 roku.

 

– Pomimo ograniczeń w różnych częściach świata liczba kontroli antydopingowych poza zawodami kształtuje się dziś na poziomie wyższym niż w analogicznym okresie w 2019 r. Coraz lepiej wygląda też ogólna liczba pobranych próbek, zarówno w trakcie, jak i poza zawodami, która wróciła do poziomu blisko 90% w porównaniu do okresu sprzed pandemii. Ten progres to przede wszystkim zasługa wysiłków organizacji antydopingowych, które są dziś w końcowej fazie realizacji swoich planów dotyczących strategicznych badań antydopingowych, związanych bezpośrednio z Igrzyskami Olimpijskimi. Bardzo ważne jest, aby wszystkie organizacje antydopingowe nadal maksymalnie wykorzystywały pozostały czas, tak aby upewnić się, że wszyscy sportowcy jadący do Tokio zostali odpowiednio przebadani i wdrożono zalecenia dotyczące kontroli, przygotowane przez Grupę Ekspertów ds. kontroli antydopingowej przed Igrzyskami (Pre-Games Expert Group), prowadzoną przez Międzynarodową Agencję Badań Antydopingowych (ITA) – zaznacza Witold Bańka, prezydent WADA.

 

Działania narodowych agencji antydopingowych w roku olimpijskim to zawsze czas wytężonej pracy i wyzwań związanych z realizacją programów antydopingowych. Już na początku roku wszystkie działania w Polskiej Agencji Antydopingowej zostały zaplanowane tak, aby jak najskuteczniej objąć kontrolą przyszłych uczestników Igrzysk.

 

Przygotowując się do igrzysk POLADA planuje kontrole w taki sposób, aby każdego zawodnika z kwalifikacją olimpijską skontrolować, przynajmniej raz, przed wylotem do Tokio. Dlatego nasze siły skupione są teraz przede wszystkim na dyscyplinach olimpijskichmówi Michał Rynkowski dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.

 

Pierwszy raz w historii przygotowań do Igrzysk Olimpijskich Polska Agencja Antydopingowa stanęła wobec ograniczeń wymuszonych przez pandemię COVID-19. Między innymi dlatego podjęto decyzję o zakupie mobilnej stacji kontroli.

 

 Wychodząc naprzeciw nowym okolicznościom, ale też potrzebom zawodników, zakupiliśmy kamper. To bardzo nowoczesna mobilna stacja kontrolna. Dzięki niej będziemy mogli wykonywać badania już nie tylko w domu sportowca, ale również zaprosić go do naszej stacji. Co więcej, kamper ułatwi także przeprowadzanie badań na najwyższym poziomie podczas niektórych zawodów np. żeglarskich, triathlonowych czy biegów przełajowych. Są to zawody, gdzie często brakuje odpowiedniej infrastruktury do przeprowadzenia, w sposób bezpieczny i zgodny z obecnym reżimem, kontroli antydopingowychpodkreśla Rynkowski.  

 

Do końca czerwca 2021 roku POLADA przeprowadziła 409 akcji kontrolnych na terenie całego kraju. Badania zostały przeprowadzone wśród zawodników reprezentujących 29 związków sportowych. Do badań pobrano łącznie 865 próbek moczu i krwi. Obecnie trwa 6 postępowań o naruszenia przepisów antydopingowych. POLADA do końca czerwca 2021 roku przeprowadziła także 35 akcji kontrolnych i pobrała 542 próbki w ramach kontroli zleconych np. przez międzynarodowe federacje sportowe.

Informacja Prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie