Skoki narciarskie: Letnie mistrzostwa Polski na otwarcie nowych obiektów
W piątek w Zakopanem odbędą się letnie mistrzostwa Polski kobiet i seniorów w skokach narciarskich. W ten sposób oficjalnie otwarty będzie zmodernizowany kompleks Średniej Krokwi. Jego modernizacja ruszyła w kwietniu 2019 roku. - Zgodnie z terminem czyli 30 czerwca budowa została zakończona. W środę odbyły się pierwsze treningi, blisko 100 zawodniczek i zawodników wypróbowało nowe skocznie - powiedział Sebastian Danikiewicz, dyrektor Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem.
Wstępnie obiekt miał się składać z pięciu nowoczesnych skoczni narciarskich o punktach konstrukcyjnych K-15, K-23, K-35, K-65 i K-85.
- Po konsultacjach z PZN i w trakcie przygotowania dokumentacji potrzebnej do uzyskania homologacji zdecydowano, że powstaną K-15, K-23, K-37, K-65 i K-95 - wyjaśnił zmiany Danikiewicz.
Dodał, że homologacje krajowa i FIS pozwolą na organizowanie zawodów, w tym najwyższej światowej rangi.
- Pierwsze z nich już w piątek. O tytuły mistrza Polski powalczą kobiety i mężczyźni. Wcześniej odbędą się zawody dzieci i młodzieży.
ZOBACZ TAKŻE: Letnie GP w skokach. Inauguracja w Wiśle
Oprócz modernizacji i budowy skoczni powstała nowa infrastruktura towarzysząca.
- Mamy teraz dwuosobową kolej krzesełkową, osobny system oświetleniowy dla każdego obiektu, jest sieć nawadniania i śnieżenia, a także około dwadzieścia szatni, salka treningowa i kilka tzw. płaskich powierzchni rozgrzewkowych - wyliczał dyrektor.
Według planu inwestycja miała kosztować 39 milionów złotych.
- Wydaliśmy jednak 43 mln. ponieważ już na etapie budowy udało się nam wprowadzić pewne dodatkowe elementy, takie jak sala wielofunkcyjna i tory lodowe na czterech skoczniach - wyjaśnił Danikiewicz dodając, że docelowo planowane jest także wybudowanie mostu łączącego kompleksy Wielkiej i Średniej Krokwi.
- To pozwoli na stworzenie pięciokilometrowej trasy biegowej, bo po modernizacji w 2019 roku najdłuższy wariant homologowanej pętli to 3,7 km, natomiast podstawowy, oświetlony to 2,5 km.
Podkreślił, że to nie koniec procesu inwestycyjnego COS w stolicy polskich Tatr.
- Podczas wizyty w naszym ośrodku prezydent Andrzej Duda i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk zapewnili, że w Zakopanem powstanie zadaszony tor lodowy do łyżwiarstwa szybkiego. Dziś mogę już powiedzieć, że za kilka tygodni ogłosimy przetarg w systemie "zaprojektuj i wybuduj", tym samym rozpoczynając realizację tej złożonej w czerwcu 2020 obietnicy - podsumował Danikiewicz.