Krawat Southgate'a, czyli hity Euro 2020 według Kowalskiego
Pierścień duńskich piłkarzy, płacząca, niemiecka dziewczynka, krawat Garetha Southgate'a, czy blezer Alberico Evaniego - wybór hitów Euro 2020 według Cezarego Kowalskiego nie jest wcale taki oczywisty i czysto piłkarski.
Pierścień, który utworzyli udręczeni duńscy piłkarze, aby zachować prywatność swojego kolegi Christiana Eriksena, kiedy trwała walka o służb medycznych o jego życie.
Poczucie ulgi po chwilach grozy, kiedy cały świat został poinformowany, że Eriksen zaczął oddychać..
Płacząca niemiecka dziewczynka na trybunach w ramionach ojca po meczu z Anglią. Jej drużyna przegrała, ale ona zyskała serca kibiców.
ZOBACZ TAKŻE: Anglicy chcą... powtórzenia finału Euro 2020
Niejaki Joel Hughes z Nawport, aby pokazać, że nie wszyscy Brytyjczycy szydzą z emocji przegranych, uruchomił crowfinding, dzięki czemu zebrano 36 tysięcy funtów i przekazano jej rodzinie. Ta z kolei prosząc o zachowanie prywatności ich córki przekazała pieniądze ze zbiórki na UNICEF.
Oglądalność telewizyjna półfinału Anglia – Dania w Wielkiej Brytanii: 27,6 mln. Oglądalność finału Anglia – Włochy w Wielkiej Brytanii: 37 mln!!!
Euro to było też starcie najlepiej ubranych ludzi świata piłki. Zwyciężyli oczywiście Włosi, ale Roberto Manciniego przykrył w tej kwestii jego asystent Alberico Evani. Jego pudrowo-szary blazer od Armaniego doskonale komponował się z wąsem, okularami i modnym dołem.
Krawat Garetha Southgate'a. Podczas mundialu w Rosji angielski selekcjoner wylansował kamizelkę do marynarki. Tym razem postawił na ekscentryczny krawat w piłki znanej marki butikowej. „Zwisy ozdobne męskie” dzięki świetnej postawie jego drużyny, rozchodziły się w Anglii tak szybko (cena: 49 funtów), że stały się towarem deficytowym.
Zdalnie sterowany samochodzik jednego ze sponsorów turnieju, który dostarczał piłki na środek boiska przed najważniejszymi meczami Euro. Scenka przypominała chomika, który jechał mini Uberem. Gadżet miał nawet swoje konto na Twitterze, a po turnieju zostanie wystawiony na aukcję.
Lakima Sterling. Starsza siostra Raheema Sterlinga, który stał się bohaterem narodowym Anglii, przyczyniła się do tego najmocniej. Uwypukliły to angielskie media. Przypomniano, że Lakima woziła brata autobusami (przesiadając się dwa razy) na drugą część Londynu do szkółki Queens Park Rangers, aby ten mógł trenować. Opłacało się. W drodze rewanżu po latach Raheem kupił jej dom w stolicy.
Uścisk Chielliniego. Włoski obrońca, niby w przyjacielskim geście, tak długo ściskał tarmosił i nawet unosił kapitana Hiszpanii Jordiego Albę przed serią rzutów karnych w półfinale, że wyprowadził rywali z równowagi. „Zawsze staram się jak najczęściej dotykać rywali. Wiem, że 99 procent z nich tego nie znosi” – tłumaczył w swojej biografii Włoch.
Gol Patricka Schicka, który bardziej przypominał zagranie rodem z golfa. Czeski napastnik pokonał bramkarza Szkotów Davida Marshalla z odległości 49,7 metra. Poprawił tym samym rekord mistrzostw Europy o 10 metrów.
Poruszająca wersja „Nessun Dorma” w wykonaniu włoskiego tenora Andrei Bocellego na otwarcie turnieju. Artysta natchnął swoich rodaków tuż przed ich pierwszym meczem.
Simon Kjaer. Najlepszym graczem turnieju został wybrany bramkarz Włochów Gianluigi Donnaruma (obronił rzut karny w rundzie finałowej), ale na największe uznanie zasłużył kapitan Duńczyków. Mógł on uratować życie Eriksena. Jako pierwszy fachowo zabezpieczył jego szyję, zapewnił, że drogi oddechowe zostały oczyszczone i rozpoczął uciskanie klatki piersiowej kolegi zanim przybiegł lekarz. Następnie zorganizował kordon ochronny i zajął się pocieszaniem partnerki poszkodowanego. On też będąc wstrząśnięty wygłosił emocjonalną mowę po przegranym meczu z Finlandią i poprowadził ekipę aż do półfinału, co był największa niespodzianką turnieju. Kjaer w roli kapitana wyszedł daleko poza pole gry.
Przejdź na Polsatsport.pl