Tour de Pologne 2021: Trasa, etapy, mapa wyścigu
Tour de Pologne 2021 to siedem etapów, które odbędą się w dniach 9-15 sierpnia. Kolarze odwiedzą m.in. Lublin, Zamość, Rzeszów, Katowice, Zabrze czy Kraków. Jak prezentuje się trasa poszczególnych etapów? Transmisja Tour de Pologne 2021 w Polsacie Sport.
Etap 1: Lublin - Chełm (216 km)
Uroczysty start 78. Tour de Pologne zaplanowano na Placu Zamkowym w Lublinie. Etap prowadzi przez urokliwe i bogate w walory przyrodnicze tereny Lubelszczyzny. Na trasie znajdą się trzy Lotne Premie LOTTO - w Batorzu, Godziszowie oraz Krasnymstawie i trzy Premie Górskie PZU III kategorii - w Błażku, Antolinie oraz Hoszni Abramowskiej. Sto kilometrów przed metą poznamy zwycięzcę Premii Specjalnej z okazji 100-lecia "Przeglądu Sportowego". Cały etap jest wymagający, z licznymi podjazdami, z metą w Chełmie.
Etap 2: Zamość - Przemyśl (201 km)
Etap rozpocznie się w w Zamościu. Kolarze pożegnają się z Lubelszczyzną i przeniosą się na Podkarpacie. Trasa nie będzie łatwa, szykuje się zażarta walka i wyczerpujący finisz. Do zdobycia kilka premii: dwie Premie Lotne LOTTO - w Krasnobrodzie i w Józefowie, dwie Premie Górskie PZU III kategorii - w Wólce Husińskiej i Gruszowej i Premia Górska PZU II kategorii w Kalwarii Pacławskiej.
Etap 3: Sanok - Rzeszów (226 km)
Trzeciego dnia Tour de Pologne pozostaje w województwie podkarpackim. Start na rynku w Sanoku. Trasa wiedzie przez Ustrzyki Dolne, Hotel Arłamów, Łańcut, linię mety kolarze miną w Rzeszowie. Etap wymagający, ale zarazem obfitujący w premie: trzy Premie Lotne LOTTO - w Ustrzykach Dolnych, Kańczudze i Łańcucie, dwie Premie Górskie PZU II kategorii - Hotel Arłamów i Kalwaria Pacławska oraz Premia Górska PZU III kategorii w Gruszowej.
Etap 4: Tarnów - Bukowina Tatrzańska (160 km)
Pierwszy raz podczas tegorocznego Tour de Pologne kolarze będą mieli do pokonania mniej niż 200 kilometrów. Zapierająca dech w piersiach panorama Tatr, sąsiedztwo Tatrzańskiego Parku Narodowego i trudna trasa. Ratunkiem mogą być cienie podhalańskich lasów. Kolarze będą finiszować w Bukowinie Tatrzańskiej. Na trasie do zdobycia Premia Górska PZU III kategorii w Lubince, dwie Premie Górskie PZU II kategorii w Chomranicach i Łapszance oraz dwie Premie Lotne LOTTO w Zakliczynie i Krościenku nad Dunajcem.
Etap 5: Chochołów, Gmina Czarny Dunajec - Bielsko-Biała (173 km)
Chochołowskie Termy będą pierwszym akcentem piątego etapu 78. Tour de Pologne. Przejazd przez żywy skansen ludowej architektury – Chochołów, malownicze góry, Beskid Andrychowski. Teren pofałdowany, wiele podjazdów. Widowiskowy finisz w Bielsku-Białej, gdzie kolarzy czekają trzy okrążenia. Na trasie zaplanowano następujące premie: trzy Premie Górskie PZU I kategorii - Przełęcz Krowiarki, Kocierz i Przełęcz Przegibek oraz Premia Lotna LOTTO w Gminie Andrychów.
Etap 6: Katowice - Katowice (jazda indywidualna na czas, 19 km)
Czas na Katowice. W stolicy województwa śląskiego czeka na kolarzy jazda indywidualna na czas na 19-kilometrowej trasie, z dużą ilością odcinków prostych. Przejazd przez zabytkowy Nikiszowiec, meta przy pomniku Powstańców Śląskich.
Etap 7: Zabrze - Kraków (145 km)
Start ostatniego etapu 78. Tour de Pologne zaplanowano w Zabrzu. Kolarze przejadą z województwa śląskiego do województwa małopolskiego. Ciekawy etap dla sprinterów, z finiszem na krakowskich Błoniach. Inaczej niż w ubiegłych latach, runda będzie powiększona. W Łaziskach kolarze powalczą o Premię Górską PZU III kategorii. Na czterdziestym kilometrze po starcie do zdobycia Premia Lotna LOTTO upamiętniającą rocznicę strajku w Kopalni Piast a na 65 kilometrze do mety Premia specjalna z okazji Jubileuszu 65-lecia.
Na kolejnych stronach mapy poszczególnych etapów Tour de Pologne.