Pekin 2022: Przygotowania polskich biathlonistów zgodnie z planem

Zimowe
Pekin 2022: Przygotowania polskich biathlonistów zgodnie z planem
fot. PAP

Polscy biathloniści mają chwilę oddechu przed kolejnymi etapami przygotowań do sezonu Pucharu Świata i przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Pekinie. – Na razie wszystko przebiega zgodnie z planem – zapewnił trener biało-czerwonych Adam Kołodziejczyk.

Kadra A biało-czerwonych rozpoczęła przygotowania do olimpijskiego sezonu w połowie kwietnia od obozu w COS Cetniewo. Później trenowała w Ustce, niemieckim Oberhofie, Zieleńcu, a ostatnio (15-31 lipca) w Bormio.

 

– Na razie wszystko udaje nam się realizować zgodnie z założeniami jeśli chodzi o sam terminarz zgrupowań, ale też plan treningowy. Monitorujemy wszystko na bieżąco, nawet gdy zawodnicy są w domu – powiedział PAP Kołodziejczyk.

 

Zobacz także: Justyna Kowalczyk-Tekieli dyrektorem sportowym Polskiego Związku Biathlonu

 

Na początku sierpnia w Katowicach odbyły się testy dla biathlonistów w ramach programu "Strefa mocnych", w których udział biorą zawodnicy różnych grup wiekowych.

 

– To jest 24-godzinny maraton sprawdzianów: skoki w dal, z miejsca, biegi, wyciskanie sztangi, próby siłowe i wytrzymałościowe - dużo tych ćwiczeń. W sumie przechodzi to sto kilkadziesiąt osób kadry A, B, od seniorki Moniki Hojnisz-Staręgi po juniorów z rocznika 2008 czy 2009" – przybliżył trener biało-czerwonych.

 

Na pierwszym wyjeździe w Cetniewie nie było najlepszych Polek - Hojnisz-Staręgi i Kamili Żuk. Od drugiego zawodniczki były już w stałym, pięcioosobowym składzie, w którym znalazły się też Kinga Zbylut, Joanna Jakieła i Anna Mąka.

 

– Patrząc na poprzedni sezon zimowy to są najlepsze zawodniczki. To samo pokazują badania wydolnościowe i zawody w biathlonie letnim, potwierdza się to również na zgrupowaniach – powiedział Kołodziejczyk.

 

Od samego początku na obozy przygotowawcze kadry A jeżdżą też Grzegorz Guzik i Andrzej Nędza-Kubiniec, a od tego w Zieleńcu (15 czerwca - 1 lipca) towarzyszy im powracający do kadry Łukasz Szczurek.

 

– W przypadku mężczyzn sytuacja jest bardziej wyrównana. Część zawodników trenuje z nami, część w kadrze B, a poza tym mamy juniorów, którzy dają znać o swoich aspiracjach i na sprawdzianach i zawodach biegają prawie równo z seniorami – zaznaczył Kołodziejczyk.

 

Polska ma przy obecnych klasyfikacjach Pucharu Narodów cztery kwalifikacje do Pekinu wywalczone przez kobiety. Mężczyźni mają na razie tylko jedną - dzięki dzikiej karcie od organizatorów. Jest mało prawdopodobne, aby te liczby się zmniejszyły, za to można powalczyć o ich zwiększenie.

 

– Kobiece kwalifikacje nie są na sto procent pewne, ale Polki musiałyby wypaść gdzieś daleko poniżej swojego miejsca w Pucharze Narodów, a to jest prawie niemożliwe. Z kolei gdybyśmy chcieli wywalczyć miejsce dla jeszcze jednej osoby, musielibyśmy zająć znacznie wyższą pozycję w Pucharze Narodów – wyjaśnił Kołodziejczyk.

 

Według pierwotnego systemu kwalifikacyjnego Polki miałyby już zagwarantowane ostatecznie cztery przepustki do Pekinu. Polacy nie uzyskaliby ani jednej, a mogliby jeszcze powalczyć najwyżej o dwie.

 

– Sytuacja covidowa wymusiła na IBU (Międzynarodowej Federacji Biathlonowej - PAP) stworzenie takiego systemu kwalifikacji, który da szansę nawet tym reprezentacjom, które z powodu pandemii nie mogły startować na przykład w Pucharze Świata. Normalnie byłoby tak, że po minionym sezonie byłoby już wszystko wiadomo. Teraz liczyć się będzie określona liczba najlepszych wyników w poszczególnych konkurencjach w sezonie 2020/21 i pierwszych pięciu rundach sezonu 2021/22. Na tej podstawie stworzona zostanie klasyfikacja – tłumaczył trener biało-czerwonych.

 

Kadrę A czeka od 16 sierpnia dziesięciodniowy obóz w Dusznikach-Zdroju, którego przedłużeniem będzie występ w mistrzostwach świata na nartorolkach w położonym nieopodal czeskim Novym Mescie (26-29 sierpnia).

 

– Później, w drugim tygodniu września, wyjeżdżamy do Hochfilzen, gdzie jest szeroka bieżnia mechaniczna do biegania na nartorolkach. Tam zrobimy jeden z ostatnich poważnych testów przed sezonem. Stamtąd jedziemy do Obertilliach, na początku października pewnie na parę dni na regeneracyjny wyjazd, a potem zwyczajowo do Ramsau, gdzie będziemy biegali na lodowcu – wyliczył Kołodziejczyk.

 

Nie ma jeszcze konkretnego planu na przygotowania w listopadzie. Sezon Pucharu Świata rozpocznie się pod koniec tego miesiąca w szwedzkim Oestersund.

 

– Zapewne zostaniemy w górach, może ponownie w Obertilliach. Trasa igrzysk położona jest na wysokości 1700 m, więc temu podporządkowane są wszystkie nasze zgrupowania. Tylko przerywniki są w Dusznikach-Zdroju, ale wtedy i tak mieszkamy na Zieleńcu, czyli około 1000 m nad poziomem morza. Zależy nam, żeby ta aklimatyzacja była stała, a zawodnicy przyzwyczajeni do tej wysokości – wyjaśnił trener kadry.

 

Igrzyska olimpijskie w Pekinie planowane są na 4-20 lutego. W biathlonie zostanie rozegranych 11 konkurencji: po cztery indywidualne oraz sztafety kobiet, mężczyzn i mieszana.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie