Czesław Lang: Tour de Pologne spełnia swoją rolę. Promujemy Polskę na świecie
Czesław Lang opowiedział, na czym polega praca dyrektora Tour de Pologne. Srebrny medalista z igrzysk w Moskwie zwrócił również uwagę na to, jaki wpływ na kolarstwo ma najstarszy polski wyścig rowerowy.
- Jeżeli chodzi o organizacje wyścigu, to musimy wyszukać dobrą trasę i ustalić wszystko z miastami. Razem z ekipą przygotowujemy zabezpieczenia, plany w zmianie ruchu i szukamy sponsorów. Natomiast już podczas wyścigu ostatnie zdanie należy do mnie. Sędziowie pilnują, żeby wszystko zgadzało się od strony sportowej, a ja muszę zapewnić bezpieczeństwo podczas przejazdu peletonu. Współpraca z policją i służbami znajdującymi się przy trasie - to wszystko jest na mojej głowie. Oczywiście chodzi też o zakwaterowanie i wyżywienie zawodników. Informacje spływają do mnie, a ja podejmuję decyzje - opowiadał Lang.
ZOBACZ TAKŻE: Michał Kwiatkowski wierzy, że może powalczyć o zwycięstwo w Tour de Pologne
Dyrektor Tour de Pologne mówił również o najtrudniejszych momentach podczas organizacji wyścigu.
- Dwa lata temu mieliśmy śmiertelny wypadek i pojawiło się pytanie: co dalej robić z wyścigiem? Czy należy kontynuować rywalizację, czy może ją przerwać? Rozmawiałem z dyrektorami, trenerami i grupami - to nie było przyjemne. Znaleźliśmy wyjście z tej sytuacji. Zrobiliśmy etap żałoby, wszystkie drużyny to uszanowały. Więcej nie mogliśmy zrobić dla tego chłopaka, który zginął. Są takie momenty, w których jest bardzo trudno podjąć decyzje - zauważył.
Lang zdradził, co jest dla niego nagrodą za nieprzespane noce spędzone na planowaniu rywalizacji.
- Ja za to wszystko ponoszę odpowiedzialność. Nie raz nie śpi się całą noc. Nagrodą są tysiące ludzi na trasach, metach i startach. To mi daje siły. Ten wyścig organizujemy od 28 lat. Zaczynaliśmy jako wyścig amatorski, potem wprowadziliśmy go do kategorii Open, a teraz jesteśmy w World Tour. Francuzi mają Tour de France, Włosi - Giro d'Italia, a my mamy nasz narodowy Tour de Pologne. Jestem z tego bardzo szczęśliwy. Widzimy jaki jest poziom ścigania się i że zawodnicy sobie to cenią - powiedział Lang.
Srebrny medalista z igrzysk w Moskwie zauważył, jaki wpływ na promocję Polski na świecie ma Tour de Pologne.
- W tym roku dołożyliśmy przepiękne trzy etapy. Nawet przed Polakami odkryliśmy, że są tutaj tak piękne tereny. Myślę, że przyjedzie tutaj dużo turystów, wykorzystując jeszcze bon turystyczny. Poprawiła się też bardzo baza hotelowa. 28 lat temu nie mieliśmy zbytnio gdzie położyć zawodników, wszystko jest inaczej. Zmieniły się też drogi - kiedyś były w fatalnym stanie, a teraz wszędzie nowe asfalty. Już niektóre grupy zawodowe mówią, że chętnie przyjadą do Polski np. do Arłamowa na zgrupowanie, żeby przygotować się do sezonu. Tour de Pologne spełnia swoją rolę. Mamy tutaj emocje sportowe i kolarzy z najwyższej półki, ale także promujemy Polskę na świecie. Wyścig transmitujemy do ponad 100 państw - dodał.
Według Langa, najstarszy wyścig rowerowy w Polsce ma kluczową rolę w promowaniu kolarstwa w Polsce.
- Kocham tę pracę, to jest moje życie, tak samo jak jazda na rowerze. Nawet dzisiaj przejechałem 50 kilometrów rowerem. To mi daje radość i wiem, że tysiące Polaków ma takie same odczucia. Przez 15 lat mieszkałem w Italii i bardzo zazdrościłem Włochom. Tyle osób jeździ tam na rowerach, myślałem, że w Polsce to nigdy się nie spełni. A jednak przez ten czas, przez promocje kolarstwa i wyniki polskich kolarzy to się zmieniło. Od 14 lat organizujemy Tour de Pologne dla amatorów. Jest też Orlen Tour de Pologne Junior dla małych dzieciaków. Nie ma lepszej formuły, żeby zachęcić dzieci i młodzież do zainteresowania się kolarstwem - zakończył Lang.
W trakcie 78. edycji Tour de Pologne kolarze będą rywalizować podczas siedmiu etapów, odwiedzając m.in. Lublin, Chełm, Zamość, Przemyśl, Sanok, Rzeszów, Tarnów, Katowice, Zabrze oraz Kraków. Transmisja Tour de Pologne 2021 w Polsacie Sport.
Szeroko o wydarzeniach na trasie Tour de Pologne oraz wokół wyścigu informować będzie portal Polsatsport.pl.
Przejdź na Polsatsport.pl