Premier League: Ogromne wydatki angielskich klubów na transfery

Piłka nożna
Premier League: Ogromne wydatki angielskich klubów na transfery
Fot. PAP/EPA
Jadon Sancho trafił latem do Manchesteru United.

Podczas letniego okna transferowego kluby z angielskiej Premier League wydały na transfery 1,35 mld euro. To zaledwie o 300 mln mniej niż łącznie 78 klubów z ligi niemieckiej, włoskiej, francuskiej i hiszpańskiej.

Prezes Realu Madryt Florentino Perez musi przełknąć kolejną wizerunkową porażkę. PSG odrzuciło ofertę 200 mln euro za Kyliana Mbappe ryzykując, że w czerwcu piłkarz opuści Park Książąt za darmo. To była największa transferowa opera mydlana tego lata. Media w Madrycie zapewniały, że 22-letni Francuz - "mroczny przedmiot pożądania" Królewskich na pewno wyląduje na Santiago Bernabeu. Odkąd PSG finansują Katarczycy łatwo się do niego przychodzi, ale odejść ciężej. Czy francuski "FC Hollywood", który nie liczy się z kasą, zatriumfuje wreszcie z Lidze Mistrzów z Leo Messim, Neymarem, Mbappe, Sergio Ramosem i innymi?

 

ZOBACZ TAKŻE: Klub podstępem zatrzymał piłkarza? Oszustwo w ostatnim dniu okienka transferowego 

 

Real i Barcelona zostają w tyle

 

Transferem pocieszenia dla Realu jest 18-letni pomocnik Eduardo Camavinga sprowadzony ze Stade Rennais za 30 mln euro. To jednak inwestycja w przyszłość, klub potrzebuje wzmocnień natychmiast. Eden Hazard i Gareth Bale to tylko obciążenie dla Realu, który wszystkie siły rzucił do walki o Mbappe. I przegrał.

 

A przecież jeszcze niedawno Perez miał piłkarzy jakich tylko chciał. Nazywano go "Królem Midasem", który zamienia w złoto wszystko czego się dotknie. Dziś królem rynku transferowego jest PSG z przepastną kasą rządu Kataru. To bohater jednostkowy w lidze francuskiej, w której część klubów wylądowało podczas pandemii na granicy bankructwa. Bohaterem zbiorowym jest Premier League - czyli od dawna najbogatsza, a teraz także najlepsza liga świata. Na nowych piłkarzy kluby angielskie wydały tego lata aż 1,351 mld euro.

 

Najdrożsi są Jack Grealish (117,5 mln euro) i Romelu Lukaku (115 mln) sprowadzeni przez Manchester City i Chelsea. Tuż przed zamknięciem okna transferowego Chelsea zabrała z Atletico Madryt Saula Nigueza. Manchester United kupił trzech znakomitych graczy - Jadona Sancho, Cristiano Ronaldo i Raphaela Varane’a. Wydał prawie 150 mln euro i chce walczyć o odzyskanie utraconej wielkości.

 

Jeszcze niedawno najbogatsze kluby świata - Real i Barca - poczuły siłę cudzych pieniędzy. Królewscy stracili tego lata parę stoperów Varane-Ramos. Barcelona tonie w długach, więc też głównie sprzedawała i oddawała piłkarzy (Messi, Griezmann itd). Wszystkie kluby La Liga wydały tego lata na transfery zaledwie 293 mln euro - najmniej z pięciu największych lig europejskich. Hiszpanie biją na alarm, bo Anglicy wykupują nawet ich zdolną młodzież. Pandemia dotknęła Primera Division tak mocno, że szefowie ligi sprzedali 11 procent udziałów, zadłużając 17 klubów pierwszoligowych i 21 drugoligowych na 50 lat. Z umowy z funduszem CVC wycofały się Real, Barcelona i Athletic Bilbao.

 

Dlaczego pandemia i puste stadiony nie dotknęły tak mocno finansów klubów Premier League? Niektóre mają nieograniczone możliwości, jak Manchester City finansowany przez rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich, albo Chelsea - własność rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza. Poza tym kluby w Anglii dostają ogromne kwoty z praw do transmisji telewizyjnych. I to daje im finansową przewagę nad rywalami z innych krajów. Nieprzypadkowo w ostatnich trzech sezonach Ligi Mistrzów doszło dwa razy do bratobójczego finału angielskich zespołów. Czy letnie transfery sprawią, że różnica między Premier League i resztą Europy jeszcze się powiększy?

 

Cały tekst do przeczytania na sport.interia.pl 

Dariusz Wołowski, Interia
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie