Bartosz Zmarzlik zdobył piąty w karierze medal mistrzostw świata
Bartosz Zmarzlik w sobotę zdobył piąty w karierze medal mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Polak został wicemistrzem globu, ustępując tylko Rosjaninowi Artiomowi Łagucie.
Polak miał szansę na hat-tricka i trzeci z rzędu triumf w cyklu Grand Prix z rzędu, co jeszcze nikomu się nie udało, ale nie dał rady świetnie dysponowanemu Łagucie. Gdyby Zmarzlik zwyciężył wyrównałby osiągnięcie legendarnego Ivana Maugera. Nowozelandczyk jako jedyny był najlepszym żużlowcem globu w w trzech kolejnych sezonach (1968-70).
26-letni Zmarzlik z dwoma złotymi, dwoma srebrnymi i jednym brązowym medalem - w zaledwie sześciu startach w GP - i tak jest najbardziej utytułowanym Polakiem w tej dyscyplinie sportu.
Pochodzi w niewielkich Kinic, gdzie mieszka wraz z rodziną. Zaczął ścigać się w GUKS-e Speedway Wawrów, miniżużlowym klubie mającym siedzibę niedaleko Gorzowa Wlkp. Jazdę na małych motorkach rozpoczął w wieku zaledwie czterech lat.
ZOBACZ TAKŻE: Artiom Łaguta mistrzem świata. Bartosz Zmarzlik wygrał Grand Prix w Toruniu
Na duży motocykl przesiadł się bardzo szybko. W wieku 15 lat zdał egzamin na licencję, a rok później, wiosną 2011, zadebiutował w ekstralidze żużlowej w barwach Stali Gorzów i błyskawicznie wspiął się na top krajowego i światowego speedwaya.
Jego mentorem u progu wielkiej kariery był jeżdżący wówczas razem z nim w barwach Stali mistrz świata z 2010 r. Tomasz Gollob, który szybko poznał się na talencie nastolatka i już wówczas wróżył mu świetlaną przyszłość.
Lista osiągnięć Zmarzlika jest imponująca. Po tytuły indywidualnego mistrza świata sięgnął w 2019, 2020 roku. Jeszcze jako junior, w 2016, został brązowym medalistą IMŚ, a w roku 2018 i obecnym dołożył wicemistrzostwo.
W 2015 r. wywalczył tytuł najlepszego juniora globu, a w 2012 r. był mistrzem Europy do 19 lat. Ma w dorobku cztery złote i jeden srebrny medal DMŚ juniorów oraz dwa złote DME juniorów. Do tego dwukrotnie z reprezentacją sięgnął po drużynowe mistrzostwo świata, dwa razy po wicemistrzostwo i raz po brązowy medal.
W mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych Zmarzlik uzbierał grubo ponad 20 medali, a w tym roku do swojej kolekcji dołożył jedyne krajowe trofeum, którego nie miał – tytuł indywidualnego mistrza Polski.
W zakończonym niedawno sezonie ekstraligi żużlowej był najskuteczniejszym ze startujących w niej zawodników. Stal Gorzów, której jest kapitanem, wywalczyła brązowy medal DMP, pokonując w małym finale dwukrotnie Unię Leszno.
Zmarzlik należy do nielicznych już w polskiej lidze zawodników, którzy nie zmienili dotychczas barw klubowych. Po zakończeniu ścigania na minitorach nieprzerwanie zdobywa punkty dla gorzowskiej Stali. Wraz z nią sięgnął dotychczas po siedem medali drużynowych mistrzostw Polski, w tym dwa złote. W sezonie 2016 r. był najskuteczniejszym zawodnikiem Stali i tak jest nieprzerwanie do dziś.
Od początku sportowej kariery dwukrotny mistrz świata może liczyć na wsparcie rodziny. Na czele jego teamu stoją rodzice Paweł i Dorota Zmarzlikowie. Bazą żużlowca jest ich firma w rodzinnych Kinicach, gdzie mieszkają.
Za przygotowania do startów odpowiadają mechanicy Grzegorz Musiał i Seweryn Czerniawski wraz z ojcem żużlowca i jego bratem Pawłem. Natomiast mama zawodnika od początku jego kariery czuwa nad logistyką i finansami.
Zmarzlik urodził się 12 kwietnia 1995 r. w Szczecinie, pochodzi z Kinic w gm. Nowogródek Pomorski oddalonych ok. 30 km od Gorzowa Wlkp. Dawniej było to woj. gorzowskie, obecnie gmina ta znajdującej się w woj. zachodniopomorskim.
Mimo upływu lat i pasma sukcesów cały czas mieszka w rodzinnej miejscowości, gdzie nieopodal domu swoich rodziców wybudował własny, z rozległym i pięknym ogrodem. Narzeczoną mistrza świata jest Sandra Grochowska. W marcu tego roku przyszedł na świat ich syn Antoni.
Kibice nazywają Bartosza Zmarzlika "F16", porównując dynamikę jego jazdy do możliwości tych myśliwców. W czasie wolnym lubi powędkować i ma wiele innych zainteresowań, ale jego pasją - poza żużlem - stało się kolarstwo, m.in. jazda na rowerze szosowym.
Z polskich żużlowców, oprócz niego, po indywidualne mistrzostwo świata na żużlu sięgnęli jedynie nieżyjący już Jerzy Szczakiel w 1973 i Tomasz Gollob w 2010 roku.