PZPN ogłosi w sobotę składy komisji. Kilka zaskakujących nazwisk

Piłka nożna
PZPN ogłosi w sobotę składy komisji. Kilka zaskakujących nazwisk
fot. Cyfrasport
Najważniejsza dla pracy PZPN, w którym strona sportowa powinna odgrywać najistotniejszą rolę, jest komisja techniczna. Z zasady jej szefem zostaje dyrektor sportowy związku, a na tym stanowisku Stefana Majewskiego zastąpi Marcin Dorna.

Ze szkoleniowego punktu widzenia, a z tym na sztandarach szły do wyborów nowe władze Polskiego Związku Piłki Nożnej, najważniejsza jest komisja techniczna. Jej przewodniczącym zostanie zatwierdzony w sobotę przez zarząd na dyrektora sportowego związku Marcin Dorna. Jego zastępcami będą Sławomir Kopczewski i dr Krzysztof Paluszek, którzy będą de facto kontrolować pracę trenerów reprezentacji.

Ciekawy będzie również skład medialno-marketingowy. Znajdą się w niej ludzie związani z mediami, ale od biznesowej strony. Na liście jest między innymi Adam Nowe, członek zarządu Telewizji Polsat.

 

Janusza Basałaja, który przewodniczył temu ciału, ale odszedł ze związku, zastąpi Grzegorz Stańczuk, nowy szef marketingu w PZPN, związany wcześniej z Ekstraklasą. Dołączą do niego między innymi: Marcin Mikucki, szef sponsoringu ESA; Adam Nowe, członek zarządu Telewizji Polsat; Joanna Pawlak, prezes spółki Wirtualna Polska Media; Anna Sobota, dyrektor Biura Reklamy Grupy Super Express; Michał Lisiecki, wydawca tygodnika „Wprost”; Marcin Biegluk, dyrektor generalny portfolio prasowego RASP; Grzegorz Nawacki, szef Pulsu Biznesu; Marek Szkolnikowski, szef TVP Sport, oraz Tomasz Sakiewicz, właściciel Gazety Polskiej.

 

ZOBACZ TAKŻE: Paulo Sousa na "dywaniku" u Cezarego Kuleszy. Prezes PZPN ma dwie uwagi


Jest więc kilka zaskakujących nazwisk, biorąc pod uwagę, jaki charakter miała komisja, kiedy za sterami federacji stał Zbigniew Boniek. Byli w niej przede wszystkim dziennikarze, a także pracownicy pionu mediów w PZPN.


Najważniejsza dla pracy PZPN, w którym strona sportowa powinna odgrywać najistotniejszą rolę, jest komisja techniczna. Z zasady jej szefem zostaje dyrektor sportowy związku, a na tym stanowisku Stefana Majewskiego zastąpi Marcin Dorna. Wiceprzewodniczącymi będą Sławomir Kopczewski i dr Krzysztof Paluszek, którzy opracowali nową strukturę pionu szkolenia. Tym samym wszyscy trzej stają się najbardziej zaufanymi ludźmi prezesa Cezarego Kuleszy w kwestiach szkoleniowych, wyłączając pierwszą reprezentację, nad którą nadzór sprawuje sam prezes. Oczywiście ze strony zarządu – co wiadomo już od wyborów - nad sprawami szkoleniowymi będzie czuwał Maciej Mateńko w randze wiceprezesa związku.


Jak już pisaliśmy kilkanaście dni temu, najważniejsze decyzje, jakie podejmą szefowie szkolenia, to przywrócenie reprezentacji do lat 18, powołanie kadr zawodników późnodojrzewających w przedziale U15-U17, organizacja Centralnej Ligi Juniorów do lat 19, a być może także do lat 16. Nie obędzie się również bez zmiany selekcjonerów reprezentacji, ale władze PZPN czekają z tym do zakończenia cyklu eliminacyjnego każdej z kadr. Nie jest tajemnicą, że kilku trenerów już teraz ma słabsze notowania, ale niektórzy mogą spać spokojnie. Na pewno dojdzie do zmiany selekcjonera w kadrze U16, którą prowadzi obecnie Dorna. Jako dyrektor sportowy związku nie może sprawować tej funkcji - nie wiadomo jeszcze, kto będzie jego następcą. Wśród szkoleniowców, którzy dołączą do elitarnego grona, wymienia się Marcina Włodarskiego, obecnie trenera asystenta w kadrze U16, przez którego ręce przeszedł m.in. reprezentant Polski Kamil Piątkowski, czy zawodnicy Cracovii Sylwester Lusiusz i Karol Knap, oraz Marcina Broniszewskiego, członka sztabu reprezentacji Polski, kiedy jej trenerem był Franciszek Smuda, ostatnio pracującego w Zagłębiu Sosnowiec.


Jak już wiadomo od kilku tygodni, szefem szkoły trenerów PZPN zostanie dr Paweł Grycmann (zastąpi Dariusza Pasiekę). Jego prawą ręką będzie Piotr Grzelak, koordynator kształcenia i licencjonowania trenerów Łódzkiego Związku Piłki Nożnej. W szkole zobaczymy również dr Dariusza Śledziewskiego z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.


Wracając do samych komisji, najdłużej wybierano kandydata na szefa komisji medycznej. PZPN chce przy tym ściągnąć partnera medycznego (mówi się o liczonym w milionach kontrakcie), którego przedstawiciel stanie na czele komisji.


Wszystkie nominacje zostaną potwierdzone na sobotnim posiedzeniu zarządu PZPN przed meczem Polska – San Marino.

Przemysław Iwańczyk, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Izrael - Islandia. Skrót meczu

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie