MŚ piłkarzy ręcznych 2023: Mecz otwarcia w „Spodku”
Sławomir Szmal o MŚ piłkarzy ręcznych 2023: Przed Polską trudne zadanie
Marcin Lijewski o MŚ piłkarzy ręcznych 2023: To ogromne przedsięwzięcie
Katowicki „Spodek” będzie areną wszystkich grupowych spotkań Polaków podczas mistrzostw świata piłkarzy ręcznych 2023. W tej hali rozegrany zostanie też mecz otwarcia turnieju z udziałem biało-czerwonych. Polska zorganizuje MŚ wspólnie ze Szwecją.
List intencyjny w sprawie współpracy przy organizacji zawodów podpisały władze ZPRP, woj. śląskiego i Katowic.
Mecz otwarcia rozegrany zostanie się 11 stycznia 2023. Wcześniej, 2 lipca 2022 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia odbędzie się losowanie mistrzostw.
ZOBACZ TAKŻE: Polki bliżej awansu na mistrzostwa Europy. Szwajcarki nie miały szans
- Takiego wydarzenia w piłce ręcznej jeszcze w Polsce nie mieliśmy. Wystąpią 32 najlepsze drużyny na świecie. Mistrzostwa Europy w 2016 roku pokazały, że umiemy organizować takie imprezy – powiedział prezes ZPRP Henryk Szczepański.
Wiceprezes związku Bogdan Sojkin przypomniał, że Śląsk jest kolebką polskiej piłki ręcznej.
- W Katowicach w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku odbywały się międzymiastowe turniej towarzyskie. W 1955 roku, kiedy ruszyła u nas liga siedmioosobowa, pierwszym mistrzem kraju była Sparta Katowice – powiedział.
Podkreślił, że w katowickiej hali nowy polski zespół, prowadzony przez trenera Patryka Rombla będzie miał okazję nawiązać do sukcesów poprzedników. W Spodku
„Spodek” będzie areną 21 spotkań.
W Polsce mecze rozgrywane będą jeszcze w trzech innych miastach, ich lista ma być ogłoszona do końca roku. Finał rozegrany zostanie na stadionie w Sztokholmie.
Polska będzie gospodarzem rywalizacji w czterech grupach pierwszej fazy i dwóch w rundzie głównej, dwóch ćwierćfinałów i jednego półfinału.
- U nas odbędzie się też turniej o Puchar Prezydenta, czyli mecze o miejsca 25–32. – wyjaśnił dyrektor turnieju Grzegorz Gutkowski.
Hasło mistrzostw brzmi „stick together” – czyli w wolnym tłumaczeniu "trzymajmy się razem".
W sumie rozegranych zostanie 112 meczów, z czego 61 w Polsce. Turniej będzie stanowił eliminację do igrzysk olimpijskich w Paryżu 2024, jeszcze nie wiadomo ile drużyn uzyska awans.
W grudniu 2022 w „Spodku” rozegrany zostanie turniej towarzyski z udziałem Polaków, który będzie ostatnim testem dla hali i reprezentacji przed MŚ.
List intencyjny podpisano w sali konferencyjnej Stadionu Śląskiego. Na tym chorzowskim stadionie 1 maja 1962 roku padł rekord frekwencji podczas meczu piłki ręcznej w Polsce. Ponad 60 tysięcy widzów obejrzało rywalizację reprezentacji Śląska z ekipą Magdeburga, towarzyszącą ligowemu piłkarskiemu spotkaniu Ruchu Chorzów z Górnikiem Zabrze.
Przejdź na Polsatsport.pl